Katedry: Porovnání verzí

Z Wiki JU
(Zvýraznění původního textu -zkracování není třeba (asi))
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Univerzita se dělí na fakulty a fakulta na katedry. V současnosti má naše fakulta '''jedenáct kateder''', jedno oddělení, tři specializovaná pracoviště a jednu výzkumnou stanici k tomu. Zde je pouze základní shnutí, oficiální '''přehled kateder''' nejdete <s>na stránkách</s>.
Univerzita se dělí na fakulty a fakulta na katedry. V současnosti má naše fakulta '''jedenáct kateder''', jedno oddělení, tři specializovaná pracoviště a jednu výzkumnou stanici k tomu. Zde je pouze základní shnutí, oficiální '''přehled kateder''' nejdete <s>na stránkách</s>.
<span style="color: blue;">Katedra</span>


===== '''<big>Katedra botaniky (KBO)</big>''' =====
===== '''<big>Katedra botaniky (KBO)</big>''' =====

Verze z 21. 6. 2024, 17:51

Univerzita se dělí na fakulty a fakulta na katedry. V současnosti má naše fakulta jedenáct kateder, jedno oddělení, tři specializovaná pracoviště a jednu výzkumnou stanici k tomu. Zde je pouze základní shnutí, oficiální přehled kateder nejdete na stránkách.

Katedra

Katedra botaniky (KBO)

👨‍💼 doc. Ing. Milan Štech, Ph.D.

Velká část KBO sídlí na Botanické vile (Na Zlaté stoce 1). Studuje se tu ekologie (např. invazní druhy, výzkum druhové bohatosti luk, mykorrhizní vztahy, Erosova "restaurační" skupina), systematika, floristika i evoluce vyšších rostlin, archeobotanika, ale také biologie mechorostů i hub. Zvláště početná je i skupina algologů (např. ekologie tropických i arktických řas, fylogenetika sinic). Dobrá spolupráce je rozvíjena především s odděleními Botanického ústavu AV ČR sídlícími v nedaleké Třeboni (zejména ekologie vyšších rostlin a algologie). KBO zajišťuje magisterský obor Botanika.

Katedra biologie ekosystémů (KBE)

👨‍💼 prof. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc.  

Tato katedra poskytuje široké možnosti především v oblastech půdní biologie, hydrobiologie (od chemických procesů ve vodě přes řasy, vodní bezobratlé až po ryby), ale i aplikované ekologie - zajišťuje bakalářský obor Péče o životní prostředí. Dále garantuje magisterský studijní obor Biologie ekosystémů. V současné době zde úspěšně rozvíjí geografické informační systémy (GIS) a dálkový průzkum země (DPZ). Spolupráce probíhá s ústavem Půdní biologie, Hydrobiologickým a Entomologickým i s třeboňským pracovištěm Botanického ústavu AV ČR.  

Katedra experimentální biologie rostlin (KEBR)

👨‍💼 RNDr. Tomáš Hájek, Ph.D.

Katedra se skládá z několika laboratoří zabývajících se studiem fyziologie a anatomie rostlin. Hlavními výzkumnými tématy jsou například: fotosyntéza, interakce rostliny a atmosféry, vodní režim rostliny, interakce rostliny s mikroorganismy a ekofyziologie mechorostů. Katedra se taktéž zabývá transkriptomikou genů účastnících se vývoje průduchů či výživy masožravých rostlin a vývojem nových přístrojů a metod... Katedra garantuje magisterský obor Fyziologie a buněčná biologie rostlin. Sídlí ve druhém patře Béčka.

Katedra molekulární biologie a genetiky (KMB)

👨‍💼 RNDr. Petr (Mao) Nguyen, Ph.D.

Tato katedra a nabízí široké možnosti molekulárně-biologických studií řady modelových organismů či původců závažných onemocnění. Biochemická část této katedry odhaluje struktury některých biologických makromolekul, jinde studují se metabolické dráhy či evoluci genomu. KMB zajišťuje výuku v magisterském programu Molekulární a buněčná biologie a aktuálně pracuje na akreditaci nového anglického oboru Omics, data analysis and biotechnology a pochopitelně spolupracuje s Entomologickým ústavem (ENTÚ), Parazitologickým ústavem (PARU) ale také s ústavem Molekulární biologie rostlin (ÚMBR).

Katedra medicínské biologie (KME)

👩‍💼 RNDr. Helena Langhansová, Ph.D.

Zde zajišťují vzdělávání pro práci v biologických a lékařských laboratořích. Studují témata zaměřená především na imunologická a molekulárně-biologická témata s významem pro humánní medicínu. Jednotlivé laboratoře se zabývají výzkumem nádorové imunoterapie, molekulární imunologie a interakce vektor-hostitel (zkoumanou na slinách klíšťat). Katedra garantuje aplikovaný bakalářský obor Laboratorní a medicínská biologie a magisterský obor Klinická biologie. Na jaře 2020 se jejich laborky přidaly k pracovištím testujícím na Covid-19.

Katedra parazitologie (KPA)

👨‍💼 doc. RNDr. Jan Štefka, Ph.D.

V úzké spolupráci s Parazitologickým ústavem se zde zkoumá celé spektrum parazitických organismů (prvoci, hlístice, roztoči). Využíváno je přitom mnoho přístupů na různých úrovních - od molekulární (např. způsoby komunikace parazita a hostitele), přes úroveň organismů (např. studium životních cyklů) až po ekologické studie (např. klíšťata). Katedra parazitologie garantuje studijní program magisterského oboru Parazitologie.

Katedra zoologie (KZO)

👩‍💼 Mgr. Martina Konečná, Ph.D.

KZO zaštiťuje práce konané na obratlovcích i bezobratlých, ty druhé v úzké spolupráci s ENTÚ. Co do způsobu "provádění vědy" je zde možnost stát se laboratorním experimentátorem (za všechny lze uvést např. studie hlodavčích etologií), terénním člověkem (entomologem, ornitologem aj.) i badatelem na převážně teoretické bázi (viz např. některé práce postavené na fylogenetice). Katedra zoologie zahrnuje i fyziology bádající převážně na chladové odolnosti hmyzu, kteří měli původně svoji vlastní katedru. Katedra garantuje studijní magisterský program Zoologie a obor Experimentální biologie (se specializací Fyziologie živočichů).

Katedra chemie (UCH)

👨‍💼 prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Katedra chemie navazuje na klasické i moderní biologické disciplíny na fakultě a zabývá se celou škálou témat. Laboratoře na této katedře se zabývají jak biochemií, strukturní biologií a analytickou chemií, tak počítačovým modelováním v chemii, hmotnostní spektrometrií, a studiem fotosyntézy. UCH zaštiťuje Linecké - nikoli cukroví ale - studenty, kteří pod hlavičkou přeshraničního oboru Biological Chemistry (bakalářský i navazující magisterský obor) studují obrok v rakouském Linzi a u nás. Dále také spolupracuje s ústavy Biologického centra AVČR. Krom toho katedra garantuje i ostatní chemické a biochemické obory včetně učitelského oboru.

Katedra fyziky (UFY)

👨‍💼 doc. RNDr. Petr Jelínek, Ph.D.

Katedra se stará nejen o obor Biofyzika, který má na fakultě mnohaletou tradici a je možné jej studovat od bakaláře až po doktorát, ale garantuje i další obory: Fyziku (nejen) pro vzdělávání, Měřicí a výpočetní techniku a magisterské Fyzikální měření a modelování. Výzkum je zaměřen především na biofyziku fotosyntézy, spektroskopii, vlastnosti fázových rozhraní kapalin, experimentální studium fyziky plazmatu, studium nanostruktur a nanomateriálů, počítačové modelování, automatizaci, akustiku a další.

Katedra matematiky (UMB)

👨‍💼 doc. Ing. Luděk Berec, Dr.

Katedra garantuje bakalářské obory Aplikovaná matematika a Matematika pro vzdělávání a magisterský obor Učitelství matematiky pro střední školy. Základem katedry jsou pracovníci ústavů Biologického centra AVČR zabývající se aplikací matematiky v biologii a ekologii (např. teorie her v evoluční biologii). Součástí Katedry matematiky je Centrum matematické biologie, které se zaměřuje především modelováním biologických procesů.

POZOR, POZOR! Matematici z programu učitelství pro SŠ v zimním semestru vedou Záchranný kruh matematiky. Jedná se o nabídku individuálních konzultací pro všechny bakaláře, kteří se topí v matematických vodách. Budou vám k dispozici prezenčně i online, tak neváhejte jejich pomoci využít.
Katedra informatiky (UAI)

👨‍💼 Ing. Rudolf Vohnout, Ph.D.

Tato katedra (dříve Ústav aplikované informatiky = UAI) garantuje bakalářské obory Aplikovaná informatika a dvouoborové studium Informatika pro vzdělávání. Zaštiťuje bakalářský přeshraniční magisterský program Artificial intelligence and Data Science (MAID). Do budoucna je v plánu doplnění magisterského oboru Aplikované informatiky (pravděpodobně ve spolupráci s Ekonomickou fakultou). V oblasti vědecké činnosti se akademičtí pracovníci katedry věnují zejména: bezpečnosti, simulacím, multimédiím, dlouhodobé archivaci elektronických dat, bezdrátovým senzorickým sítím, systémové integraci a dalším oblastem souvisejícím s aplikací informatiky.

Czech Arctic Research Station (CARS)

👨‍💼 Jan Pechar

Na začátku roku 2020 se od CPE odštěpila samostatná jednotka s legrační zkratkou CARS. Tahle banda logistiků se stará o naši polární stanici na Svalbardu (a ano, mají tam i dvě auta, takže zkratka sedí). Jestli je chcete potkat (a stojí to za to), zapište si kurz Polární ekologie a tyhle lidi se postarají o to, abyste se na Svalbardu neztratili, nesežral vás medvěd, neustřelili jste si nohu a aby vám bylo teplo a měli jste co jíst. Zvládají i odběry vzorků, správu laborek a zkrátka veškerý support, který potřebujete na 78° severní šířky.

Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie (LAPE)

👨‍💼 doc. PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D.

LAPE je samostatnou jednotkou (i když s botanikou stále ještě spojené přes pořádané kurzy). Její zaměstnanci se zabývají interakcí člověka a přírody v minulosti. Mají zajímavé projekty ve spolupráci s archeology - působí jak na mnoha místech u nás, tak i mimo naši republiku (průzkumy probíhají například v Senegalu, Makedonii, Egyptě a spolupracují i na pylových analýzách na Svalbardu). Na naši fakultě se tak dá studovat archeobotanika i archeozoologie ve spolupráci s Filozofickou fakultou.

Centrum polární ekologie (CPE)

👨‍💼 doc. Ing. Jiří Bárta, Ph.D.

Specializovaným pracovištěm, které, jak název napovídá, se zabývá výzkumem v polárních oblastech, je CPE. Naši polárníci v minulosti založili infrastrukturu na souostroví Svalbard, kam se pravidelně vydávají na expedice. Pokud byste se chtěli do těchto krásných, ale poměrně nehostinných míst podívat, doporučujeme si zapsat kurz Polární ekologie, jehož součástí je i exkurze, či se pídit přímo po polárnickém tématu na bakalářku/diplomku.  

Oddělení jazyků (OJZ)

👩‍💼 Mgr. Klára Pavlínová

Oddělení jazyků sídlí na Áčku ve třetím patře. Nemá vlastní vědecký program, ovšem kurzům, které zajišťuje, se rozhodně nevyhnete (minimálně Postupové a Bakalářské zkoušce z angličtiny – ty jsou totiž povinné a pokud je nesplníte, tak nemůžete ke státnicím). Oddělení připravuje studenty na tyto zkoušky na několika úrovních, viz jejich přehled kurzů. Nenechte si ujít kurzy s rodilými mluvčími, kde se klade důraz především na konverzaci, schopnost psaní a prezentace v angličtině a probírají se učební texty, které se později objeví v Bakalářské zkoušce. Pro jazykové fajnšmekry nabízí oddělení ještě rozšiřující kurzy, které vám přímo ke zkoušce nepomohou, ale jsou zábavné a vaši jazykovou výbavu jistě rozšíří.

Každopádně platí – ať už s angličtinou začínáte, nebo spíkujete už od školky, nepodceňte to a věnujte studiu dostatek času, ať vás to pak nepříjemně nepřekvapí. Nebyli byste první...

Mimo angličtiny garantuje OJZ i kurzy němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny.