Slovníček - stručný výkladový slovník života studentského na PřF: Porovnání verzí

Z Wiki JU
(založena nová stránka s textem „.“)
 
(Vložení)
 
Řádek 1: Řádek 1:
.
'''Akademická obec''' – Soubor všech studentů a přednášejících vysokých škol. Jak brzy poznáte, velmi zvláštní komunita. Má své vlastní mravní zásady, které je třeba dodržovat. Jde to dost ztuha, protože nikdo netuší, jaké vlastně jsou ale souhlasíte s nimi při imatrikulačním slibu.
 
'''Akademický rok''' – Něco jako školní rok na vysoké škole. Začíná oficiálně 1. září a končí 31. srpna, ale výuka v zimáku začíná kolem 1. října.
 
'''Bagr''' – Nádržka uprostřed Stromovky (nedostavěné koupaliště), dokonce s vlastním ostrovem. Co se týče vody, už na první pohled není pěkná, takže se zde lze koupat jenom potmě. Občas jsou na něm k vidění zajímavé druhy ptáků (z Vrbeňáků to mají kousek).
 
'''Bakalářka/Diplomka''' – Dílo, které musíte zplodit během bakaláře/magistra. Jak to s ním je se dozvíte v sekci Studium. Starší práce jsou přístupné v knihovně v pevné vazbě, novější najdete ve STAGu v .pdf (včetně záznamu průběhu obhajoby a obou posudků). Co vám budem povídat, někdy je to hodně zajímavé čtení, zvlášť když náhodou otevřete práci obhájenou na jiné fakultě...
 
'''Béčko, Blažkův pavilon''' – Sídlí zde velká část zoologů, ekologů, molekulárníků a rostlinných fyziologů a nachází se zde též velká část poslucháren. Více o Béčku v kapitole Anatomie fakultních prostor.
 
'''Bílí a zelení''' – Dva základní druhy biologů, kteří se liší hlavně svým pracovním prostředím (indoor X outdoor), v návaznosti na to zhusta i stylem života. Obecně lze říci, že současný trend přeje spíše bílým a od drtivé většiny zelených se očekává, že během své práce také alespoň načas zasednou k pipetě (kdežto bílé do močálů nikdo nehoní).
 
(c) Kohoutí Pařát, 2007, fakac.blogspot.com
 
'''Biologické centrum AV ČR''' – Zvané "ávéčko" nebo "bécéčko" zahrnuje ústavy Akademie věd v Českých Budějovicích. Obvykle se tak ale označuje jen ta část přímo v kampusu, mezi kolejemi a budovami PřF. Povídání o něm najdete v pojednání Není ústav jako ústav.
 
'''Blaženka''' – alias stará Blažková byl had, teda konkrétněji hroznýš, ještě konkrétněji hroznýš královský, který bydlel v terárku v atriu budovy B. Blaženka zemřela a místo ní je tam Bohoušek, ale málo kdo to rozpoznal, tak je to prostě dodnes Blaženka...
 
'''Bobík''' – Velká šedá krychle naproti K4 směrem k rektorátu. Sloužil jako aula a místo pro různá setkání na univerzitní úrovni. Tak dlouho čekal na rekonstrukci, až se dočkal demolice.
 
'''Bufík''' - Před rekonstrukcí oblíbené občerstvení na BC. Doufáme v reinkarnaci, až to dokončí. Pro některé totiž je bufík snadným zdroj snídaně (mají od půl osmé do dvou), pro jiné vhodnou lokalitu pro přátelský rozhovor. U přilehlých stolků potkáte pravidelně půlku PřF, ať už sedící nebo běžící do laborky. Často je to místo srazu lidí vracejících se ze zkoušky, kde můžete vyzvědět, na co se zkoušející ptá, jakou má dnes náladu atd. Když už je řeč o výměně informací, zlí jazykové tvrdí různé nesmysly - například, že se tu určití fakultní činovníci scházejí za účelem kutí piklí. Směšné. Prý si dokonce do horké vody přidávají kávu. Přece byste všemu nevěřili.
 
'''Céčko''' – Nejnovější budova PřF, známá svým pohledovým betonem, futuristickým schodištěm lepším než v Bradavicích. Dole jsou posluchárny, pokladna a děkanát. Nahoře sedí fyzici, chemici a biomedicíňáci.
 
'''CPE''' – Centrum polární ekologie. Polárníci, jak se říká pracovníkům a studentům CPE, tráví celé léto za polárním kruhem na souostroví Svalbard, kde se zabývají živou i neživou přírodou. Na Svalbard se s nimi můžete podívat v rámci Kurzu polární ekologie (viz Exkurze).
 
'''Cvičení''' – Praktická výuka ukončená zápočtem, která má sloužit k praktickému ověření a demonstraci teoretických pouček získaných na přednáškách. Některá cvičení bývají oblíbena, jiná ne, ale přesto je nutno na ně chodit, protože jsou na rozdíl od přednášek povinná. Povolen je jen určitý počet absencí za semestr (zpravidla 2-3), a kdo tento limit překročí, musí nahrazovat nebo psát nějakou práci navíc, někdy mu dokonce hrozí i nezískání zápočtu. Vedou je většinou doktorandi.
 
'''Eros''' – prof. Karel Prach, vegetační ekolog, který rád botanizuje na dálku s dalekohledem. Zabývá se hlavně rostlinnými invazemi, sukcesí a ekologií obnovy (ale také historií a kulturou). Je organizátorem večerních botanických seminářů a všemožných exkurzí, především geobotanických a velkých mezioborových (účast se vřele doporučuje).
 
'''Exkurze''' – Šance, jak se v rámci výukových hodin dostat mimo přednáškové sály a laboratoře. Exkurze mají kromě odborné náplně i určitý „volnější“ program, ze kterého může být někomu i nevolno. Zkušenosti z exkurzí všeho druhu vás zpravidla připraví na život lépe než všechny přednášky dohromady. Viz též kapitola Exkurze.
 
'''Hanys''' – prof. Jan Kaštovský, se zabývá sinicemi a řasami, přednáší algologii a vede velkou část algologických diplomek. Byl vyhlášen učitelem desetiletí neb má tradičně skvělé hodnocení (v SHV) a břitký humor (všude s sebou).
 
'''Imatrikulace –''' Slavnostní uvedení studentů prvního ročníku do akademické obce. Probíhá během prvních týdnů studia. Je to jedna z mála příležitostí, kdy se šikne společenský oděv. Schválně kolik z vás řekne místo „slibuji“ „přísahám“  
 
'''Impakt''' – Zcela zjednodušeně lze říci, že váš osobní impakt (česky dopad) udává, kolikrát jste byli citováni v odborných časopisech (Ohníček, Rukojeť mladého chovatele japonských tancujících myší, ale ani Živa či Vesmír se nepočítají). Dle některých jedinců je to univerzální veličina k měření vědecké aktivity. V současnosti platí, že dosáhnout pěkňoučkého impaktu je snazší pro bílé, než pro zelené.
 
'''Index''' – Knížečka s nápisem „Výkaz o studiu na vysoké škole“ byla se vší parádou na naší fakultě zrušena. Od té doby vám stačí elektronický výkaz (= zapisování známek přímo do STAGu). Hlídejte si však své přednášející, někteří si ještě pořád nezvykli zapisovat výsledky včas.
 
'''Kančí stezka''' – Krytý chodník vedoucí od menzy podél kolejí k Bobíku. Toto označení původně platilo jen pro střechu koridoru, která skýtala snadný přístup na koleje, ale od dob, kdy nejdou otevřít chodební okna na prvním patře, kanci táhnou po zemi a přemístilo se s nimi i jméno.
 
'''Kleť''' – 1083 m.n.m., velehora vévodící Blanskému lesu, každoročně na podzim je zdolávána při tradičním (hromadném a notně zábavném) výstupu PřF organizovaném Erosem při příležitosti oslavy 17. listopadu.
 
'''Kohoutí pařát''' – Fantomatická, pravděpodobně značně zvrácená osoba, která na svém blogu fakac.blogspot.com provozovala fakultní satiru v podobě krátkých komiksů. Již delší dobu je bohužel neaktivní (poslední komiks nese letopočet 2009), nicméně v ledasčem stále aktuální a určitě vás pobaví.
 
'''Kompost''' – Je zkrátka kompost. Najdete jej za béčkem na Fakultní zahradě a neváhejte tam přidat nějaký ten ohryzek (či vynášet bioodpad z koleje/bytu). Vedle kompostu jsou i záhonky, kde si různí studenti pěstují nějakou tu zeleninu. Neberte jim ji. Pokud byste se chtěli více angažovat, ozvěte se v tomto směru Majce Š.
 
'''Kredit''' – Udává „váhu“ předmětu – odráží jeho časovou náročnost a při počítání váženého průměru se jím násobí známka. Počet kreditů je odvozen od počtu hodin týdně, po které se příslušný předmět koná a připočítává se samostudium (takže třeba i psaní esejů). Nemusí být pravda, že se v kurzu za více kreditů také více dozvíte, ani že předmět za více kreditů je těžší. Za šest semestrů musíte nasbírat 180 kreditů, minimum za semestr je 20 kreditů, průměr je 30.
 
'''LAPE''' - Laboratoř archebotaniky a paleoekologie.
 
'''Nezmar''' – Osobitý vedoucí hospody u Nezmara někdy zvaný také Nezmič. Vlastním jménem Zdeněk Marek, což ale nikdo neví, kromě nás a teďka i vás (a možná tedy ještě něho). Navštivte jej ve Studentské ulici dejte si šmitec.
 
'''Péčisti''' – Studenti bakalářského oboru Péče o životní prostředí.
 
'''PNG''' – Papua–New Guinea, sídlo detašovaného pracoviště PřF, kam je teoretická možnost se skrz svoje zaměření (nejlépe hmyzařské) dostat na magisterské nebo doktorandské studium. Můžete se sem také dostat skrz Terénní cvičení z tropické ekologie.
 
'''Prázdniny''' – Nejoblíbenější součást studia. Začínají po složení zkoušek letního semestru (=pro někoho v červnu, pro někoho až na konci srpna) a končí na konci září! S přibývajícím věkem a rostoucím množství povinností při dokončování bakalářky a později diplomky se ultrarychle zkracují až jednou zcela zmizí. Prázdninuj dokud můžeš.
 
'''Prerekvizita''' – Kurz, který se doporučuje absolvovat před tím, než si zapíšete předmět, který vás zajímá. Oficiálně se prerekvizitami nemusíte řídit (platí pro biologické obory), pak se ale nesmíte divit, že ve vámi vybraném obtížnějším předmětu nestíháte a ztrácíte nit. Seznam prerekvizit k jednotlivým předmětům najdete v Růžence či ve STAGu.
 
'''Promoce''' – Slavnostní akt vyřazení studenta z akademické obce a udělení diplomu, absolvujete ji po úspěšném ukončení studia, obhajobě diplomky a složení státnic.
 
'''Přednášky''' – Nejpodstatnější součást výuky. Snaha přednášejících zvýšit teoretické vědomosti studentů. Jsou nepovinné. V prvním semestru se doporučuje navštěvovat většinu přednášek, neboť jinak může být zkouškové období dost svízelné. Později je vhodné navštívit alespoň první přednášky, kde se dovíte, co vše bude potřeba splnit pro získání zkoušky. Nebo na ně můžete normálně chodit celý semestr a budete chytřejší.
 
'''(Před)zápis''' – Výběr kurzů do dalšího semestru prostřednictvím STAGu, kam se přihlásíte a navolíte si žádané předměty. Více v sekci Studium v dalších semestrech.
 
'''Rekola''' – Budějcký bikesharing = růžová kola rozeseta po celých Budějovicích, která si můžete půjčovat. Webovky jsou tady, stačí si do telefonu stáhnout aplikaci a vyrazit.
 
'''Růženka''' – Neoficiální název pro brožurku Seznam přednášek pro akademický rok xxxx/yyyy. Naleznete zde podrobnější údaje o přednáškách jako kód kurzu, jeho kreditní ohodnocení a také informace o výstupních minimech vašeho bakalářského oboru. Ke stažení je na stránkách fakulty. Nová R​​​​ůženka (každý rok) se na stránkách poměrně špatně hledá, nejlepší je ji zkusit vyhledat přes Google  A co ten název? Dříve bývala tištěná a měla růžové desky.
 
'''Rybníček (Šuspák)''' – Tím se myslí pouze jeden jediný konkrétní rybníček v lese mezi Budějcema a Branišovem, ve kterém jsou pořádány pravidelné koupací a saunovací „sessions“ (hlavně v zimních měsících). Hlavním organizátorem celoročního koupání je Šuspa.
 
'''Sádka''' – Druhý komplex Biologického centra, ležící mezi Vilou a Kauflandem. Sídlí zde půdaři a hydrobiolozi. Viz též Anatomie fakultních prostor a O ústavech AV.
 
'''Semestr''' – Rozlišuje se semestr zimní (cca od října do prvního týdne v lednu s pauzou na Vánoce) a letní (od února do května). Během semestru absolvujete přednášky, semináře a cvičení. Bakalářské studium má zpravidla šest semestrů, magisterské čtyři.
 
'''Semináře''' – Vznikly na základě myšlenky, že občas by mohli povídat nejen přednášející, ale i studenti. Všechno má svůj háček – studenti se většinou povídat bojí. Přesto jistou aktivitu v tomto směru doporučujeme, je to průprava na obhajobu diplomky i budoucí zaměstnání. Vedení si to myslí taky, a tak byla zavedena povinnost prezentovat o průběhu své bakalářské/diplomové práci dvakrát za studium. Na to jsou ideální semináře katedry, pod kterou práci vykonáváte. Někdy jsou semináře povinnou součástí kurzů.
 
'''SHP/SHV''' (Studentské hodnocení přednášek/výuky) – Samostatná kapitola Studentské hodnocení výuky (SHV). Dříve SHP, dnes SHV. Stručně jde o anketu na STAGu, která umožňuje anonymně vyjádřit názor na vámi absolvované přednášky a cvičení (resp. jejich protagonisty – přednášející a vedoucí cvičení). Na základě výsledků SHV jsou finančně podpořeni kvalitní přednášející, na druhou stranu studenti se můžou díky SHV vyhnout nekvalitním předmětům (pokud to zrovna nejsou předměty povinné). Obecně jde o důležitý mechanismus zlepšující kvalitu výuky a bez dostatečné účasti studentů postrádá SHP smysl, proto je také hodnocení v této anketě povinné.
 
'''SGA''' – Studentská grantová agentura. Zajímavý způsob, jak získat od fakulty pár desítek tisíc na svůj projekt a zároveň si procvičit škemrání o grant, kterážto činnost je podstatnou náplní vědcova života. Koukněte na stránky, pošlete žádost a pak už jenom čekejte... Úspěšnost je vysoká, nebolí to a ani to nic nestojí (tedy vás ).
 
'''STAG''' – program provádějící studijní agendu, pomocí něj budete provádět předzápis, přihlašovat na zkoušky, hledat starší bakalářky, nebo stalkovat rozvrhy učitelů. Více v jeho osobní kapitole. Krátká rada - nauč se s ním co nejdřív.
 
'''Státnice''' – SZZ jsou jakási vysokoškolská maturita, prostě největší zkouška. Koná se na konci bakaláře, magistra i doktoranda, když už přednášejícím došly běžné zkoušky. Státnice mají několik pater neboli okruhů, které se skládají z několika předmětů. Spirála, dalo by se říct. To, z čeho na vašem oboru státnicujete, najdete v Růžence.
 
'''Školitel''' – Oficiální vedoucí vaší diplomky, člověk, kterého si musíte sehnat, jinak nemůžete začít pracovat. Až jej budete mít, stvrdíte svůj vzájemný vztah zadávacím protokolem. Školitel by vám měl hlavně pomáhat se sháněním peněz nutných k vašemu výzkumu a radit s postupem. Občas to druhé nechává na někom jiném (zhusta na svých ostatních studentech).
 
'''Štetke''' – doc. Roman Fuchs, zoolog, přednáší obratlovce, zabývá se ptactvem, miluje rozpláclíky, rozbíjí květináče, klávesnice a myši k počítači (občas) a kouří (pořád). Pozná se podle typické dikce, která by se do textové podoby nejspíš přepsala pomocí Arialu Bold, nejméně čtyřiadvacetipalcového v majuskulích (na Confluence v této podobě Binolupy to nejde).
 
'''ŠuKaS''' – Šuspův Kakofonický Soubor, svérázné hudební těleso, zkrátka orchestr, o kterém zaznělo pár slov v kapitole Kultura. Účinkují dnes už spíše sporadicky na Béčku (promenádní Šukas, Vánoční večírek). Zpěvník a fotky jsou k dispozici na webu.
 
'''Šuspa''' – prof. Jan Lepš, botanik, rostlinný ekolog, statistik, kapelník ŠuKaSu, dlouholetý průvodce studentů při cestách na PNG, celoroční koupač a milovník Alp se sídlem ve špičce Vily. Když najde čas na to, aby mohl vést nějakou z terénních exkurzí, stojí to vždycky za to. Lupu a buřty s sebou!
 
'''Vacátko''' – prof. Václav Hypša.
 
'''Vánoční večírek''' – Pařba každý rok obvykle poslední středu před Vánoci na Béčku. Dřívávějc byl pouze "zoologický", ale líbil se i botanikům a stal se z něj  "zoobotanický", načež se zalíbil všem a je náš. Večírek je spojen s promítáním fotek z předešlé mezioborové exkurze a můžete se těšit na všeliké kulinářské specialitky a soutěž. Je to ideální místo pro navázání kontaktů se spolužáky, studenty starších ročníků a s učiteli.
 
'''Vila''' (Botanická vila) – sídlo Katedry botaniky, secesní vila z počátku 20. století. Probíhá zde většina botanických přednášek a čas od času taky tzv. vila párty. Většina botaniků zde má své pracovny i laboratoře. Viz Anatomie fakultních prostorů.
 
'''Vomáčka''' – Název bývalé terénní stanice a odtud přeneseně název pro všechny terénní praxe (viz Exkurze).
 
'''UNB''' - Úplně nejmenší botanika, aneb Základní kurz z botaniky, fykologie a mykologie. Jeho existence a užitečnost pro biology je ožehavé téma, ale drží se, ač se zkratka UNB vykládá na mnoho způsobů - vybrali jsme "nejmenší" protože je slušný.
 
'''ZaBuBi''' – Kurz „Základy buněčné biologie“
 
'''Zápočet''' – Lze jej získat za cvičení, seminář nebo exkurzi, většinou odevzdáním protokolů či samostatné práce, ústním referátem, poznávačkou a někdy i pouhou účastí. Je zpravidla podmínkou k připuštění ke zkoušce.
 
'''Zkouška''' – To je to. Postrach většiny studentů. Hodnotí se známkou, v případě udělení čtyřky je třeba ji zkusit znovu. Studenti mají nárok na tři termíny - řádný a dva opravné, někdy jsou i nějaké neoficiální navíc. Nepsaným, ale víceméně striktně dodržovaným pravidlem je, že se na zkoušky zásadně '''ne'''chodí ve společenském oděvu.
 
'''Zubří stádo''' – Zásoba piva Zubr na Mezioborové exkurzi.

Aktuální verze z 28. 6. 2024, 16:31

Akademická obec – Soubor všech studentů a přednášejících vysokých škol. Jak brzy poznáte, velmi zvláštní komunita. Má své vlastní mravní zásady, které je třeba dodržovat. Jde to dost ztuha, protože nikdo netuší, jaké vlastně jsou ale souhlasíte s nimi při imatrikulačním slibu.

Akademický rok – Něco jako školní rok na vysoké škole. Začíná oficiálně 1. září a končí 31. srpna, ale výuka v zimáku začíná kolem 1. října.

Bagr – Nádržka uprostřed Stromovky (nedostavěné koupaliště), dokonce s vlastním ostrovem. Co se týče vody, už na první pohled není pěkná, takže se zde lze koupat jenom potmě. Občas jsou na něm k vidění zajímavé druhy ptáků (z Vrbeňáků to mají kousek).

Bakalářka/Diplomka – Dílo, které musíte zplodit během bakaláře/magistra. Jak to s ním je se dozvíte v sekci Studium. Starší práce jsou přístupné v knihovně v pevné vazbě, novější najdete ve STAGu v .pdf (včetně záznamu průběhu obhajoby a obou posudků). Co vám budem povídat, někdy je to hodně zajímavé čtení, zvlášť když náhodou otevřete práci obhájenou na jiné fakultě...

Béčko, Blažkův pavilon – Sídlí zde velká část zoologů, ekologů, molekulárníků a rostlinných fyziologů a nachází se zde též velká část poslucháren. Více o Béčku v kapitole Anatomie fakultních prostor.

Bílí a zelení – Dva základní druhy biologů, kteří se liší hlavně svým pracovním prostředím (indoor X outdoor), v návaznosti na to zhusta i stylem života. Obecně lze říci, že současný trend přeje spíše bílým a od drtivé většiny zelených se očekává, že během své práce také alespoň načas zasednou k pipetě (kdežto bílé do močálů nikdo nehoní).

(c) Kohoutí Pařát, 2007, fakac.blogspot.com

Biologické centrum AV ČR – Zvané "ávéčko" nebo "bécéčko" zahrnuje ústavy Akademie věd v Českých Budějovicích. Obvykle se tak ale označuje jen ta část přímo v kampusu, mezi kolejemi a budovami PřF. Povídání o něm najdete v pojednání Není ústav jako ústav.

Blaženka – alias stará Blažková byl had, teda konkrétněji hroznýš, ještě konkrétněji hroznýš královský, který bydlel v terárku v atriu budovy B. Blaženka zemřela a místo ní je tam Bohoušek, ale málo kdo to rozpoznal, tak je to prostě dodnes Blaženka...

Bobík – Velká šedá krychle naproti K4 směrem k rektorátu. Sloužil jako aula a místo pro různá setkání na univerzitní úrovni. Tak dlouho čekal na rekonstrukci, až se dočkal demolice.

Bufík - Před rekonstrukcí oblíbené občerstvení na BC. Doufáme v reinkarnaci, až to dokončí. Pro některé totiž je bufík snadným zdroj snídaně (mají od půl osmé do dvou), pro jiné vhodnou lokalitu pro přátelský rozhovor. U přilehlých stolků potkáte pravidelně půlku PřF, ať už sedící nebo běžící do laborky. Často je to místo srazu lidí vracejících se ze zkoušky, kde můžete vyzvědět, na co se zkoušející ptá, jakou má dnes náladu atd. Když už je řeč o výměně informací, zlí jazykové tvrdí různé nesmysly - například, že se tu určití fakultní činovníci scházejí za účelem kutí piklí. Směšné. Prý si dokonce do horké vody přidávají kávu. Přece byste všemu nevěřili.

Céčko – Nejnovější budova PřF, známá svým pohledovým betonem, futuristickým schodištěm lepším než v Bradavicích. Dole jsou posluchárny, pokladna a děkanát. Nahoře sedí fyzici, chemici a biomedicíňáci.

CPE – Centrum polární ekologie. Polárníci, jak se říká pracovníkům a studentům CPE, tráví celé léto za polárním kruhem na souostroví Svalbard, kde se zabývají živou i neživou přírodou. Na Svalbard se s nimi můžete podívat v rámci Kurzu polární ekologie (viz Exkurze).

Cvičení – Praktická výuka ukončená zápočtem, která má sloužit k praktickému ověření a demonstraci teoretických pouček získaných na přednáškách. Některá cvičení bývají oblíbena, jiná ne, ale přesto je nutno na ně chodit, protože jsou na rozdíl od přednášek povinná. Povolen je jen určitý počet absencí za semestr (zpravidla 2-3), a kdo tento limit překročí, musí nahrazovat nebo psát nějakou práci navíc, někdy mu dokonce hrozí i nezískání zápočtu. Vedou je většinou doktorandi.

Eros – prof. Karel Prach, vegetační ekolog, který rád botanizuje na dálku s dalekohledem. Zabývá se hlavně rostlinnými invazemi, sukcesí a ekologií obnovy (ale také historií a kulturou). Je organizátorem večerních botanických seminářů a všemožných exkurzí, především geobotanických a velkých mezioborových (účast se vřele doporučuje).

Exkurze – Šance, jak se v rámci výukových hodin dostat mimo přednáškové sály a laboratoře. Exkurze mají kromě odborné náplně i určitý „volnější“ program, ze kterého může být někomu i nevolno. Zkušenosti z exkurzí všeho druhu vás zpravidla připraví na život lépe než všechny přednášky dohromady. Viz též kapitola Exkurze.

Hanys – prof. Jan Kaštovský, se zabývá sinicemi a řasami, přednáší algologii a vede velkou část algologických diplomek. Byl vyhlášen učitelem desetiletí neb má tradičně skvělé hodnocení (v SHV) a břitký humor (všude s sebou).

Imatrikulace – Slavnostní uvedení studentů prvního ročníku do akademické obce. Probíhá během prvních týdnů studia. Je to jedna z mála příležitostí, kdy se šikne společenský oděv. Schválně kolik z vás řekne místo „slibuji“ „přísahám“  

Impakt – Zcela zjednodušeně lze říci, že váš osobní impakt (česky dopad) udává, kolikrát jste byli citováni v odborných časopisech (Ohníček, Rukojeť mladého chovatele japonských tancujících myší, ale ani Živa či Vesmír se nepočítají). Dle některých jedinců je to univerzální veličina k měření vědecké aktivity. V současnosti platí, že dosáhnout pěkňoučkého impaktu je snazší pro bílé, než pro zelené.

Index – Knížečka s nápisem „Výkaz o studiu na vysoké škole“ byla se vší parádou na naší fakultě zrušena. Od té doby vám stačí elektronický výkaz (= zapisování známek přímo do STAGu). Hlídejte si však své přednášející, někteří si ještě pořád nezvykli zapisovat výsledky včas.

Kančí stezka – Krytý chodník vedoucí od menzy podél kolejí k Bobíku. Toto označení původně platilo jen pro střechu koridoru, která skýtala snadný přístup na koleje, ale od dob, kdy nejdou otevřít chodební okna na prvním patře, kanci táhnou po zemi a přemístilo se s nimi i jméno.

Kleť – 1083 m.n.m., velehora vévodící Blanskému lesu, každoročně na podzim je zdolávána při tradičním (hromadném a notně zábavném) výstupu PřF organizovaném Erosem při příležitosti oslavy 17. listopadu.

Kohoutí pařát – Fantomatická, pravděpodobně značně zvrácená osoba, která na svém blogu fakac.blogspot.com provozovala fakultní satiru v podobě krátkých komiksů. Již delší dobu je bohužel neaktivní (poslední komiks nese letopočet 2009), nicméně v ledasčem stále aktuální a určitě vás pobaví.

Kompost – Je zkrátka kompost. Najdete jej za béčkem na Fakultní zahradě a neváhejte tam přidat nějaký ten ohryzek (či vynášet bioodpad z koleje/bytu). Vedle kompostu jsou i záhonky, kde si různí studenti pěstují nějakou tu zeleninu. Neberte jim ji. Pokud byste se chtěli více angažovat, ozvěte se v tomto směru Majce Š.

Kredit – Udává „váhu“ předmětu – odráží jeho časovou náročnost a při počítání váženého průměru se jím násobí známka. Počet kreditů je odvozen od počtu hodin týdně, po které se příslušný předmět koná a připočítává se samostudium (takže třeba i psaní esejů). Nemusí být pravda, že se v kurzu za více kreditů také více dozvíte, ani že předmět za více kreditů je těžší. Za šest semestrů musíte nasbírat 180 kreditů, minimum za semestr je 20 kreditů, průměr je 30.

LAPE - Laboratoř archebotaniky a paleoekologie.

Nezmar – Osobitý vedoucí hospody u Nezmara někdy zvaný také Nezmič. Vlastním jménem Zdeněk Marek, což ale nikdo neví, kromě nás a teďka i vás (a možná tedy ještě něho). Navštivte jej ve Studentské ulici dejte si šmitec.

Péčisti – Studenti bakalářského oboru Péče o životní prostředí.

PNG – Papua–New Guinea, sídlo detašovaného pracoviště PřF, kam je teoretická možnost se skrz svoje zaměření (nejlépe hmyzařské) dostat na magisterské nebo doktorandské studium. Můžete se sem také dostat skrz Terénní cvičení z tropické ekologie.

Prázdniny – Nejoblíbenější součást studia. Začínají po složení zkoušek letního semestru (=pro někoho v červnu, pro někoho až na konci srpna) a končí na konci září! S přibývajícím věkem a rostoucím množství povinností při dokončování bakalářky a později diplomky se ultrarychle zkracují až jednou zcela zmizí. Prázdninuj dokud můžeš.

Prerekvizita – Kurz, který se doporučuje absolvovat před tím, než si zapíšete předmět, který vás zajímá. Oficiálně se prerekvizitami nemusíte řídit (platí pro biologické obory), pak se ale nesmíte divit, že ve vámi vybraném obtížnějším předmětu nestíháte a ztrácíte nit. Seznam prerekvizit k jednotlivým předmětům najdete v Růžence či ve STAGu.

Promoce – Slavnostní akt vyřazení studenta z akademické obce a udělení diplomu, absolvujete ji po úspěšném ukončení studia, obhajobě diplomky a složení státnic.

Přednášky – Nejpodstatnější součást výuky. Snaha přednášejících zvýšit teoretické vědomosti studentů. Jsou nepovinné. V prvním semestru se doporučuje navštěvovat většinu přednášek, neboť jinak může být zkouškové období dost svízelné. Později je vhodné navštívit alespoň první přednášky, kde se dovíte, co vše bude potřeba splnit pro získání zkoušky. Nebo na ně můžete normálně chodit celý semestr a budete chytřejší.

(Před)zápis – Výběr kurzů do dalšího semestru prostřednictvím STAGu, kam se přihlásíte a navolíte si žádané předměty. Více v sekci Studium v dalších semestrech.

Rekola – Budějcký bikesharing = růžová kola rozeseta po celých Budějovicích, která si můžete půjčovat. Webovky jsou tady, stačí si do telefonu stáhnout aplikaci a vyrazit.

Růženka – Neoficiální název pro brožurku Seznam přednášek pro akademický rok xxxx/yyyy. Naleznete zde podrobnější údaje o přednáškách jako kód kurzu, jeho kreditní ohodnocení a také informace o výstupních minimech vašeho bakalářského oboru. Ke stažení je na stránkách fakulty. Nová R​​​​ůženka (každý rok) se na stránkách poměrně špatně hledá, nejlepší je ji zkusit vyhledat přes Google  A co ten název? Dříve bývala tištěná a měla růžové desky.

Rybníček (Šuspák) – Tím se myslí pouze jeden jediný konkrétní rybníček v lese mezi Budějcema a Branišovem, ve kterém jsou pořádány pravidelné koupací a saunovací „sessions“ (hlavně v zimních měsících). Hlavním organizátorem celoročního koupání je Šuspa.

Sádka – Druhý komplex Biologického centra, ležící mezi Vilou a Kauflandem. Sídlí zde půdaři a hydrobiolozi. Viz též Anatomie fakultních prostor a O ústavech AV.

Semestr – Rozlišuje se semestr zimní (cca od října do prvního týdne v lednu s pauzou na Vánoce) a letní (od února do května). Během semestru absolvujete přednášky, semináře a cvičení. Bakalářské studium má zpravidla šest semestrů, magisterské čtyři.

Semináře – Vznikly na základě myšlenky, že občas by mohli povídat nejen přednášející, ale i studenti. Všechno má svůj háček – studenti se většinou povídat bojí. Přesto jistou aktivitu v tomto směru doporučujeme, je to průprava na obhajobu diplomky i budoucí zaměstnání. Vedení si to myslí taky, a tak byla zavedena povinnost prezentovat o průběhu své bakalářské/diplomové práci dvakrát za studium. Na to jsou ideální semináře katedry, pod kterou práci vykonáváte. Někdy jsou semináře povinnou součástí kurzů.

SHP/SHV (Studentské hodnocení přednášek/výuky) – Samostatná kapitola Studentské hodnocení výuky (SHV). Dříve SHP, dnes SHV. Stručně jde o anketu na STAGu, která umožňuje anonymně vyjádřit názor na vámi absolvované přednášky a cvičení (resp. jejich protagonisty – přednášející a vedoucí cvičení). Na základě výsledků SHV jsou finančně podpořeni kvalitní přednášející, na druhou stranu studenti se můžou díky SHV vyhnout nekvalitním předmětům (pokud to zrovna nejsou předměty povinné). Obecně jde o důležitý mechanismus zlepšující kvalitu výuky a bez dostatečné účasti studentů postrádá SHP smysl, proto je také hodnocení v této anketě povinné.

SGA – Studentská grantová agentura. Zajímavý způsob, jak získat od fakulty pár desítek tisíc na svůj projekt a zároveň si procvičit škemrání o grant, kterážto činnost je podstatnou náplní vědcova života. Koukněte na stránky, pošlete žádost a pak už jenom čekejte... Úspěšnost je vysoká, nebolí to a ani to nic nestojí (tedy vás ).

STAG – program provádějící studijní agendu, pomocí něj budete provádět předzápis, přihlašovat na zkoušky, hledat starší bakalářky, nebo stalkovat rozvrhy učitelů. Více v jeho osobní kapitole. Krátká rada - nauč se s ním co nejdřív.

Státnice – SZZ jsou jakási vysokoškolská maturita, prostě největší zkouška. Koná se na konci bakaláře, magistra i doktoranda, když už přednášejícím došly běžné zkoušky. Státnice mají několik pater neboli okruhů, které se skládají z několika předmětů. Spirála, dalo by se říct. To, z čeho na vašem oboru státnicujete, najdete v Růžence.

Školitel – Oficiální vedoucí vaší diplomky, člověk, kterého si musíte sehnat, jinak nemůžete začít pracovat. Až jej budete mít, stvrdíte svůj vzájemný vztah zadávacím protokolem. Školitel by vám měl hlavně pomáhat se sháněním peněz nutných k vašemu výzkumu a radit s postupem. Občas to druhé nechává na někom jiném (zhusta na svých ostatních studentech).

Štetke – doc. Roman Fuchs, zoolog, přednáší obratlovce, zabývá se ptactvem, miluje rozpláclíky, rozbíjí květináče, klávesnice a myši k počítači (občas) a kouří (pořád). Pozná se podle typické dikce, která by se do textové podoby nejspíš přepsala pomocí Arialu Bold, nejméně čtyřiadvacetipalcového v majuskulích (na Confluence v této podobě Binolupy to nejde).

ŠuKaS – Šuspův Kakofonický Soubor, svérázné hudební těleso, zkrátka orchestr, o kterém zaznělo pár slov v kapitole Kultura. Účinkují dnes už spíše sporadicky na Béčku (promenádní Šukas, Vánoční večírek). Zpěvník a fotky jsou k dispozici na webu.

Šuspa – prof. Jan Lepš, botanik, rostlinný ekolog, statistik, kapelník ŠuKaSu, dlouholetý průvodce studentů při cestách na PNG, celoroční koupač a milovník Alp se sídlem ve špičce Vily. Když najde čas na to, aby mohl vést nějakou z terénních exkurzí, stojí to vždycky za to. Lupu a buřty s sebou!

Vacátko – prof. Václav Hypša.

Vánoční večírek – Pařba každý rok obvykle poslední středu před Vánoci na Béčku. Dřívávějc byl pouze "zoologický", ale líbil se i botanikům a stal se z něj  "zoobotanický", načež se zalíbil všem a je náš. Večírek je spojen s promítáním fotek z předešlé mezioborové exkurze a můžete se těšit na všeliké kulinářské specialitky a soutěž. Je to ideální místo pro navázání kontaktů se spolužáky, studenty starších ročníků a s učiteli.

Vila (Botanická vila) – sídlo Katedry botaniky, secesní vila z počátku 20. století. Probíhá zde většina botanických přednášek a čas od času taky tzv. vila párty. Většina botaniků zde má své pracovny i laboratoře. Viz Anatomie fakultních prostorů.

Vomáčka – Název bývalé terénní stanice a odtud přeneseně název pro všechny terénní praxe (viz Exkurze).

UNB - Úplně nejmenší botanika, aneb Základní kurz z botaniky, fykologie a mykologie. Jeho existence a užitečnost pro biology je ožehavé téma, ale drží se, ač se zkratka UNB vykládá na mnoho způsobů - vybrali jsme "nejmenší" protože je slušný.

ZaBuBi – Kurz „Základy buněčné biologie“

Zápočet – Lze jej získat za cvičení, seminář nebo exkurzi, většinou odevzdáním protokolů či samostatné práce, ústním referátem, poznávačkou a někdy i pouhou účastí. Je zpravidla podmínkou k připuštění ke zkoušce.

Zkouška – To je to. Postrach většiny studentů. Hodnotí se známkou, v případě udělení čtyřky je třeba ji zkusit znovu. Studenti mají nárok na tři termíny - řádný a dva opravné, někdy jsou i nějaké neoficiální navíc. Nepsaným, ale víceméně striktně dodržovaným pravidlem je, že se na zkoušky zásadně nechodí ve společenském oděvu.

Zubří stádo – Zásoba piva Zubr na Mezioborové exkurzi.