PřF:Přírodovědecká fakulta/Informační zdroje/STAG

Z Wiki JU

Při úvodní orientaci začněte nahoře na černé liště v kartě Moje studium a projděte si panel vlevo. V sekci Předzápis můžete snadno a rychle vyhledávat předměty. Vedle karty Moje studium je Prohlížení, které se vám také bude hodit (třeba když vás zajímá diplomka vašeho školitele).

Nepropásněte také Oznámení, skrytá za obrázkem zvonečku vedle vašeho jména. Můžete si je nastavit tak, aby vám třeba přišlo upozornění, že vyučující vypsal termíny zkoušky nebo že vaše žádost byla schválena.

Moje studium

Sekce, která vás jako studenty bude zajímat zřejmě nejvíce a kde budete řešit většinu věcí týkajících se vašich známek, žádostí, hodnocení atd. Většina karet pod svým jménem skrývá přesně to, co byste očekávali, ale pro jistotu to tu trochu rozepíšeme

Průběh studia

Průběh studia (překvapivě) ukazuje, jak jste na tom se studiem - zaměřuje se především na kredity, průměr a plnění předmětů v rámci jednotlivých semestrů i let. Můžete se tu zpětně podívat, jakouže známku jste to získali z Ekologie v prváku a na kolikátý pokus se vám podařil zápočet.

Naleznete tu také (pod nadpisem Dokumenty) odkaz na dokument Průběh studia a Elektronické potvrzení o studiu, pro které nebudete muset vážit cestu až na studijní. Ještě o něco níže naleznete (pod tabulkou [ne]splněných předmětů) odkaz Tisk zápisového listu A (B) pro daný rok studia. Tyto listy po vás čas od času bude vyžadovat studijní oddělení - nebojte, vždy dorazí mail, který vás bude instruovat, co naskenovat, kam poslat, či osobně donést atd.

Zápis na termíny

Opět překvapivě, tady se můžete zapsat na již vypsané termíny vašich zkoušek či zápočtů.

Dávejte pozor na poznámky vyučujících, protože občas je místnost zkoušky zadána "fiktivně" (aby STAG vyučujícímu vůbec dovolil nějakou zkoušku pořádat) a ve skutečnosti se zkoušení koná třeba v nějakém kabinetu nebo v jiné učebně.

Moje údaje

Zde najdete seznam všech transakcí, které jste museli zaplatit (v rámci nejrůznějších poplatků za odepsání předmětů a žádostí), a nebo v lepším případě všech stipendií, která jsou mu vám v danou chvíli vyplácena. Právě o již zmíněná stipendia si tu také můžete zažádat.

Také se zde nacházejí vaše osobní údaje, které je dobré si hned zezačátku zkontrolovat! STAG je poté bude využívat i např. pro doručení dopisů, nebo zasílání peněz na zadaný bankovní účet. Je vaší povinností hlásit změny.

Studijní materiály

Většina vyučujících používá pro sdílení svých prezentací a jiných materiálů Moodle (alias e-learning), mail (Úschovnu) nebo klidně i flashku, ale najdou se i tací, kteří rádi využijí STAG - není jich ale mnoho.

Předzápis (+ grafický a kroužkový předzápis)

Pravděpodobně druhá (ne-li první) nejdůležitější karta v rámci Moje studium. Tady si totiž vytváříte svůj rozvrh a tudíž i náplň vašeho času v rámci dalšího semestru. Jak je zmíněno v podkapitole Studium v dalších semestrech, můžete si svůj rozvrh naplánovat třeba týden před spuštěním předzápisu.












Předměty se tu dělí do skupin na povinné (A), povinně volitelné (B) a volitelné - neboli předměty mimo studijní plán (C). Pokud se chcete o jednotlivých předmětech dozvědět víc, stačí rozkliknout jejich modře napsaný název a zobrazí se vám sylabus předmětu, kde najdete všechny informace - od vyučujícího, přes časovou náročnost, kreditové ohodnocení až k doporučené literatuře. Pokud budete chtít zjistit, kdy se daný předmět koná, musíte rozkliknout modře a tučně zvýrazněnou zkratku předmětu (např. KBO/004).
Jak vyhledávat předměty mimo studijní plán

Velká část zajímavých předmětů se vám neukáže jen tak - je potřeba, abyste si je sami vyhledali. Nejlepší způsob, jak je vyhledávat, je právě v kartě Předzápis skrze Vyhledat předmět (políčko vedle Struktura studijního plánu).

Nejvíce se nám osvědčil způsob vyhledávat předměty skrze zkratku katedry, respektive zde označené jako Pracoviště. Pokud mám tedy alespoň obecnou představu, co bych si chtěl najít za předmět (např. něco z ekologie), napíšu do kolonky Pracoviště zkratku dané katedry (u ekologie je to KBE).

Hodnocení výuky (SHV)

Studentské hodnocení výuky je nezbytnou součástí studia. Spouští se vždy po skončení semestru (v průběhu zkouškového) a vždy musí být vyplněno před koncem upřesňujícího zápisu. Hlídejte si to! Hodnotí se nejen přednášky, ale i semináře a cvičení. Suma sumárum - dvakrát do roka máte možnost ANONYMNĚ oznámkovat přednášející a cvičící za jejich výkony v předešlém semestru, případně je slovně pochválit či pokárat (a rozhodně je nemusíte šetřit).

Co a jak se dozvíte zde.

Studentské žádosti

Sem budete směřovat veškeré své žádosti - nejčastěji asi na studijního proděkana (o odepsání či připsání předmětu, uznání kreditů apod.), více o žádostech v sekci Jak na žádosti.

Prohlížení

Sekce Prohlížení je důležitá především době předzápisové, popřípadě pokud si chcete vyhledat, co který učitel učí, jací studenti se zapsali na stejný kurz, kde probíhá výuka jakého předmětu, jaký posudek že to dostal spolužák minulý rok, od kdy do kdy máme prázdniny a tak dále...

Stačí znát něco málo informací ohledně předmětu / člověka / místnosti, které chcete vyhledat a voilà!

Programy a obory/specializace

Tady si můžete najít jakýkoliv obor, který naše univerzita (nejen fakulta) zajišťuje. Obzvláště výhodné je to v případě, že se chystáte na navazující (Mgr.) studium - stačí vyplnit potřebné informace a můžete si o svém vysněném oboru zjistit všechno potřebné - modrý odkaz Vizualizace vám dokonce ukáže předměty, které vás budou čekat (pro příklad zde zobrazená Zoologie).

Předměty

Zajímá vás sylabus jakéhokoliv předmětu? Chcete znát, jaké jsou podmiňující předměty? Kdo z vašich kamarádů měl předmět loni? Všechno naleznete skrze prohlížení předmětů (stejně tak v sekci Předzápis, ta funguje obdobně).

Pracoviště

Ideální je vyhledávat si předměty podle zkratky dané katedry. A tyto zkratky můžete najít právě tady (pokud vám je už někdo neřekl, nebo pokud jste si je neodvodili z jiných předmětů).

Učitelé & Studenti

Nadchnul vás vyučující natolik, že jste si řekli, že chcete chodit na všechny jeho přednášky? Výborně! Stačí jen jeho příjmení a všechny jeho předměty máte jako na dlani.

To stejné platí pro vaše kamarády či spolužáky - chcete se ho zeptat, jestli už absolvoval předmět, do kterého se nyní chystáte? Opět, není nic jednoduššího!

Kalendář

Grafická podoba školního roku: