PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Fyzika

Z Wiki JU
Verze z 26. 8. 2024, 17:25, kterou vytvořil Peckot02 (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „ Obor Fyzika je možné studovat pod záštitou Katedry fyziky, která na fakultě existuje od roku 2008. Je skvělou volbou, pokud tě baví matematika a přírodní vědy, rád bys pochopil, jak se svět chová na úrovni elementárních částic až po objekty ve vzdáleném vesmíru, a chceš se v budoucnu zabývat fyzikou profesionálně. I přesto, že se nejedná o stejně prestižní studium jako na Matfyzu v Praze či Brně, i zde je dbáno…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Obor Fyzika je možné studovat pod záštitou Katedry fyziky, která na fakultě existuje od roku 2008. Je skvělou volbou, pokud tě baví matematika a přírodní vědy, rád bys pochopil, jak se svět chová na úrovni elementárních částic až po objekty ve vzdáleném vesmíru, a chceš se v budoucnu zabývat fyzikou profesionálně.

I přesto, že se nejedná o stejně prestižní studium jako na Matfyzu v Praze či Brně, i zde je dbáno na vysokou kvalitu vzdělání, navíc můžeš studovat a stát se fyzikem ve městě, které dobře znáš. Další výhodou pro někoho může být to, že fyzika je u nás na fakultě velmi málo studovaným oborem. Může se tak stát, že vás v ročníku, a tudíž i na některých přednáškách, bude jen pár, což je velkou výhodou z hlediska přístupu učitelů, domluvy a navazování vztahů se spolužáky. Na druhou stranu, občas to může znamenat, že některý povinně-volitelný předmět se neotevře nebo bude probíhat blokovou formu z důvodu, že se vás přihlásilo málo.

V prvním ročníku budeš sdílet předměty se studenty jiných oborů, především se studenty Měřicí a výpočetní techniky. Čeká tě Lineární algebra I, Matematická analýza I a II a Repetitorium matematiky, na kterém si budeš moci zopakovat znalosti matematiky ze střední školy, aby ti šly ostatní matematické předměty v pohodě. Dále je povinné Programování I a Zpracování dat v Matlab/Octave, které se ti ve studiu rozhodně osvědčí. Podle toho, jakou střední jsi studoval, může pro tebe být matematická analýza nebo programování nejnáročnějším předmětem, u toho programování bývá nejproblémovější semestrálka, kvůli které mnozí z nás byli nuceni předmět opakovat. Na Základech fyzikálních měření získáš znalosti nezbytné k provedení měření, zpracování dat a písemné prezentaci výsledků. Budeš tak připraven na fyzikální praktika v dalších semestrech, případně i na práci na bakalářce, pokud se ji rozhodneš dělat v některých z laboratoří. Z fyzikálních předmětů tě v prvním semestru čeká Mechanika a molekulová fyzika, ve druhém Elektřina a magnetismus. Dále bude probíhat Seminář Katedry fyziky, kde zdejší odborníci ti představí svoje laboratoře či skupiny, kde budeš později moci pracovat na své bakalářce. Od tebe se vyžaduje jen účast.

Ve druhém ročníku tě z matematických předmětů čeká Matematická analýza III a Úvod do diferenciálních rovnic, z fyzikálních předmětů Elektronika I, Optika, Fyzika plazmatu, Termodynamika a statistická fyzika a Atomová fyzika. Podobně jako programování, obohacujícím, ale zároveň jedním z nejnáročnějších předmětů je Statistické vyhodnocování experimentálních dat. Dále tě ve 2. až 5. semestru budou čekat Fyzikální praktika IIV, kde si budeš osvojovat práci v laboratoři a ověřovat své fyzikální znalosti v praxi. Práce tě čeká i doma – na každou hodinu bys měl chodit seznámený s postupem měření a mít protokol z předchozího měření připravený k odevzdání. Doporučujeme si tedy vždy rovnou zapisovat všechno, co se ti může v protokolu hodit, a s jeho vypracováním neotálet. Předmět Počítačová fyzika - částicové modelování tě seznámí s jiným přístupem než měření, a to se simulačními metodami, především pro fyziku mnoha částic. Semestrálka ani protokoly tě nečekají, ale budeš muset vypracovat několik úloh.

Ve třetím ročníku ti zbývá Kvantová teorie I, Teoretická mechanika, Fyzika pevných látek a Astronomie a astrofyzika, přibyde i Praktikum z elektroniky. V neposlední řadě budeš pracovat na své bakalářce, jejíž téma si můžeš zvolit podle toho, jestli tě bude víc bavit provádět měření v laboratoři, nebo simulace na počítači. V prvním případě si můžeš zvolit práci v laboratoři Optické spektroskopie nebo laboratoři Fyziky plazmatu a nanostruktur. Pokud raději sedíš u počítače a nejen hraješ hry, ale baví tě i programování, pak můžeš pracovat ve vědecké skupině, která se zabývá simulacemi buď na úrovni mikrosvěta, nebo makrosvěta – sluneční fyzikou.