PřF:Přírodovědecká fakulta/Informační zdroje/Důležité portály pro studium

Z Wiki JU
Verze z 26. 6. 2024, 14:06, kterou vytvořil Peckot02 (diskuse | příspěvky) (Vložení)

Níže jsou některé důležité administrativní portály, které budete jako student potřebovat.

Identity Manager (http://idm.jcu.cz)

Jedná se o portál, na kterém administrujete svoji identitu pro celou univerzitu, máte zde možnost měnit heslo pro celou univerzitu a taktéž pro WiFi sítě. Web je dostupný pouze ze sítě JCU – případně VPN.

IS/STAG (https://wstag.jcu.cz)

„Traduje se, že kdysi nějaký student objevil knihu s názvem „Manuál systému IS/STAG“. Nerozuměl, co tento prapodivný název znamená, a tak si knihu odnesl s sebou. Doma ji otevřel a začal číst, řádku po řádce. Byl ohromen, co to vlastně našel, a rozhodl se, že si tu knihu nechá.

Od té doby ho STAG začal poslouchat jako cvičený psík, žádné výpadky, žádné pomalé načítání, všechno šlapalo jako na drátkách, až do onoho osudného dne. Bylo to na den přesně 3 roky od té doby, co tento student našel tuto knihu. Již ji měl skoro celou prostudovanou a chlubil se ostatním, že už téměř dosáhl vysněného poznání celého STAGu. Avšak tu noc nebylo něco v pořádku, klapot klávesnice nebyl pravidelný, zněl spíše nahodile, až zlověstně, a světlo monitoru bylo přerušované, blikalo!

Nikdo neví, co se té noci stalo, ale ráno už to nebyl stejný student, změnil se. Nikdy více už počítač nezapnul, iPhone daroval chudým, iPod hodil do studně a odešel do divočiny, kde žije dodnes.“

IS/STAG je systém, bez kterého se na univerzitě neobejdete. Přes tento portál si budete hledat a zapisovat předměty, hlásit se ke zkouškám, vyplňovat hodnocení kvality výuky a budou vám přes něj zapisovány známky. STAG slouží k uchovávání známek (protože Indexy se u nás už nenosí ), průměrů, rozvrhů, kvalifikačních prací (= bakalářky, diplomky), osobních údajů, předmětů atd. Ve STAGu lze prohlížet (tzv. "vystagovat") předměty, učitele, diplomky ze zemědělské fakulty z roku 1995, výsledky studentského hodnocení učitelů, udělení ubytovacích (a jiných) stipendií apod. - zkrátka všechny studijní záležitosti. Stejně tak, se přes tento portál posílají žádosti studijnímu proděkanovi, což je snad jediný člověk, který je se STAGem kamarád... My ostatní jsme jen zoufalí uživatelé, kteří se naučili prupovídky jako "Padá STAG, něco si přej" a doufáme, že při nejhorším nás zachrání studijní oddělení.

Trochu na vážnější notu, abychom vám dali alespoň nějaké doporučení - zkuste se s ním naučit. Univerzální manuál neexistuje, ale my vám ho zkoušíme přiblížit v samostané kapitole zde.

Proč název STAG?

Ačkoli vám možná dochází, co znamená v angličtině slovo "stag", věřte nebo ne, slovo pro náš STAG vychází ze zkratky STudijní AGenda. I když teď už všichni víte, že se tam dá dost dobře "stagovat"...

Moodle, přezdívka pro e-learning (https://elearning.jcu.cz)

Výukový server pro celou PřF. Moodle byl nejprve využíván informatiky, ale v současné době objevili jeho úžasné vlastnosti i vyučující biologové a velmi oblíbeným se tento server stal u celého oddělení jazyků. Vyučující ho využívají zejména ke sdílení výukových materiálů, někteří i ke zkoušení. Funguje na bázi kurzů – do každého kurzu se musíte zapsat, většinou pomocí klíče, který vám sdělí přednášející. Lze se tam také "prokliknout" ze STAGu (Moje studium - Průběh studia, v seznamu předmětů poslední sloupec tabulky - Aktivity s oranžovým označením "m"). Zápis do kurzu je dobré si opravdu pohlídat, až překvapivě často se stává, že se ve zkouškovém zjistí, že nejste v kurzu zapsáni a nemáte přístup k výukovým materiálům a nikdo z vašich kolegů si klíč už nepamatuje. E-learning v posledních semestrech ztratil svoji dominanci, co se výukových materiálů týče, protože se vedle něj začal používat také MS Teams. Menší zajímavost: Moodle samotný je open-source projekt, tedy nekomerční

Jo a zatímco náš fakultní "Moodle" je ve skutečnosti e-learning, třeba peďák používá skutečně Moodle (hodí se vědět učitelům).

MS Teams (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-teams/group-chat-software)

Od dob covidových je součástí našeho studia i MS Teams, se kterým jste se nejspíš setkali i při studiu na střední škole. I přes běžný "ne-online" režim výuky se ale dodnes s MS Teams setkáte, protože někteří vyučující ho používají jako prostředek pro rychlou komunikaci či pro sdílení prezentací a jiných materiálů. Proto se nezapomeňte na STAGu podívat, zda nějaký váš předmět nefunguje také na Teamsech (v Moje studium - Průběh studia, v seznamu předmětů poslední sloupec tabulky - Aktivity s označením modrým "T").

Microsoft 365 (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365)

Naše Univerzita nám, studentům, poskytuje licenci na MS aplikace zdarma, a to po celou dobu studia. Lze je používat online, nebo si je můžete stáhnout jako pravé aplikace na svůj počítač (dokonce na 5 zařízení). Pokud byste měli ohledně toho nějaký problém, kontaktujte naší IT podporu.

Aplikace StuduJU

Hodit se může i mobilní aplikace StuduJU, která je propojena se STAGem (více či méně spolehlivě - stále se vyvíjí) a přináší tak snadnou kontrolu nad studiem. Aplikace je samozřejmě zdarma a je k dostání v Google Play nebo v App Store. Je přehledná a od svého prvního vydání se neustále zlepšuje.

Rychlý manuál (dle sekcí, viz fotky tu): V Přehledu naleznete některé z aktualit a akcí pořádané JU. V Rozvrhu se vám ukáže váš rozvrh, a to včetně volného času mezi vyučováním, sama aplikace také pracuje s lichým a sudým týdnem, takže vám jasně ukáže, jestli třeba ty cvika z Ekologie daný týden máte, nebo nemáte.  V Zkouškách se vám ukáže, jaké zkoušky vás čekají, či je již máte splněné. Navíc je skvělé, že se můžete přes aplikaci zapsat na termíny zkoušek - dokonce vám přijde upozornění, že vyučující vypsal termíny zkoušek, takže budete jedni z prvních, kdo to zaregistruje, a tím se vám zvýší možnost si termín zapsat včas mezi prvníma (takže si můžete vybrat kdy ). V Notifikacích uvidíte ta upozornění, které vám aplikace nahlásila. Další jsou opravdu další - např. zde uvidíte název vaší bakalářky, seznam vašich předmětů z předešlých semestrů a (prostě ) další věci. Nezapomeňte si ale aplikaci pravidelně synchronizovat (alespoň vždy před začátkem dalšího semestru)