Studentské hodnocení výuky (SHV): Porovnání verzí

Z Wiki JU
(založena nová stránka s textem „.“)
 
(Vložení)
 
Řádek 1: Řádek 1:
.
'''Hodnocení výuky poskytuje zpětnou vazbu přednášejícím a informuje budoucí studenty o kvalitě předmětů.'''
 
Studentské hodnocení výuky je '''nezbytnou''' součástí studia. '''Spouští se vždy po skončení semestru''' (v průběhu zkouškového) a vždy musí být vyplněno před koncem '''upřesňujícího zápisu'''. Hlídejte si to! Hodnotí se nejen přednášky, ale i semináře a cvičení. Suma sumárum - dvakrát do roka máte možnost '''ANONYMNĚ oznámkovat přednášející a cvičící za jejich výkony''' v předešlém semestru, případně je slovně pochválit či pokárat (a rozhodně je nemusíte šetřit)
 
Z historických důvodů se někdy říká SHP
 
Původně se tato záležitost nazývala studentské hodnocení přednášek (SHP) a říká se mu proto dodnes spíše "eshápéčko"; dnes je to studentské hodnocení výuky (SHV). Do roku 2021 se hodnocení odehrávalo se na webové stránce '''<nowiki>https://shp2.prf.jcu.cz/</nowiki>''' <s>(kde nyní naleznete výsledky hodnocení z předchozích let, kdy se hodnotilo tam). '''Hoďte tam očkem''' - není to nezajímavé čtení  Po přihlášení klikněte v levém panelu na Výsledky a vyberte si zde Předměty nebo Učitele. Vpravo nahoře se pak vybírá semestr a rok.</s> '''Bohužel v současné době nefunguje - musíme zjistit proč, a zapracovat na tom. Díky za pochopení a trpělivost.'''  
 
== Kde můžu hodnotit? ==
SHV nezměnilo jen název, ale i formu - přesunulo se do STAGu. Když chcete hodnotit, přihlásíte se do systému STAG jako běžně. V nabídce „'''''Moje studium'''''“ v jejím '''levém sloupci''' naleznete kolonku „'''''Hodnocení výuky'''''“. Po jejím rozkliknutí na vás vyskočí seznam vašich předmětů, které momentálně máte v daném semestru zapsané. Rozkliknete jednotlivě každý předmět a zodpovíte u něj každou kolonku, kterou vám STAG vypsal. Podle svého uvážení a dojmů ohodnotíte daný předmět i daného profesora.
 
'''A NEBO''' můžete hodnotit předměty rovnou skrze ikonku, kterou můžete nalézt vlevo vedle kódu předmětu v kolonce "''Průběh studia''" (nabídka ''"'''Moje''' '''studium'''''").
 
Jakmile na  kliknete, objeví se vám dotazník:
 
U každého vašeho předmětu otevřete dotazník, kde se rozhodnete, zda chcete hodnotit (vyplníte počet hvězdiček a napíšete své hodnocení), nebo zda nechcete hodnotit (nevyplníte hvězdičky a napíšete stručný komentář). Nehodnoťte ty vyučující, kteří jsou sice vypsaní jako vyučující, ale zrovna vás konkrétně neučili.
 
Téměř na konci hodnocení na vás čekají dvě otevřené otázky - "'''''Připomínky k výuce'''''" a "'''''Technická připomínka'''''".
 
Pokud máte nějaký komentář k celému průběhu výuky v semestru (například co se rozvrhu týče, konání cvičení, online výuky...) napište svoje postřehy sem. Technická připomínka slouží vedení univerzity (a také vašim studentským senátorům!) ke sledování vaší spokojenosti s dotazníkem. Máte nápad na zlepšení? Líbilo se vám letošní SHV víc, než minulé roky? Napadá vás nějaká otázka, která chybí nebo by snad měla znít jinak? Napište nám to!
 
Na co si dát při hodnocení pozor
 
Po vyplnění každé kolonky u předmětu, musíte vždy na konci tabulky odkliknout „'''''Uložit hodnocení'''''“ – to vám zaručí to, že to, co jste vyplnili a napsali, se uloží, a vy můžete přejít k hodnocení dalšího předmětu. '''Všechno, co napíšete, si musíte uložit!''' Díky tomu se k hodnocení můžete během zkouškového vracet, doplňovat jej a upravovat. Až budete mít ohodnoceny '''všechny své kurzy''', můžete hodnocení oficiálně odeslat a zveřejnit. Odklikněte dole na stránce „'''''Ukončit dotazník'''''“. V tu chvíli se zruší vazba mezi vaším hodnocením a studijním číslem a máte splněno.
 
== Proč mám vůbec výuku hodnotit? ==
Hodnocení výuky je '''anonymní''' záležitost, ale pokud se chcete pod své hodnocení podepsat, umožňuje STAG i to - a nebojte, vyučující své hodnocení '''nevidí až do konce zkouškového'''. Co jako studenti doporučujeme je, abyste se nebáli '''vyjádřit slovně'''  do komentáře (tedy ne jen vyplnit škatulky, co jsou povinné). Proč? Předáte tím totiž něco navíc - tedy nejen, že si udělá vyučující a vedení fakulty obrázek o tom, jak daný kurz '''skutečně probíhá''', ale také tím pomůžete '''budoucím studentům''' daného předmětu. Navíc naše fakulta každý rok '''finančně odmění''' 30 nejlepších přednášeních, a ten nejlepší dokonce dostane cenu od děkanky  No a kurzy, které mají opakovaně špatné hodnocení, si řeší vedoucí kateder - třeba tak, že vymění vyučující.
 
''Vyšel vám vyučují vstříc, když byl nějaký problém?''
 
''Chtělo se vám na přednáškách spát z monotónnosti výkladu, nebo byly přednášky tak zajímavé, že i ty 3 hodiny týdně byly málo?''
 
''Byla powerpointová prezentace špatně čitelná a nepřehledná?''
 
Napište to! Ani profesoři nejsou všemohoucí a každý má nějaký ten detail na vylepšení.... tak jim pomozte ho objevit.
 
'''Ale pište tak, aby to bylo co nejvíce nápomocné pro případné změny do budoucna.''' Buďte slušní a vyvarujte se hrubému vyjadřování (to pak neprospějete nikomu, ani sobě).
 
'''Vězte, že se vám tahle všechna snaha vrátí…''' a to doslova. Pokud přemýšlíte, jaký předmět si zapsat, nebo jakému se raději vyhnout, '''pročtěte si hodnocení z minulých let''' – je totiž ve STAGu dostupné.
 
== Kde se kouknout na výsledky? ==
V horní liště vedle Prohlížení najděte nabídku „'''''Výsledky hodnocení'''''“ a vlevo klikněte na „''Zveřejněné výsledky anket''“. Postupně se proklikejte k tomu, co vás zajímá. Najděte si přírodovědeckou fakultu (FPR), poté katedru a poté předmět. Jsou řazeny podle kódů, ale když na ně najedete myší, zobrazí se vám název kurzu. Po rozkliknutí daného předmětu můžete vyčíst celkovou statistiku hodnocení, dále také '''komentáře studentů''' (tedy to, co jsme říkali, že je tak super vyplňovat), a dokonce i '''vyjádření vyučujícího'''.
 
'''Souhrn výsledků hodnocení''' je od ZS 2022/23 opět vyvěšován na webu. Neberte to jako soutěž mezi přednášejícími o to, kdo je nejlepší a nejhorší. Vyučované předměty jsou velmi různorodé co do počtu studentů, obsahu, formy i stylu. Není proto na místě je přímo srovnávat. Souhrn je pouze orientační nastínění některých trendů.
 
A kdo hledáte konkrétní předmět rovnou, taky to jde. Upozorňujeme, že předměty můžete hledat pouze podle jejich kódů - pokud si necháte vyjet všechny předměty zajišťované danou katedrou zobrazí se vám také jenom kódy, nicméně na PC verzi stačí na kód ukázat myší a zobrazí se název předmětu.
 
Reakce vyučujících na studentské hodnocení bylo '''na minulé platformě''' časté. Úkony ve STAGu jsou úplně nové pro všechny, ale vyučující se postupně snaží komentáře reflektovat i tam.
 
== Drobná ochutnávka reakcí vyučujících na slovní vzkazy ==
''Ad Míra Voborník:'' '''...žádám přednášejícího ať nepoužívá v prezentacích slidy ve kterých se objevuje více než 20 šipek (i když chápu, že pro ně má slabost).'''
 
Co se týče redukce šipek: bude to pro mě opravdu velká ztráta, se kterou se budu velmi těžko vyrovnávat, ale dobře :((( šipky omezím.
 
''Ad Jan Kaštovský aka Hanys:'' '''Kaštovský - tomu se nedá nic vytknout :-)'''
 
​​​​​​​Tak mě se nedá nic vytknout…. to je krásné, budu to odteď často používat. Dík :)
 
''Ad Jan Lepš aka Šuspa:'' '''...Prof. Lepš je skvělý člověk i chápavý zkoušející...'''
 
"Chápavý zkoušející" je nejhezčí eufemismus pro "dá to každýmu", který jsem zatím slyšel.
 
''Ad Olda Nedvěd:'' '''Přijde mi, že Olda Nedvěd to trochu flákal.'''
 
Ano, některé týdny jsem to trochu flákal.
 
''Ad Šimek:'' '''Předmět, který by mohl být poměrně zajímavý, ale stačily by tak půlhodinový přednášky, protože zbylá hodina je stejně mimo téma - třeba jak správně uvařit svařák:-)'''
 
No, tak svařáku jsme se věnovali asi deset minut někdy v čase předvánočním, aby bylo jasno i těm, kteří na kurz nechodili (mimochodem, věnovali jsme se mu po právu, protože jej nikdo neuměl správně připravit).

Aktuální verze z 28. 6. 2024, 11:19

Hodnocení výuky poskytuje zpětnou vazbu přednášejícím a informuje budoucí studenty o kvalitě předmětů.

Studentské hodnocení výuky je nezbytnou součástí studia. Spouští se vždy po skončení semestru (v průběhu zkouškového) a vždy musí být vyplněno před koncem upřesňujícího zápisu. Hlídejte si to! Hodnotí se nejen přednášky, ale i semináře a cvičení. Suma sumárum - dvakrát do roka máte možnost ANONYMNĚ oznámkovat přednášející a cvičící za jejich výkony v předešlém semestru, případně je slovně pochválit či pokárat (a rozhodně je nemusíte šetřit)

Z historických důvodů se někdy říká SHP

Původně se tato záležitost nazývala studentské hodnocení přednášek (SHP) a říká se mu proto dodnes spíše "eshápéčko"; dnes je to studentské hodnocení výuky (SHV). Do roku 2021 se hodnocení odehrávalo se na webové stránce https://shp2.prf.jcu.cz/ (kde nyní naleznete výsledky hodnocení z předchozích let, kdy se hodnotilo tam). Hoďte tam očkem - není to nezajímavé čtení  Po přihlášení klikněte v levém panelu na Výsledky a vyberte si zde Předměty nebo Učitele. Vpravo nahoře se pak vybírá semestr a rok. Bohužel v současné době nefunguje - musíme zjistit proč, a zapracovat na tom. Díky za pochopení a trpělivost.  

Kde můžu hodnotit?

SHV nezměnilo jen název, ale i formu - přesunulo se do STAGu. Když chcete hodnotit, přihlásíte se do systému STAG jako běžně. V nabídce „Moje studium“ v jejím levém sloupci naleznete kolonku „Hodnocení výuky“. Po jejím rozkliknutí na vás vyskočí seznam vašich předmětů, které momentálně máte v daném semestru zapsané. Rozkliknete jednotlivě každý předmět a zodpovíte u něj každou kolonku, kterou vám STAG vypsal. Podle svého uvážení a dojmů ohodnotíte daný předmět i daného profesora.

A NEBO můžete hodnotit předměty rovnou skrze ikonku, kterou můžete nalézt vlevo vedle kódu předmětu v kolonce "Průběh studia" (nabídka "Moje studium").

Jakmile na  kliknete, objeví se vám dotazník:

U každého vašeho předmětu otevřete dotazník, kde se rozhodnete, zda chcete hodnotit (vyplníte počet hvězdiček a napíšete své hodnocení), nebo zda nechcete hodnotit (nevyplníte hvězdičky a napíšete stručný komentář). Nehodnoťte ty vyučující, kteří jsou sice vypsaní jako vyučující, ale zrovna vás konkrétně neučili.

Téměř na konci hodnocení na vás čekají dvě otevřené otázky - "Připomínky k výuce" a "Technická připomínka".

Pokud máte nějaký komentář k celému průběhu výuky v semestru (například co se rozvrhu týče, konání cvičení, online výuky...) napište svoje postřehy sem. Technická připomínka slouží vedení univerzity (a také vašim studentským senátorům!) ke sledování vaší spokojenosti s dotazníkem. Máte nápad na zlepšení? Líbilo se vám letošní SHV víc, než minulé roky? Napadá vás nějaká otázka, která chybí nebo by snad měla znít jinak? Napište nám to!

Na co si dát při hodnocení pozor

Po vyplnění každé kolonky u předmětu, musíte vždy na konci tabulky odkliknout „Uložit hodnocení“ – to vám zaručí to, že to, co jste vyplnili a napsali, se uloží, a vy můžete přejít k hodnocení dalšího předmětu. Všechno, co napíšete, si musíte uložit! Díky tomu se k hodnocení můžete během zkouškového vracet, doplňovat jej a upravovat. Až budete mít ohodnoceny všechny své kurzy, můžete hodnocení oficiálně odeslat a zveřejnit. Odklikněte dole na stránce „Ukončit dotazník“. V tu chvíli se zruší vazba mezi vaším hodnocením a studijním číslem a máte splněno.

Proč mám vůbec výuku hodnotit?

Hodnocení výuky je anonymní záležitost, ale pokud se chcete pod své hodnocení podepsat, umožňuje STAG i to - a nebojte, vyučující své hodnocení nevidí až do konce zkouškového. Co jako studenti doporučujeme je, abyste se nebáli vyjádřit slovně  do komentáře (tedy ne jen vyplnit škatulky, co jsou povinné). Proč? Předáte tím totiž něco navíc - tedy nejen, že si udělá vyučující a vedení fakulty obrázek o tom, jak daný kurz skutečně probíhá, ale také tím pomůžete budoucím studentům daného předmětu. Navíc naše fakulta každý rok finančně odmění 30 nejlepších přednášeních, a ten nejlepší dokonce dostane cenu od děkanky  No a kurzy, které mají opakovaně špatné hodnocení, si řeší vedoucí kateder - třeba tak, že vymění vyučující.

Vyšel vám vyučují vstříc, když byl nějaký problém?

Chtělo se vám na přednáškách spát z monotónnosti výkladu, nebo byly přednášky tak zajímavé, že i ty 3 hodiny týdně byly málo?

Byla powerpointová prezentace špatně čitelná a nepřehledná?

Napište to! Ani profesoři nejsou všemohoucí a každý má nějaký ten detail na vylepšení.... tak jim pomozte ho objevit.

Ale pište tak, aby to bylo co nejvíce nápomocné pro případné změny do budoucna. Buďte slušní a vyvarujte se hrubému vyjadřování (to pak neprospějete nikomu, ani sobě).

Vězte, že se vám tahle všechna snaha vrátí… a to doslova. Pokud přemýšlíte, jaký předmět si zapsat, nebo jakému se raději vyhnout, pročtěte si hodnocení z minulých let – je totiž ve STAGu dostupné.

Kde se kouknout na výsledky?

V horní liště vedle Prohlížení najděte nabídku „Výsledky hodnocení“ a vlevo klikněte na „Zveřejněné výsledky anket“. Postupně se proklikejte k tomu, co vás zajímá. Najděte si přírodovědeckou fakultu (FPR), poté katedru a poté předmět. Jsou řazeny podle kódů, ale když na ně najedete myší, zobrazí se vám název kurzu. Po rozkliknutí daného předmětu můžete vyčíst celkovou statistiku hodnocení, dále také komentáře studentů (tedy to, co jsme říkali, že je tak super vyplňovat), a dokonce i vyjádření vyučujícího.

Souhrn výsledků hodnocení je od ZS 2022/23 opět vyvěšován na webu. Neberte to jako soutěž mezi přednášejícími o to, kdo je nejlepší a nejhorší. Vyučované předměty jsou velmi různorodé co do počtu studentů, obsahu, formy i stylu. Není proto na místě je přímo srovnávat. Souhrn je pouze orientační nastínění některých trendů.

A kdo hledáte konkrétní předmět rovnou, taky to jde. Upozorňujeme, že předměty můžete hledat pouze podle jejich kódů - pokud si necháte vyjet všechny předměty zajišťované danou katedrou zobrazí se vám také jenom kódy, nicméně na PC verzi stačí na kód ukázat myší a zobrazí se název předmětu.

Reakce vyučujících na studentské hodnocení bylo na minulé platformě časté. Úkony ve STAGu jsou úplně nové pro všechny, ale vyučující se postupně snaží komentáře reflektovat i tam.

Drobná ochutnávka reakcí vyučujících na slovní vzkazy

Ad Míra Voborník: ...žádám přednášejícího ať nepoužívá v prezentacích slidy ve kterých se objevuje více než 20 šipek (i když chápu, že pro ně má slabost).

Co se týče redukce šipek: bude to pro mě opravdu velká ztráta, se kterou se budu velmi těžko vyrovnávat, ale dobře :((( šipky omezím.

Ad Jan Kaštovský aka Hanys: Kaštovský - tomu se nedá nic vytknout :-)

​​​​​​​Tak mě se nedá nic vytknout…. to je krásné, budu to odteď často používat. Dík :)

Ad Jan Lepš aka Šuspa: ...Prof. Lepš je skvělý člověk i chápavý zkoušející...

"Chápavý zkoušející" je nejhezčí eufemismus pro "dá to každýmu", který jsem zatím slyšel.

Ad Olda Nedvěd: Přijde mi, že Olda Nedvěd to trochu flákal.

Ano, některé týdny jsem to trochu flákal.

Ad Šimek: Předmět, který by mohl být poměrně zajímavý, ale stačily by tak půlhodinový přednášky, protože zbylá hodina je stejně mimo téma - třeba jak správně uvařit svařák:-)

No, tak svařáku jsme se věnovali asi deset minut někdy v čase předvánočním, aby bylo jasno i těm, kteří na kurz nechodili (mimochodem, věnovali jsme se mu po právu, protože jej nikdo neuměl správně připravit).