PřF:Přírodovědecká fakulta/O fakultě/Anatomie fakultních prostor
Fyzicky se PřF skládá z několika hlavních objektů (budovy A, B, C, Botanická vila a CPE) a několika vedlejších (Sádka, Biologické centrum, Bobík, rektorát a knihovna... které tak úplně nejsou součástí fakulty, ale naši zaměstnanci a studenti tam působí, popř. tam tak jako tak budete z nějakého důvodu potřebovat zajít).
Většina budov se nachází v prostoru kampusu JU (viz mapky), takže je to z jedné budovy do druhé příjemně blízko. Minimální je i vzdálenost od kolejí a menzy.
Kolisti pozor - pokud se dopravujete po městě na kole, vězte, že kolostavy jsou v kampusu téměř na každém rohu, i když parkovat zde kolo dlouhodoběji nedoporučujeme. Se studentskou kartou se dostanete i do klece na kola vedle budovy C.
mapka kampusu JU a blízkého okolí
mapka pro učitele - budovy PF ve městě
Vrátnice Biologického centra
Vrátnice sice patří akademii, ale při vjezdu autem do společného areálu PřF, FZT a Biologického centra zvoníte právě tam. Do těchto společných prostor se dostanete v jakoukoli denní i noční hodinu, pokud máte přístupový čip. Pokud ne, dostanete se sem taky, vrátní vám zvednou závoru. Na onu osobu na vrátnici se také můžete obrátit se svými dotazy. Má v merku celou budovu Biologického centra a pracují tam i brigádníci z řad studentů, takže pokud budete například bloudit, nejspíš bude vědět kam vás nasměrovat i mimo labyrint jejího působiště.
A kde vrátnici tedy najdete? Stačí když půjdete z parkoviště před BC (jak je tam přechod se semaforem) stále rovně. Ocitnete se na rozcestí. Pravá cesta vás zavede k Áčku, rovně projdete do budovy Akademie a dáte-li se doleva, směrem ke kolejím, uvidíte velké prosklené dveře, do nich vstoupíte - a jste tam! Kousek za recepcí je vstup do jídelny pro zaměstnance AV a zbrusu nový bufet. Určitě ho neminete, je to i značené. A vřele ho doporučujeme.
Z recepce se dá projít k pracovištím BC AV ČR (Biologické centrum Akademie věd České republiky) – k Parazitologickému ústavu (PARÚ), Entomologickému ústavu (ENTÚ) a ústavu Molekulární biologie rostlin (UMBR). Tam se v temném přízemí nachází počítačová místnost Pč4. Kromě zasedacích místností je dobré vědět, že v přízemí PARÚ se nachází také přednášková místnost P6 (tady čas od času probíhá výuka jazyků).
Naproti již zmíněným dveřím vedoucím k recepci, stojí další budova patřící Akademii věd. Momentálně není přístupná, bude dalším krokem v rozsáhlé rekonstrukci Biologického centra. Schodiště uprostřed haly vedlo k pracovnám především tropických ekologů (tzv. Vojtovců, Papuánců... tohle označení už dávno nesedí, ale vžilo se ). Napravo pod schodištěm jsou dveře vedoucí ke Kongresové hale Akademie věd, největší přednáškové místnosti v areálu. Na tomto patře dále sídlili i správci našich počítačových sítí a odstraňovači problémů „s hard- i softwarem“ pánové Zimmel, Cehák a Kincl. - ASI NŽ NEEXISTUJE?!
Budova A (Áčko)
Áčko najdete tak, že půjdete z Branišovské ulice směr vrátnice, uhnete těsně před ní doprava, udejte pár metrů a jste tam! Nenechte se zmást nápisem Fakulta zemědělská a technologická. Ta v té budově sídlí také, v pravém křídle (jako Budova O). Vchod pro nás přírodovědce je zastrčený víc nalevo, ale nápisy Přírodovědecká fakulta a Budova A určitě nepřehlédnete. Hned v přízemí vlevo je laboratoř molekulární biologie rostlin (botanická laborka) a molekulárnická laborka 101. V prvním i druhém patře se pak nacházejí naše laboratoře 201 – 305, kde budete trávit čas vašich cvičení z nejrůznějších chemií, zoologií a botanik. Ve druhé patře se na konci levé chodby nachází počítačovna Pč3. A když v budově A vylezete nejvýše, tedy do 3. patra, najdete tam Oddělení jazyků s jejich vlastní učebnou označovanou OJ.
Většina administrativních pracovníků se odsud již odstěhovala, ale stále zde zůstalo pro vás jedno z nejdůležitějších míst - studijní oddělení. Na studijním oddělení se vyřizují všechny možné úřední úkony spojené se studiem: zápis, odevzdávají se zde bakalářské a diplomové práce, dostanete zde potvrzení o studiu, potvrdí vám taky průkazky na vlak/bus apod. Před dveřmi po obou stranách jsou umístěné nástěnky, kde se mimo jiné objevují rozvrhy, rozpisy státnic, informace o nově otevíraných oborech a zejména je zde vždy po předzápisu vyvěšen seznam otevřených předmětů. Můžete se též zeptat přímo studijních referentek. Paní Firerová společně s paní Hánovou mají na starost studenty bakalářského a magisterského stupně studia, paní Voldřichová má na starost doktorandy. Všechny tři sdílí kancelář v druhém patře naproti schodům - jak vyjdete schody pokračujte prostě rovně. Studijní referentky paní Korcová (pro zahraniční doktorandy) a paní Trefná (pro přeshraniční studenty) sídlí o patro níž.
Na studijní oddělení se obracejte se všemi vašimi studijními problémy. Email na studijní oddělení je studijni@prf.jcu.cz. Zpravidla se dočkáte zaručených informací. Pokud vás potkají opravdu závažné studijní problémy, budete možná odkázáni přímo na studijního proděkana - Tomáše Hauera.
V dohledné době budou v této budově sídlit i správci našich počítačových sítí a odstraňovači problémů „s hard- i softwarem“ pánové Zimmel, Cehák a Kincl.
Budova B (Béčko, Blažkův pavilón)
Pozná se podle toho, že je pro oko na pohled nejmilejší. U vchodu je plno kol, pravidelně před ním někdo vysedává na lavičkách nebo před ní postávají kuřáci, nebo tam někdo pase hada, či jiné mazlíčky všeho druhu.
Béčko je také proto, že jde o iniciálu někdejšího děkana, fyziologa a velkého skauta, profesora Blažky, který ho postavil. Tedy ne osobně. I když, kdo ví. Budově se říkalo také Blažkův domeček (Blažkárna) a v současné době nese oficiální název Blažkův pavilón. V době kdy vy nastupujete do prvního ročníku by měla (asi) probíhat rekonstrukce. Cílem je nejen vylepšit kancly zoologům, ale i udělat nějakou "čilaut" zónu v přízemí. Projekt vypadal slibně, ale znáte to, radši si počkáme na výsledek.
Po vstupu do béčka uvidíte kostru slona a sbírku exotických rostlin. Vlevo je terárko s hadem Bohouškem a po schodech nahoru výstava dalších koster. V přízemí jsou přednáškové místnosti B1 až B7, číslovány od vchodu ve směru hodinových ručiček. Posluchárna B3 je pojmenována po prof. Zdeňku Veselovském, proslulém etologovi, který zasvětil poslední část svého života přednášení studentstvu někdejší BF a svou životní pouť zakončil v listopadu 2006.
U zdi při vchodu na zahradu je pak pianino a občas se v prostorách mezi učebnami koná koncert ŠUKASu, případně promenádní ŠUKAS před budovou. Na druhé straně najdete Fakultní veřejnou lednici, do které můžete odkládat přebytky zásob nebo se z ní nakrmit. Po celém přízemí jsou i důležité katedrové a studijní nástěnky (viz Informační zdroje). V přízemí Béčka dále nalezneme laborky genetiků. O patro níže v podzemí jsou chováni roztomilý chlupatý čumáčci (Šumberovi lidi, teda ne, ty se o ně starají). V rypošáriu ve sklepě jsou tedy rypoši a další terarijní chovy.
V prvním patře Béčka sídlí zoologové (mají tu katedru) a živočišní fyziologové (nápodobně). Hned naproti schodům má pracovnu Štetke (Roman Fuchs) a jeho ornitologické děti a vnoučata. Nedaleko sedí Olda Nedvěd. Vedle Oldy po obědě pracuje evoluční biolog a ouředník (to slovo má rád) Jan Zrzavý. Dále se zde nalézá laboratoř fyziologická, molekulární laboratoř ekologů (ať si to zní divně, jak chce) a zoologická laboratoř čistá a špinavá, tedy z půlky pro molekulární studia a z půlky pro špinavou práci (rozuměj nehygienickou, nikoli nečestnou).
Nejvyšší patro patří ekologům (tedy vlastně ekosystémovým biologům) a rostlinným fyziologům (moderněji experimentálním biologům rostlin). Mají nepřeberné množství laboratoří (nejméně tři!), z nichž nejsofistikovanější se zve „Izotopová“. Jo a tím že sídlí v nejvyšším patře, tak jako jediní mají terasu a pořádají super večírky (v létě).
Budova C (Céčko)
Mezi budovou A a B je Céčko. Zde se v přízemí nachází děkanát. Na děkanátě sídlí pan děkan, paní tajemnice, sekretariát a další úřednictvo fakulty. Pokud budete chtít vyrazit na Erasmus, půjdete taky do přízemí budovy C, protože budete potřebovat paní Okosy, která stáže na fakultě koordinuje. Vedle děkanské kanceláře naleznete také zasedačku, která se využívá především pro schůze akademického senátu či jiné oficiální porady. Od děkanovny na druhou stranu se nachází poštovní přihrádky pro případ, že byste si někdy nechali poslat nějaké to psaní či balíček na své jméno na fakultu (pokud byste zde svou zásilku nedohledali, je dobré se ptát u paní Kohlíčkové na podatelně).
V přízemí Céčka ještě najdete posluchárny C1 až C6 a jednu studentskou místnost C5, kterou můžete kdykoli využít (jsou zde stolky, zásuvky, počítač či projektor).
Pokud vyjdete po futuristickém schodišti do prvního patra, naleznete kanceláře a laborky chemiků. V druhém patře sídlí fyzikové, biomedicína a laboratoř infekční biologie.
Když stojíte před budovou C a koukáte se na ní, po pravé straně najdete kolostav – má hned dvě výhody: je zastřešený a je na kartu, takže je v něm kolo poměrně dobře chráněno. A když se před vchodem do Céčka podíváte doleva, uvidíte zásadní umělecké dílo - ploutev (k ní žádnou báji zatím nemáme, ale však my časem něco vymyslíme Pro zatím musí stačit jen informace, že při bližším ohledání zjistíte, že i ona má na sobě čárový kód s inventárním číslem. Pořádek musí být )
Fakultní zahrada
Díky iniciativě Majky Šmilauerové a aktivním studentům se povedlo zvelebit prostor za béčkem a céčkem. Původně místo s betonovými lavičkami na sezení, které zeli prázdnotou, později prostor zarostlý třtinou a nakonec rozblácené staveniště se změnilo k nepoznání. Povedlo se upravit terén, zasít luční květenu, vytvořilo se jezírko, zasadilo se několik stromů a keřů a navezla se hlavní dominanta – písečná duna. Krom toho zde vyrostla boulderová stěna a skluzavka pro členy dětské skupiny Motýl.
Pravidelně se začátkem léta zahrada ručně kosí, což se můžete pod vedením Majky naučit. Společná práce je odměněna krásným místem, kam si studenti chodí posedět. Poslední dobou avšak začínají chybět aktivisti, kteří by se v péči o zahradu realizovali. Máš-li o to zájem, neváhej napsat Majce.
Dnes již neexistujícímu studentskému sdružení Na Hnízdě se podařilo vytvořit na fakultní zahradě kompost. Můžete na něj nosit svůj domácí bioodpad (prosím samostatně, igeliťáky ani pseudo-kompostovatelné sáčky ne-e, nerozkládají se dost rychle). Základ kompostu položil sám Jára Cimrman, který zde odhodil ohryzek. Na památku tohoto činu zde nechali hnízďáci vytvořit památník ohryzku jablka v životní velikosti.
Pozor - záhonky vedle kompostu jsou soukromé (= nic si z nich neber).
Krom této naší fakultní zahrady vznikla ještě oáza klidu mezi elektroňákem a parkovištěm za Céčkem. Arboretum BC a PřF bylo založeno teprve před pár lety a tak jsou lavičky na sezení spíš vedle stromů (než pod stromy ). Nicméně je tu klídek a i stín se tu už najde.
Sádka
Další budovou spojenou s činností PřF jsou tzv. Sádka (pojmenované podle ulice Na Sádkách). Pokud půjdete od kolejí směrem ke Kauflandu uvidíte proti sobě na rohu ulic Na Sádkách a Na Zlaté stoce velkou šedou budovu v zahradě. Sídlí zde Hydrobiologický ústav (HBÚ) a Ústav půdní biologie (ÚPB).
CPE, LAPE
Na Zlaté stoce naproti Sádkům je Centrum polární ekologie (CPE), Czech Arctic Research Station (CARS) a Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie (LAPE) mají společný dům v těsné blízkosti Budějckého útulku (občas si dokonce stěžují, že si je lidé s útulkem pletou). Často se budově říká prostě "Polár" a nachází se zde především laboratoře a kanceláře zaměstnanců, ale najdete zde i přednáškovou místnost, kde se čas od času konají zajímavé semináře.
Botanická vila
Botanická vila leží ještě dál, v ulici Na Zlaté stoce na okraji parku Stromovka vedle školního statku Zemědělské fakulty. Sídlo botaniků (mají zde svou katedru) je opravdu věrné svému názvu, neboť se jedná o krásnou secesní vilu z počátku 20. století, kterou univerzita koupila a zrestaurovala. Na vilové zahradě najdete kromě trávníku a okrasných ploch také plochy pokusné.
V přízemí vily se nacházejí pracovny studentů, botanický sekretariát, a zasedačka (přednášková místnost ZS, druhé dveře po levé ruce), v té probíhají povětšinou botanické přednášky a semináře. Ve zbytku budovy sedí nejen "čistí" botanici, ale i rostlinní ekologové, ekologové obnovy, fykologové a algologové a mykologové. Vila je vskutku dost přeplněná. Nahoře v podkroví sídlí Šuspa, další doktorandi a herbáře. Zajímavou a trochu tajemnou součástí vily je sklep s nejrůznějšími technickými zařízeními. Škodolibí lidé s radostí dávají k dobru, že tam prý trochu straší. Pravdou je, že se tam různě rozsvěcí a zhasínají světla v zamčených místnostech, spouští alarm a tak podobně, tím to ale končí a netřeba tím děsit lidi.
Koleje
O bydlení na koleji jsme napsali zvlášť tady: Koleje, tady si řekneme koho a co z fakulty tam najdete. V roce 2019 se totiž začaly rekonstruovat budovy akademie, kde měla fakulta pronajaté prostory a tak, než dojde k dalším rekonstrukcím a přesunům, se musela některá oddělení odebrat právě na koleje.
Na koleji K3 najdete v prvním patře fakultní propagační oddělení. Toto oddělení, jak název napovídá, má na starosti propagovat fakultu navenek ať už přes média či organizováním všelijakých vzdělávacích akcí (víkendy pro středoškolské učitele, víkendy/týdny pro řešitele BiO, biologické tábory pro děti, SOČ, koneckonců i Binolupa s nimi má co dočinění ). Krom propagačního oddělení se na stejné patro přesunuli i teoretizující ekologové (David Boukal et al.), o patro výš matematici (Jana Kalová et al.) a informatici (Ruda Vohnout et al.) a také „krajinářská sekce“ katedry Biologie ekosystémů (Martin Hais et al.).
Budovy FF, rektorátu JU a knihovny
Jak je vidět, v recentní době prošel kampus univerzity poměrně značnou přestavbou. Dominantu kampusu podél Branišovské ulice tvoří prosklené budovy Filosofické fakulty s rektorátem (kam byla letos přesunuta pokladna) a Akademická knihovna (viz taky sekci Binolupy - Analogové informační zdroje). Branišovská ulice je tak odstíněna a v univerzitním parčíku směrem ke kolejím je tak klid a pohoda. K těmto dominantám by měla podle původních plánů přibýt ještě aula, avšak její výstavba se kvůli nedostatku finančních prostředků odsouvá na neurčito. Poblíž současné auly zvané Bobík (která je ovšem od letoška také v rekonstrukci) byla umístěna lavička Václava Havla, která bohužel bývá čas od času terčem vandalů.
Školky
Na JU fungují i dvě dětské skupiny - jedna se jmenuje Kvítek, druhá Motýl (první je univerzitní, druhá je společným projektem BC AV ČR a PřF), ale to se vás ještě (pravděpodobně) několik let týkat nebude.
PROBLEMATIKA ZNAČENÍ POSLUCHÁREN
Chjo - nemůžeme dělat nic jiného, než vás seznámit s tím zmatkem...
STAG
Všechny naše učebny v kampusu mají před označením budovy ještě písmeno B (B jako Přírodověda... dobře, je to zase historicky - B jako Biologická fakulta ), takže místnosti budovy A jsou značeny jako BAx, v budově B jako BBx a v budově C jako BCx.
Budova A:
- BA 201, 205, 301, 305 – laborky v 1. a 2. patře
- BA Pč3 – počítačovna ve 2. patře
- BA OJ – učebna jazykářů, 3. patro
Budova B:
- BB 1-7 – učebny v přízemí
Budova C:
- BC 1-6 – učebny v přízemí
Pak je tu pár osamocených jezdců:
- BE ZS – enťák, zasedací místnost v přízemí
- BP 004 – paraziťák, zasedací místnost v přízemí
- BS 104 – botanická vila, učebna v přízemí (S jako Stoka, protože ulice Na Zlaté stoce)
- BD 1 - učebna v budově Propagačního odd., Na Zlaté stoce 5a
A ještě trochu nepochopitelně:
- CP02005 - posluchárna v 2. p. CPE, vedle kuchyňky
Místnosti akademie věd jsou značeny jako AVx:
- AV KH – kongresová hala
- AV Pč1 – 2.p. počítačovna nad KH
- AV Pč4 – počítačovna na UMBR, v přízemí
- AV P1, P2 – přízemí vedle KH
- AV P6 – paraziťák, učebna v přízemí, vedle zasedačky
Ve městě má své učebny pedagogická fakulta, P jako Pedagogická fakulta:
- PD Dxxx – D jako Dukelská ulice
- PJ Jxxx – J jako Jeronýmova ulice
- PL TLxxx – L jako ulice U Tří lvů
(Budovy v ulici U Tří lvů a Dukelské jsou propojeny a dá se tedy mezi nimi procházet vnitřkem)
Předzápisový rozvrh
Pojmenování učeben v předzápisovém rozvrhu úplně nesouhlasí s tím, které je uvedeno ve STAGu – většinou jen chybí první písmenko až dvě, takže z BA Pč3 se stává jen Pč3, z BB1 se stává B1…, poměrně nová učebna CP se pak jmenuje CPE (podle Centra polární ekologie)
Nejproblémovější v tomhle smyslu je Veselovského posluchárna: VP = B3 (= BB3)
Futudrama made in JU
Na naší fakultě je nejnovější budovou budova C. Jak řekl pan děkan Vácha ve svém minulém funkčním období na jednom zasedání akademické obce: „Nová budova se jmenuje Cé, je ve tvaru Há a protože cé a há je chá, bude tam sídlit CHemie.“ Nakonec, jak je napsáno již výše, zde sídlí i jiná pracoviště.
Vy, letošní prváci, nastupujete na fakultu v době nekončících stavebních úprav. V posledním roce se dala trochu dohromady rozkopaná Akademie a mimo jiné se tak obnovilo zásobování jídlem pro místní akademiky, rozuměj znovuotevření akademické jídelny. Nově je prý dokonce možné sem chodit i jako cizí strávník, ale tuhle informaci jsme nijak neověřovali. Jisté je, že zde vznikl i bufík, takže nejbližší možnost nákupu již není až v knihovně Zároveň došlo k pokroku při rekonstrukci budovy B, která měla projít přestavbami minulé léto (a pak taky podzim.. a zimu.. a jaro... a už je léto a víme, že nekončíme..). Zkrátka některé přestavby nejdou tak snadno, jak se doufá, a tato část Binolupy má stále co nabídnout - tak tedy, co se to tu všechno děje a jak by to jednou mělo všechno dopadnout? (Teda prý.. přeci jen jsou to spíš tamtamy než zcela ověřené informace).
V minulosti některá oddělení fakulty nebo části kateder seděli na Akademii. To se ale kvůli rekonstrukcím a přestavbám změnilo a oni se museli dekovat. Azyl našli na kolejích. Jednoho dne by se (snad) mohli dočkat přestěhování na důstojnější půdu. To bude pravděpodobně až v době, kdy Zemědělka dostaví svou novou budovu (ta překvapivě rychle roste vedle ohrady s ovečkami), do které by se mohli přemístit obyvatele Óčka (to je ta druhá půlka budovy A - neptejte se, koordinace značení budov pokulhává). Áčko by pak mohlo být celé přírodovědecké a vznikl by poměrně pěkný uzavřený kampus, kam by se snad časem mohli přesunout i botanici z jejich vyhnanství na Botanické vile (ač se nezdá, že by je jejich vyhoštění nějak zásadně trápilo). O tom, kdo se na konec bude stěhovat do Óčka se zatím hodně spekuluje, nicméně poměrně jisté by to měli mít molekulárnící a k nim by se měli přidat další bílí, jako je například biomedicína. Krom laborek by zde měly vzniknout i kanceláře pro děkanát, který zatím sídlí v přízemí Céčka. Místo děkanátu by pak vznikly seminárky a kancly pro doktorandy kateder sídlících na Céčku. Až se tak stane, uvolní tito doktorandi prosklenou místnost, která se tak vrátí zpět studentům, jakožto studentská místnost, a uvolní se tak místnost C5. Ne, není to složitý, jen je potřeba si to nakreslit
Probíhá i rekonstrukce na Béčku. Ta měla být udělána přes prázdniny (2022) tak, aby stavební práce nezasahovaly do výuky... Ehm... Do vánočního večírku se to ale (částečně) stihlo Šlo o úpravu prostoru v přízemí mezi posluchárnami, ale i laboratoří a kanceláří ve všech patrech. Na aulu nakonec taky došlo a v červnu 2023 došlo k vybavení nábytkem (teda.. nastěhovaly se vitrínky). Nakonec by zde mělo vzniknout zázemí, které by bylo vhodné pro trávení času mezi přednáškami, čekání na zkoušky ale i jiné studentské radovánky. Snad se brzy dočkáme.
Krom již započatých stavebních prací se čeká i na významné rozšíření fakultních prostor o druhou polovinu Béčka, která v současné době funguje jako ubytovna Akademie a kde by časem mohly vzniknout prostory pro rozšiřování kateder, seminární místnosti atd.
Za posledních pár měsíců přišlo překvapení a logistici z polární stanice a Propagační oddělení se dočkali lepšího pracovního prostředí. Nastěhovali se do prostor domu na adrese Na Zlaté stoce 1886/5a, kde se ve zvýšeném přízemí pronajalo celé patro a vznikly tam pěkné kanceláře a zasedačka. Nachází se zde i učebna BD 1.
Děje se toho hodně a pokud vám to přijde zamotané a nepřehledné, máte pravdu, i my sami se v tom orientujeme jen zlehka...
Pokud chcete vědět, co se na fakultě aktuálně děje a co se plánuje, choďte na setkání akademické obce (obvykle jednou za rok na podzim) anebo aspoň do hospody, tam se toho dozvíte obvykle taky dost.