Biological Chemistry: Porovnání verzí

Z Wiki JU
(založena nová stránka s textem „Na tomto oboru počítejte s tím, že většina profesorů jsou z Rakouska, takže rozhodně nerodilí mluvčí. Ač je doporučená angličtina na B2 (ideálně C1), 2 roky studijního plánu jsou v Rakousku, takže němčina se taky hodí. (Dá se bez ní, ale brigádu si bez ní nenajdete.) A to hned první semestr, protože se začíná v Linci! Je taky dobrý informovat Vaše rakouské spolužáky, že druhý rok je v Čechách! Kromě jazyků,…“)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 18: Řádek 18:
== '''Kde potkat ostatní studenty?''' ==
== '''Kde potkat ostatní studenty?''' ==


= '''Studijní materiály:''' =
== '''Studijní materiály:''' ==


== '''Bakalářka:''' ==
== '''Bakalářka:''' ==


== '''Státnice:''' ==
== '''Státnice:''' ==

Verze z 25. 8. 2024, 10:11

Na tomto oboru počítejte s tím, že většina profesorů jsou z Rakouska, takže rozhodně nerodilí mluvčí. Ač je doporučená angličtina na B2 (ideálně C1), 2 roky studijního plánu jsou v Rakousku, takže němčina se taky hodí. (Dá se bez ní, ale brigádu si bez ní nenajdete.) A to hned první semestr, protože se začíná v Linci! Je taky dobrý informovat Vaše rakouské spolužáky, že druhý rok je v Čechách!

Kromě jazyků, je taky důležité vědět, že studujete přeshraniční obor na dvou univerzitách najednou. Což znamená, že sice dostanete na konci dva tituly, ale musíte napsat dvě bakalářky a každý rok se musíte stěhovat.

Předměty, na které si dát pozor:

Počítejte s tím, že většina předmětů je orientována na chemii a chemickou technologii; Linec biologii nedělá. V Čechách Vás zase budou směřovat víc do genetiky a medicíny. Ale studijní plán a nabízené předměty se momentálně intenzivně vyvíjí, takže se věci mohou změnit.

Tipy jak na studium:

  • Pohlídejte si, které předměty na sobě závisí nebo na sebe navazují.
  • Hlídejte si počet kreditů, zvlášť v prvním semestru.
  • Spojte se hned v prvním semestru s kolegy z druhé strany hranice, z velké části je studium o skupinové práci; o vzájemné pomoci, psychické podpoře atd.
  • Rozmyslete si, jestli opravdu chcete dokončit studium v šesti semestrech. Na rozdíl od oficiálních dokumentů na to tohle studium není dělané. Když dáte všem profesorům vědět, tak se budou snažit Vám to umožnit, ale Vás to bude stát hodně energie. Každý rok to zvládne max 5 lidí ze začínajících více než 100.
  • Další důležitá věc. Nebojte se ozvat. Nejlépe jako kolektiv. Profesor dělá naschvály? Napište ÖH (Österreichische Hochschüler_innenchaft, v prvním roce Vám zařizují laboratorní pomůcky, pomohou Vám komunikovat s profesory...). Nejlepší je se do téhle organizace přímo zapojit, i když většina mluví jen německy. Stejně tak když něco rozbijete v laborce – napište ÖH, oni Vám zpětně vrátí peníze (nejdřív za to stejně musíte zaplatit sami).
  • Když se něco nedaří v Čechách, napište na studijní, máme tam úžasnou paní, pokud s ní budete jednat slušně, vynasnaží se najít řešení k Vašemu problému. Pokud se Vám překrývají předměty časově, je dobré napsat přímo profesorům, nebo v Čechách panu Štěrbovi.
  • Pokud by se Vám hodila odborná psychologická pomoc, na obou stranách hranice jsou k dispozici univerzitní psychologové. Linec nabízí služby i v angličtině a umí poradit i třeba v případě, že potřebujete pomoci se rozhodnout o tom, jestli ve studiu vůbec chcete pokračovat a co dál. Obojí je hrazeno univerzitou!

Kde potkat ostatní studenty?

Studijní materiály:

Bakalářka:

Státnice: