PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Měřící a výpočetní technika

Z Wiki JU
Verze z 24. 8. 2024, 16:17, kterou vytvořil Peckot02 (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „Vítáme tě ke studiu technického oboru Měřící a výpočetní technika. Náš obor má za sebou dlouhou tradici. Až studium skončíš a budeš se ohlížet kam dál, zjistíš, že spousta společností a firem v našem kraji o našich studentech vědí. Mají s nimi dobré zkušenosti; máš na co navazovat. Přejeme ti, aby tě studium bavilo a aby ti dávalo smysl. Jsi na vysoké škole. Už žádné napomínání od učitelů, abys něco…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Vítáme tě ke studiu technického oboru Měřící a výpočetní technika. Náš obor má za sebou dlouhou tradici. Až studium skončíš a budeš se ohlížet kam dál, zjistíš, že spousta společností a firem v našem kraji o našich studentech vědí. Mají s nimi dobré zkušenosti; máš na co navazovat.

Přejeme ti, aby tě studium bavilo a aby ti dávalo smysl. Jsi na vysoké škole. Už žádné napomínání od učitelů, abys něco udělal. Tady je to přesně naopak. Jediný, kdo za tvé studium zodpovídá, jsi ty sám. Nikoliv oni.

Uvidíš, že i když je to někdy pořádná dřina, je fajn si rozhodovat sám o sobě. Držíme ti palce J

Obor bude bavit ty studenty, kteří mají rádi techniku se zaměřením na elektroniku, elektrotechniku, automatizaci a podobně. Ale i když jsi spíše strojař, určitě se zde neztratíš.

Zásadní výhodu je studium u nás v Jižních Čechách. A s tím souvisí i to, že získáš diplom z etablované státní vysoké školy. Zaměstnavatelé naše absolventy znají, mají s nimi dobré zkušenosti. Jsme státní vysoká škola, tedy je naším cílem vzdělávání.

Předměty, na které si dát pozor

V prvních ročnících to může být matematika a pro někoho i fyzika. Ale všude na podobných oborech bývá největší strašák pro studenty technických oborů cizí jazyky. Nejsou tak těžké, jak vypadají, ale jazyk je holt třeba se učit kontinuálně; ten se za týden nenaučíme.

Velkou přípravu vyžadují praktika z fyziky. Zní to možná trochu paradoxně: Vždyť přece jdu na praktika proto, abych něco naměřil a tedy k čemu se připravovat? Ale některé úlohy bývají poměrně náročné a stejně tak příprava studenta.

Cizí jazyk, Matematika, Fyzika, Praktika z fyziky. Asi jediné rady pro tuto chvíli: Poslouchej dobře (zejména na první hodině) jak je předmět koncipovaný, k čemu slouží, co bude vyžadováno u zkoušky.

Co si přidat do studijního plánu

Určitě doporučuji si přidat jakýkoliv předmět, který by tě mohl bavit s ohledem na tvé zájmy a koníčky. Nikdy totiž nevíš, kam tě vítr zažene a kde nakonec skončíš v praktickém životě. Třeba ti někdy blesklo hlavou, že by tě bavilo podnikat a založit vlastní firmu? Podívej se po nějakých předmětech z ekonomiky! Pokud jsi víc zaměřený na počítače, vůbec se neboj podívat na předměty Katedry informatiky. Buď v tomhle otevřený.

Tipy jak na studium

  • Cvičení probíhají ve vybavených laboratořích, které vyučující předem připravil na konkrétní měření. Přicházíš tedy do laboratoře, vybavené měřícími přístroje a aparaturou pro konkrétní úlohu. Na tobě je, aby sis přinesl něco na psaní poznámek: notebook, tablet, papír a tužku. Cokoliv dalšího se určitě dozvíš předem.
  • Určitě je dobré si několikrát během studia zkontrolovat: zda mi nechybí kredity z povinných předmětů? Zda procházím studium tak, jak bych měl? Zda jsem něco důležitého nezapomněl? Občas se stává, že těsně před státnicemi (a tím myslím třeba dva dny před) student zjistí, že mu chybí zápočet z povinného předmětu. To už bývá pozdě a může tě to stát zbytečné zdržení ve studiu.
  • Naprosto základní a jednoduchá rada:  V prvním semestru v prváku co nejvíce makej! Studium si osaháš a vyzkoušíš. Když v prváku pracuješ poctivě, pak teprve zjistíš, kde se dá ubrat a kde naopak přidat.
  • Pak se ti to vrátí v dalších ročnících - budeš už vědět kudy kam.
  • Ke každé větší zkoušce doporučuji si udělat plán, jak se na ní připravit. Vypsat si v bodech hlavní části učiva, rozplánovat si je.
  • U zkoušky vždy pamatuj, že je nejlepší začít otázkami, které znáš. Teprve pak se věnuj otázkám, kde si nejsi tolik jistý. Když to člověk udělá opačně, většinou zbytečně ztratí čas, který pak chybí u otázek, kde mám znalosti dobré.

Kde potkat ostatní studenty

Studenty starších ročníků budeš potkávat na naší katedře fyziky. Nebo požádej učitele či garanta oboru, aby ti dali kontakt na někoho z vyšších ročníků. Určitě ti rádi vyjdou vstříc.

Studijní materiály

Většina studijních materiálů je v elektronické podobě. Skripta i prezentace bývají volně k dispozici. Pokud ne, vyučující na to upozorní na první hodině.

Bakalářka

Toto je velmi podceňovaná a přitom zásadní věc. Doporučuji se výběru bakalářky věnovat už v zimním semestru ve druháku. Ideální bude, když se ti ve druháku v letním semestru podaří domluvit s konkrétním vyučujícím na tématu. A hned si bakalářku oficiálně zapsat. Jako nejkrajnější termín zápisu téma bakalářské práce počítej cca říjen ve 3. ročníku.

Počítej s tím, že odevzdání bakalářské práce je na jaře ve třeťáku. Proto bys na ní měl začít pracovat už rok před tím; ve druháku v létě. Ve třeťáku budeš dělat zkoušky. Není to tak, že celý třeťák máš volno na bakalářku. Proto si práci dobře rozvrhni.

A ještě poznámka k tématu bakalářské práce: Zamysli se nad tím, co tě baví. Ve které oblasti by nebylo špatné se něco nového dozvědět. Baví tě spíš teoretické věci? Nebo spíš praktická konstrukce nějakého zařízení? Bakalářská práce je velký projekt. Uvidíš, že zabere spoustu času a práce a úsilí. Proto se snaž v první řadě najít takové téma, které by tě bavilo a dělalo radost. Pak si najdi vhodného učitele, který by tvou práci mohl vést. Nevadí, že tebou vybrané téma nemá na seznamu nabízených prací! Zajdi za ním na konzultaci: dohodni se a uvidíš jak dál.

Státnice

Každý má jiný systém a jiný rytmus toho, jak se učit. Nejprve tedy odpovězme na otázku, kdy je vhodné začít se si zjišťovat otázky? Otázky ke státnicím si sežeň hned na začátku třeťáku! Neboj, není to moc brzy; naopak je to akorát.

A teď k učení: V ideálním případě by ses měl učit na státnice v průběhu třeťáku. Nejvíc práce asi zvládneš o zkouškovém na jaře. Počítej, abys měl na učení tři až pět měsíců ke státnicím.