PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Informatika

Z Wiki JU
Verze z 25. 8. 2024, 10:57, kterou vytvořil Peckot02 (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Informatika se zaměřením na vzdělávání

V posledních letech dostal prošel tento studijní program velkými změnami.

Mnoho předmětů nahrazeno jinými tak, aby se doopravdy pokrylo co nejširší spektrum oborů z informatiky. Na webových stránkách katedry informatiky je ke stažení pěkně graficky zpracovaný průběh studia, podle kterého bych doporučila postupovat. Předměty tak na sebe budou dost často logicky navazovat a v průběhu celého studia se vám začnou jednotlivé dílky skládat do sebe a propojovat.

Během vašeho studia se také budete pravidelně setkávat se spolužáky z oboru Aplikovaná informatika, takže se nelekejte, když vás na některých přednáškách bude plná posluchárna (většinou jen na těch prvních).

Katedra informatiky patří na Přf mezi ty menší, takže s většinou vyučujících se setkáte více než na jednom předmětu. Zároveň se také setkáte s odborníky z praxe, kteří vám mohou předat cenné zkušenosti.

Předměty, na které si dát pozor

Objektové programování I

S tímto předmětem se pravděpodobně setkáte už v prvním semestru studia. Programování v Javě se tam učí od základů, takže nemusíte mít strach, pokud s programováním teprve začínáte, ale je potřeba předmětu věnovat dost času a trénovat programování i doma. V průběhu semestru se píšou dva teoretické testy, na které je nutné se poctivě připravit, protože některé otázky jsou celkem záludné a odpovědi se liší jen v pár slovech. S přístupem „to natypuju“ moc daleko nedojdete.

Počítačové sítě I

Jedná se asi o nejvíce obávaný předmět bakalářského studia jak u učitelů IT, tak u aplikovaných informatiků. Rozhodně není dobrý nápad kašlat na přednášky, protože se během nich dozvíte dost informací, které nejsou napsané přímo ve studijních materiálech. Přednášky jsou celkově dost zajímavé a pan doktor Vohnout rozhodně nepatří mezi uspávající vyučující. Tomuto předmětu je také potřeba věnovat dost času, i když se v průběhu semestru může zdát, že to tak není.

Databáze

„Budeš trpět, ale náramně si to užiješ“ – tato hláška z Harryho Pottera dokonale vystihuje pocity studentů z předmětu Databáze, především z přednášek s panem doktorem Prokýškem. Rozhodně se jedná o velmi zajímavý předmět, který vás bude nejspíš dost bavit. Zároveň je také dost komplikovaný na pochopení a nedá se „jen tak naučit“.

Pro splnění zápočtu budete muset odevzdat semestrálku, na které nejspíš budete muset pracovat pěkných pár hodin. Pečlivě si vyberte a promyslete téma a začněte včas, ať můžete váš postup případně konzultovat s vyučujícími.

Značkovací jazyky

Tento předmět rozhodně nepatří mezi ty nejnáročnější, ale během semestru budete dostávat domácí úkoly na skoro každou následující hodinu. Rozhodně není dobrý nápad na tyhle úkoly kašlat a naštvat tím pana doktora Nováka. (Bude si to pamatovat)

Tipy od starších spolužáků

  • Pozor na kredity! Za první semestr musíte získat alespoň 20 kreditů, za první ročník alespoň 40, takže je dobré si nabrat předměty tak, abyste měli nějakou „rezervu“. Ideální je pohybovat se okolo 30 kreditů za semestr. Nebojte se tedy přibrat si nějaký předmět, který vás zajímá. Může se jednat o hodiny angličtiny (mohu jedině doporučit!), povinné předměty doporučené do dalších ročníků (pozor na podmiňující předměty – některé nepůjdou zapsat, dokud nebudete mít splněný  předmět, který je podmiňuje) nebo zkrátka cokoliv, co vám přijde zajímavé.
  • Ptejte se. Pokud vás něco zajímá nebo něčemu nerozumíte, tak se nebojte zeptat. Většina vyučujících vám odpoví nebo danou problematiku dovysvětlí. Starší studenti vám také většinou rádi poradí a pomohou. Případně se také můžete obrátit přímo na studijní oddělení Přf.
  • Občas něco nevyjde. Skoro každý student se během svého studia setká s nějakým neúspěchem. Je potřeba se dokázat srovnat s tím, že se něco nepovede, že je někdo v něčem lepší a v něčem naopak horší. Když to nevyšlo tentokrát, tak to vyjde příště!

Kde potkat ostatní studenty

Když opomenu přednášky a cvičení, tak osobně můžu doporučit Seznamovák, který pořádá JU. Tam se seznámíte jak s některými spolužáky z oboru (když budete mít štěstí a také pojedou), tak s ostatními studenty ze své i ostatních fakult.

Pro studenty učitelství se také pořádá Umáčka. Jedná se o několikadenní kurz, kde se seznámíte se spolužáky z různých oborů učitelství, se kterými se budete během studia vídat na různých hodinách. Zároveň tam potkáte i některé starší studenty, kterých se můžete zeptat na cokoliv, co Vás zajímá. Zjistíte tam mnoho informací o fakultě, studiu, oboru a také o studentském životě na JU a v Českých Budějovicích.

Během semestru na fakultě probíhají různé akce, kde také můžete poznat nové přátele. Minulý rok (2023) jsme poprvé po mnoha letech uspořádali dříve tradiční LAN party pro studenty informatiky, takže pokud se nám podaří tato tradice obnovit, tak tam rozhodně nesmíte chybět!

Studijní materiály

Většina vyučujících vám poskytne studijní materiály – dost často vlastní prezentace nebo vhodná skripta. Zároveň vám také doporučí, z jaké literatury je vhodné čerpat. Většinu doporučené literatury lze najít v knihovně nebo ke stažení na internetu.

Bakalářka

Pokud víte, jakým směrem byste se chtěli ubírat a co vás baví, tak máte napůl vyhráno. Můžete si pak rovnou v prváku začít shánět vedoucího práce, který se o dané odvětví informatiky zajímá. Pokud si ještě nejste jistí, čemu byste se ve své bakalářské práci chtěli věnovat, tak nezoufejte. Většina studentů informatiky si svoji práci vybere a zadá v průběhu druhého ročníku. Na stránkách katedry informatiky přf jsou vypsaná témata, ze kterých můžete vybírat. Samozřejmě je také možné obejít učitele a pokusit se s nimi vybrat jiné téma. Ve druháku už budete vědět, kdo se čemu věnuje a na koho se obrátit.

Státnice

Otázky ke státním zkouškám najdete na stránkách katedry informatiky přf.

Nelekejte se, v průběhu vašeho studia se můžou dost aktualizovat. Někteří studenti si vypracovávají otázky, někteří si ukládají studijní materiály a sešity průběhu let a pak se učí z nich.