Kultura: Porovnání verzí

Z Wiki JU
(založena nová stránka s textem „.“)
 
(Vložení)
 
Řádek 1: Řádek 1:
.
''...aneb duševní občerstvení''
 
První „kultura“, na kterou v Budějcích cestou z nádraží na fakultu nejspíš narazíte, bude dlouhovlasý zpěvák a kytarista pravidelně koncertující v tepoucím srdci Budějc - na Lannově třídě poblíž Prioru. Pokud se vám nelíbí, další performeři bývají na lavičkách v parku Na Sadech, další v Krajinské ulici před Komerčkou a někteří na samotném Piaristickém náměstí. V Budějcích však lze zažít mnoho dalších kulturních událostí, z nichž o některých vám zde napíšeme pár řádků. '''Kulturní vyžití chovanců fakulty zabezpečují i samotní studentové a profesoři, ale o tomto blíže až níže.'''
 
Seznam toho, co se právě v jihočeské metropoli šustne, naleznete mimo jiné na stránkách '''www.inbudejovice.cz,''' případně '''www.budejce.cz''' nebo '''www.c-budejovice.cz.''' O událastech píše i '''Budějcká drbna''', kde najdete i mnoho zpravodajských aktualit. Užitečná může být '''mapa USE-IT''', s celou řadou skvělých tipů od místních. Ta je pro Budějce k dispozici pouze z roku 2017, i tak zde ale chytnete spoustu zajímavostí a poučných faktů. Můžete si ji stáhnout třeba do mobilu či si ji v tištěné formě vyzvednout v Infocentru na radnici, v Informačním centru mládeže (Husova 45) či v některých podnicích. Naleznete ji rovněž na FB – stejně jako většinu kulturních podniků a duševních občerstvoven, které vás tak samy budou pravidelně informovat o tom, co chystají. Informace můžete nasávat z nástěnek na kolejích, menze, na Lannově třídě a jinde po městě, ale popravdě už to nefrčí tak jako za našich časů :)
 
== Kina ==
'''Kino Kotva''' (po novu prý Biograf Kotva) se nachází na Lidické třídě blízko zastávky Poliklinika Jih. Loni kino změnilo majitele. To se na kvalitě kina rozhodně nepodepsalo. Dnes jako dříve Kotva stojí za návštěvu a doporučili bychom ji daleko více než komerčnější síť multikin Cinestar. Navštívit lze klasické promítání, přenos divadelních her z Metropolitní opery, přednášky, výstavy fotek, filmové festivaly (Jeden svět, outdoorové filmy, ...). Tak snad se tam brzy potkáme.
 
'''Multikino Cinestar''', je Budějcích na dvou místech: v nákupním centru Čtyři dvory a v IGY centru.
 
Cena lístků je proměnlivá – Od 129 Kč (film označený jako TIP, s platným studentským průkazem), do 209 Kč(plná cena za 3D filmy). S klubovou kartou, kterou si můžete vyřídit na pokladně, získáte různé výhody (hlavně slevu na vstupné). Vstupenky si můžete rezervovat on-line na adrese kina či telefonicky, musíte si je ale vyzvednout nejdéle 30 min. před začátkem představení.
 
'''Letní kino Háječek''' také můžete navštívit. Občas se zde konají i různé koncerty (např. Týden v letňáku někdy v červnu) a další akce.
 
== Divadla ==
'''Jihočeské divadlo''' Dr. Stejskala 424/19
 
Hlavní stálou divadelní scénou ve městě je Jihočeské divadlo. Umělecký soubor Jihočeského divadla působí hned na čtyřech scénách a to v historické budově Jihočeského divadla na nábřeží Malše (Dr. Stejskala 19), v divadelním sále DK Metropol (Senovážné náměstí), kousek od Černé věže v prostorách Malého divadla (www.maledivadlo.cz/aktualne, Hradební ulice 18), a v letním období také před proslulým otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově (více na www.jihoceskedivadlo.cz). Vstupenky na otáčivé hlediště jsou dost drahé, pohybují se od 300 Kč až do 1000 Kč. Ovšem každé léto je možnost brigádně uvádět, tím si vydělat nějakou kačku a zároveň vidět několik představení (zkrátka dream job). Vstupenky na představení v „kamenných budovách“ se pohybují v podstatně příznivějších cenových relacích. Cenová politika bohužel není příliš přehledná, občas je možné vychytat studentskou slevu na ISIC. Za doporučení stojí rozhodně Malé divadlo, které se nebojí výzev a projektů, jako je např. imerzivní divadlo, LARPy apod. Každoročně Jihočeské divadlo uvádí několik premiér, proto návštěva tohoto kulturního stánku stojí rozhodně za to.
 
'''SUD – studentské univerzitní divadlo''', Hroznová 8 nad Vídeňskou kavárnou
 
Studentské divadlo SUD je jistě unikátní institucí. Divadlo vzniklo teprve v roce 2002 a většinu jeho tvůrčího týmu tvoří studenti teologické a pedagogické fakulty. Program je vskutku pestrý – můžete zúčastnit jak literárních večerů s předčítáním básní, divadelních workshopů a kurzů, tak i přednášek a diskusí s osobnostmi české kulturní scény a samozřejmě divadelních představení se sice neprofesionálními, přesto ale vynikajícími herci z řad studentů.
 
'''Divadlo U Kapličky''', Husova tř. 622/45
 
Toto ochotnické divadlo funguje už od roku 1895(!) a funguje od října do dubna. V letních měsících jsou jejich vystoupení v vidění na různých přírodních a historických památkách.
 
'''DK Metropol''', Senovážné náměstí
 
I v Metropolu kromě různých koncertů můžete zajít na nějaký divadelní kousek. Kromě stálé scény Jihočeského divadla se zde často představují různé hostující soubory a představení. Více info v programu na webu.
 
== Divadelní festivaly ==
Další možností (sezónní) jsou nejrůznější divadelní festivaly. České Budějovice nabízejí široký program s názvem '''Léto ve městě'''.
 
Máte-li cestu na Prachaticko, zavítejte na krásný renesanční zámek Kratochvíle u Netolic. Akce Divadelní léto nabízí hudební, divadelní představení, dýchánky duševního rázu či nejrůznější tvořivé dílny.
 
'''Slavnosti pětilisté růže''' jsou dvoudenní českokrumlovské slavnosti oslavující éru Rožmberků, které se konají každý rok kolem letního slunovratu. Jsou plné kejklí, lidí v dobových krojích, dobové hudby, písní, tanců, rytířských turnajů a také nadčasových turistů.
 
Muzea, galerie a ostatní
 
'''Jihočeské muzeum''' je nádherná budova na Senovážném náměstí. Ve stálé expozici naleznete informace o lidové kultuře, přírodě jižních Čech, o pravěku, renesanci, husitech i o uměleckém kovářství. Kromě toho se v muzeu konají i četné krátkodobější výstavy, mezi hojně navštěvované patří např. výstava orchidejí, tillandsií a hmyzáků každoročně během února, výstavy fotografií či výstava hub aj. Při Jihočeském muzeu fungují také pobočky celostátních organizací – např. České společnosti ornitologické, botanické, funguje zde např. entomologický, archeologický či mykologický klub (určitě navštivte podzimní výstavu hub - čistě ze studijního zájmu, popř. mykologickou poradnu). Jihočeské muzeum poskytuje střechu také řadě přednášek, koncertů a je tam i muzejní knihovna. Vstupné se pohybuje od 10 do 90 Kč (nezapomeňte si sebou platného ISICa, bude se hodit).
 
'''Muzeum koněspřežky''', Mánesova 10
 
Stálá expozice připomíná nejstarší koněspřežní železnici na evropském kontinentě, co vedla jak jinak než do Budějc. Otevírací doba: út-ne: 9-12 a 12:30-17 hod.
 
'''Alšova jihočeská galerie''', Wortnerův dům v ČB - U Černé věže čp. 22;
 
Zámecká jízdárna Hluboká nad Vltavou čp. 144;
 
Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně čp. 135
 
Alšova galerie soustřeďuje rozsáhlé sbírky exponátů od gotického umění až po zajímavé kolekce českého moderního a současného umění. Ve stálé expozici si můžete prohlédnout jednu z nejproslulejších a nejobsáhlejších kolekcí gotického malířství a sochařství. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni střádá českou a světovou moderní keramiku. Navštivte rozhodně i pobočku na hlubockém zámku.
 
'''Galerie 1''' v Panské ulici
 
Zde se můžete pokochat moderním uměním a případně si nějaký kousek i pořídit domů (pokud jste třeba vyhráli ve sportce či přišlo hooodně štědré stipendium).
 
'''Hvězdárna a planetárium''', Zátkovo nábřeží 4, kousek od zimního stadiónu v Háječku
 
Kromě výstav fotografií nadpozemských objektů a klasického pozorování dalekohledem určitě nepropásněte digitální promítání různých programů do kopule planetária. Můžete se tak v sedě proplouvat hvězdnou oblohou, navštívit vzdálené planety sondou Voyager nebo se podívat na Mars. Budějčtí astronomové mají na svém kontě spoustu zajímavých objevů. Také neváhejte navštívit pobočku hvězdárny na Kleti odkud jsou za příznivých podmínek vidět i Alpy. Kleťská observatoř leží proKletě vysoko – 1070 m.n.m. a je taky nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách.
 
 
'''Prohlídka pivovaru Budvar''', K. Světlé 512/4
 
Odhalte tajemství výroby pěnivého moku v prohlídce našeho jediného státního pivovaru. Nezapomeňte si s sebou ISICa – vyjde vás to o polovic levněji a o to víc pak můžete utratit v hospodě. Prohlídku pivovaru Budvar absolvujete taky pokud si zapíšete kurz Mikrobiální biotechnologie.  
 
'''Muzeum pivovarnictví FZT JU''', Na Zlaté stoce 3
 
Nový počin kolegů ze zemědělky představuje historii piva a pivovarnictví v příhraničním regionu jihočeska a Bavorska. Expozice se stálá a dokonce i interaktivní, proto ho určitě navštivte. Bližší otevírací dobu a podrobnosti naleznete na webu.
 
'''VKH (Vysokoškolské katolické hnutí)''', Emy Destinové 1
 
Pro ty z vás, kdo občas zavítáte do kostela, pro ty, kdo o zkouškovém cítí, že potřebují vyšší pomoc, či pro kohokoliv dalšího je zde k dispozici kostel sv. Vojtěcha. Nachází se u zastávky Vysokoškolské koleje. Funguje jako běžný farní kostel, v semestru se však každé úterý v 19 hodin rozezvučí za doprovodu scholy při slavení studentské mše. Následuje spolčo českobudějovického VKH, tradičně začínající večeří. Dál se pak v programu střídají hry, přednášky a různé další aktivity. Jedno úterý v měsíci se taky koná večer chval (večery chval se mimo to občas konají taky ve studentském kostele Sv. Rodiny v ul. Karla IV.). Kromě pravidelných úterků se VKH jednou za čas sejde i na nějaké volnočasové aktivitě stylu bowling, kulečník, lezecká stěna, přednáška na Kampě atd. co se zrovna povede zařídit.
 
'''Žižkárna''' je Kulturně kreativní centrum v Českých Budějovicích v areálu bývalých kasáren hned vedle autobusáku. Probíhají tam koncerty, přednášky, divadelní představení, kino, street food festivaly nebo farmářské trhy. Sledujte jejích stránky na FB a Instagramu, či přímo stránku Trhů v Žižkárně, abyste nepřišli o jedinečné zážitky.
 
'''Střecha Heaven gym''' se nachází přímo v centru Českých Budějovic
 
Na této střeše se pořádají například lekce jógy, večery salsy nebo DJ party. Výhodou tohoto místa je nejenom lokace a pohádková atmosféra, ale i to, že je vždy otevřeno jenom pro 80 lidi.  
 
'''LaDílna''' poskytuje malování na keramiku, což je krásná kreativní činnost, kterou zvládne úplně každý. Ať už přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi, kam pozvat novou známost na netradiční rande, jak překvapit maminku k narozeninám nebo jaký dárek věnovat kolegyni, LaDílna je vždy dobrým nápadem. Přijďte kdykoli v otvírací době, vyberte si z široké nabídky keramických polotovarů (ceník od 250 kč) a podle vlastní fantazie výrobek dokončete. Potřebujete jen přibližně hodinu času, vše ostatní pro vás mají. Hotový výrobek vám během 14 dnů vypálí. Až si ho vyzvednete, bude už jen na vás, jestli se z něj budete radovat sami, nebo ho někomu věnujete.
 
== Z klasického soudku ==
'''Jihočeská komorní filharmonie''', Kněžská 6
 
V koncertní síni O. Jeremiáše se každoročně koná jarní a podzimní orchestrální cyklus klasické i současné hudby. V objektu JFK se nalézá také Galerie Zlatý kříž se zaměřením na propojení české a německé kultury.
 
'''Budějovická konzervatoř''', Kanovnická 22
 
Méně náročné posluchače snad uspokojí i koncerty pořádané konzervatoří, které jsou také kvalitní a navíc často zdarma. Koncerty se pořádají přímo v sále konzervatoře, v koncertní síni O. Jeremiáše či v Alšově jihočeské galerii.
 
Hudební kluby
 
'''K2 (kádvojka) alias Vrtule''', Sokolák - před krytým bazénem
 
Úterní tequila párty, středeční oldies, rumba latina, beerpong, Souboj fakult, páteční koncerty - nejspíš brzo odhalíte, že K2 má široký záběr a zavítáte sem na nejednu akci, koncert a párty. Program je nabitý celý rok - když je v létě hic, konají se tradiční Středy před K2 a umělci vystupují venku, tým z K2 je též zodpovědný za letní akci s názvem Týden v letňáku, kdy do Budějc dorazí umělci typu Pokáč, Tomáš Klus, Jelen, Mig21 apod.
 
Chcete-li si zatančit, zkuste '''Maxim Music Club''' (Biskupská 5), '''Dance Bar Paradox''' (Krajinská 33), '''Komiks''' (Kněžská 12) nebo '''Broukárnu''' (Široká 11). Zazpívat si můžete v '''Zebra Baru & Karaoke''' nebo v '''Médii.'''
 
Ve budově Slavie (Jirsíkova 2), která čeká na rekonstrukci je zatím stále funkční '''TEMPO - hudební klub'''. Zde se můžete těšit na více či méně známé interprety. V létě můžete zavítat i na blízkou letní scénu (naproti muzeu).
 
'''MC Fabrika,''' Jeronýmova 6, vchod průjezdem
 
Todle je sice klasický příjemný klub se zahrádkou, občasnými koncerty či divadelními představeními, ale vězte, že ve Fabrice se nejen hraje, ale i boxuje a kickboxuje, zumbí, taičuje či bosuje.
 
'''Horká vana''', Česká 222/7
 
Vana je spíš kulturní klub s divadly, koncerty, improvizacemi, přednáškami i dalšími akcemi a to v příjemném kavárenském prostředí. Mají tu ale i pivo a víno, které si skutečně můžete vypít sedíc ve vaně. Horká Vana je rovněž partnerem projektu Science Café v Českých Budějovicích. Jedná se o cyklus diskuzních setkání vědců a zájemců o vědu z řad široké veřejnosti. Aktualitky sledujte na jejich FB.
 
Hudební festivaly
 
Masové hudební festivaly jakoby se Jihočesku obloukem vyhýbaly, přesto se zde tu a tam nějaký ten fesťák přece jen koná. Níže uvedených pár festivalů není zrovna vyčerpávající přehled, ale třeba něco zaujme…  
 
 
'''Okolo Třeboně'''
 
Kvalitní několikadenní folkový festival pořádaný o prázdninách, kde jinde než ve městě kapříků.  
 
 
'''Bohemia jazz fest'''
 
Jeden z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě byl založen v roce 2005 uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou, který chtěl představit a propagovat špičkový světový jazz v České republice. Koncerty jsou návštěvníkům přístupny zdarma. Festival se tradičně představuje na historických náměstích českých měst. Letos festival navštívil Hlubokou.
 
'''Jihočeský jazzový festival'''
 
Pokud by vám nevyhovovala výše zmíněná akce, tento striktně jihočeský festival vám umožní naživo slyšet hvězdy světového i českého jazzu přímo v ČB.
 
 
'''Mezinárodní dudácký festival'''
 
Je to sice trochu dál (hodinka cesty vlakem směr Plzeň, jezdí každou sudou hodinu), ale víc nafouknutých kozích kožichů s píšťalkami v podpaždí nejen českých Švandů uvidíte už snad jen ve Skotsku. Každoroční srpnová velkolepá slavnost dud ve Strakonicích bývá spojena se staročeským řemeslným jarmarkem.
 
 
'''Mezinárodní hudební festival Český Krumlov'''
 
Červenec, srpen – večerní koncerty žánrově z různých kyblíčků – od klasiky, přes třeba bratry Ebeny, Hradišťan až po stylizovaný irský a španělský folklór… Festival je velmi proslulý, účastní se jej vynikající hudebníci, lístky jsou ovšem často za velmi exkluzivní ceny.  
 
 
'''České hrady.cz'''
 
Letní kulturní festival, který se v Jihočeském kraji koná na hradu Rožmberk nad Vltavou. Účinkují tu známé české kapely jako Chinaski, Monkey Business, Sto zvířat, Divokej Bill, atd. V ceně vstupenky je zahrnutá i prohlídka hradu.  
 
 
'''Budějovický majáles'''
 
Vězte, že i v Českých Budějovicích se každoročně začátkem května koná Majáles. '''Vstup na Budějcký Majáles je zdarma a koná se pět dní na konci května.''' Občas se může krýt se zkouškovým, ale i tak rozhodně navštivte! Je to vůbec největší neziskový festival v ČR, za jehož organizací stojí přes padesát mladých lidí. Každoročně ovládne ulice centra Budějc a naplní je hudbou, divadlem, uměním a zábavou. Koncept je poněkud jiný, než v ostatních městech (nejde o žádný konzumní mainstream!) - tady je řada menších koncertů, přednášek a workshopů celý týden a v pátek Majáles vrcholí průvodem a volbou krále na Sokoláku. Akci mají v rukách převážně místní gymnazisté a další středoškoláci. Prostě studenti studentům.
 
'''Buskersfest'''
 
Mezinárodní festival pouličního umění České Budějovice je unikátní koncept městského festivalu pouličního umění. Ulice jsou během Buskersfestu obsazeny nejen českými, ale i zahraničními muzikanty, zpěváky, baviči, kejklíři, mimy, básníky, artisty, ... Vše se koná za dobrovolné příspěvky pod širým nebem v celém centru.
 
'''Město lidem, lidé městu'''
 
Festival Město lidem, lidé městu je multižánrový festival, který se odehrává na konci léta v českobudějovických ulicích. Centrum města pokryje několik set metrů živé trávy, ve vzduchu visí barevné deštníky a lampiony, ulice zaplní vůně vybraných gastronomických dobrot, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků vyrazí do ulic i akrobati, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti, sportovci.
 
'''Vesnický klub Chotěmice'''
 
Na samé hranici Jihočeského kraje můžete navštívit toto cool místo plné dobré atmosféry a hudby. Nejedná si sice o žádný fesťák, ale přes léto se zde pravidelně v pátek a sobotu konají různé koncerty.
 
''Podrobný přehled dalších festivalů v celé republice naleznete na adrese www.muzikus.cz/festivaly.''
 
''I zde na  jihu Čech platí okřídlené rčení „co Čech, to muzikant“, můžete tedy v leckteré budějcké hospodě narazit na skupinku lidí produkující hudbu různých žánrů, počínaje bluegrassem, přes folkové a někdy konče až u ožraleckých písní (často již bez nástrojů :)). Zde nesmíme opomenout pravidelné čtvrteční jamování (nejen) přírodovědců - více níže či na facebooku.''
 
Univerzitní akce
 
Co se týče univerzitních akcí, na první z nich se můžete těšit hned na začátku semestru – fakultními studenty/absolventy pořádaný (a JU podporovaný) '''Votvírák'''. Těšit se můžete na nejednu kapelu se studentským či profesorským zastoupením. Na konci akademického roku pak přichází akce '''Zavírák'''. Ta je už více organizována centrálně (chápej univerzitně) a je tak celá taková větší a nablejskanější. Za návštěvu určitě stojí obě  
 
Univerzita má navíc studentský spolek, který si říká '''Studentská unie Jihočeské univerzity (tzv. SUJU).''' Vesměs se jedná o skupinu studentů napříč univerzitou, který se snaží, aby všichni srdcem přilnuli přímo k univerzitě a ne tolik ke své fakultě. Snaha se cení a tak ji ceníme i my. SUJU pořádá spoustu zajímavých akcí, o nichž během svého studia určitě uslyšíte.
 
Pokud se nevyhýbáte angličtině či naopak rádi trénujete svou mysl a cizí jazyky, rozhodně sledujte a choďte na akce pořádané '''ESN USB Budweis''', kde se jeden nikdy nenudí! Aktuality o plánovaných akcích bývá možné spatřit na nástěnce v knihovně. Koukněte také na kapitolu Mezinárodní studenti.
 
Neměli bychom opomenout ani studentské '''Rádio K2''', které režírují a moderují studenti JU.
 
== Fakultní kultůra aneb pod pokličkou vědy ==
'''Hudba a biolozi''' jdou kupodivu dost dobře k sobě, takže na fakultě a ústavech existuje celá řada hudebních těles (nebo aspoň jejich členů) o různém stupni veřejné produktivity. Některé znich (ty hodně veřejné) tu a tam koncertují např. v Hostelu či Fabrice. Mezi stálice nejen našeho interního jeviště patří hlavně „fakultní“ kapely '''Old Uncle’s Orchestrion''', '''Mons Pubis''', '''Smutný Karel''' či '''Buď&Nebo.''' Mladšími kapelami jsou pak '''Zlo z Jihu''' a '''Dělníci vědy'''. Orchestrion starejch strejců hraje známé i méně známé pecky přednesené charismatickým vypravěčem Chrisem Steerem (kdo ho ještě neznáte, tak ho jistě poznáte na hodinách angličtiny). Pubisové (stydcí pahrbci) vám zahrají alternative rock, Smutní Karlové vám naservírují něco z psychedelického undergroundu. Buďanebáci jsou rozmanité folk-rockové uskupení, které se množstvím členů a nástrojového složení podobá menšímu symfonickému orchestru a kde zároveň účinkuje nejmenší absoloventka PřF, naše Maličká. Zlo z Jihu je radostný a pozitivní hudební projekt bez křeče, který surovou formou přednáší hardrockové balady o životě. Nejmladší kapela Dělníci vědy je triem vědců z PřF a AV ČR, kteří spolu kromě umění vědy tvoří také umění hudby a těší své posluchače směsicí anarchistického punkfloydismu. Za zmínku stojí ještě punková kapela pana děkana Váchy – '''Akia b.a'''. Patří se zmínit také améboidní uskupení nadšenců – '''Českobudějovické jamování''' organizované Smejkačem -, kteří se pravidelně schází na Zátkově nábřeží a přes zimu v Žíznivé gumovce, aby oblažili kolemjdoucí či kolemsedící obecenstvo širokou škálou písní hraných na širokou škálu nástrojů a doprovázených tou nejširší škálou skřeků a hluků. Pokud budete mít štěstí, narazíte zde na jihočeskou legendu – '''Péťu Hůlu''' – který svou nespoutanou energií a životní heslem „hlavně nebejt málo“ vybízí k tanci na stolech či skákání do noční Malše. Můžete se tak těšit na méně známé hity jako ''Ach v Alpách'' či ''Prdelní symfonie''.
 
Těžkou lokální klasiku si můžete užít několikrát do roka v prostorách fakulty v podání dalšího fakultního tělesa '''ŠuKaS''' (Šuspův kakofonický soubor), ve kterém působí učitelé (příp. jejich rodoví příslušníci) a také muzikálně nadaní studentové z fakulty. Hudba je produkována podle ŠuKaSího motta: „'''''Nejsme stroje, hrajem lidsky'''''“ a jestli občas zazní v některé z písní sprosté slovo, vzniklo jistě náhodnou deformací zvukových vln při celohospodském zpěvu (co se týče počtu sprostých slov v písničkách jen horko těžko konkurují skupině Akia b.a.). Minimálně dvakrát do roka se před Béčkem (nebo v jeho vestibulu) koná ŠuKaS promenádní – zpívá se, tančí, pivo teče proudem a nechybí ani chlebíčky. Účast studentů i akademických pracovníků bývá velká, rozhodně stojí za to na tuhle akci zavítat. Na zasloužilé (či spíše vysloužilé) piáno, které stojí v přízemí Béčka a doprovází kapelu, je umožněno hrát i běžným smrtelníkům. Klíček je k půjčení na vrátnici Akademie věd – jedině snad upozorníme, že si svůj klavírní přednes nechte na dobu, kdy nebudete rušit během přednášek.
 
Další béčkovou (nemyslíme tím nekvalitní, ale v pavilonu B) pařbou je '''Vánoční večírek'''. Pořádají ho tradičně studenti kateder botaniky a zoologie pro zbytek fakulty. Většinou se koná poslední středu před Vánoci. Je spojen s promítáním fotek z předešlé mezioborové exkurze (viz Exkurze) a čas od času i ochutnávkou kulinářsky méně využívaných zvířat (tuleň, hroznýš či morčata…). Na tuto akci, které již dávno není pouze zoo-botanická, určitě doražte! Nezapomeňte organizátorům včas zaplatit příspěvek, za který se nakupuje jídlo a pi(ti)vo.
 
Nesmíme opomenout '''fakultní divadelní těleso''', sice ultraamatérské, avšak jeho divadelní kousky vás pobaví, někdy i rozchechtají k slzám. Jmenuje se to '''Kašpárkův hrobeček''', ansámbl to nemá ještě docela ustálený a zatím to předvedlo Cimrmanovo Dobytí severního pólu a Ringo-Čechovu Dívčí válku, veleúspěšné svlékací představení Do naha!, Velkou S-Loupež či nejnověji muzikál Chlupáči, který nezapře, že herci vystudovali Biologickou, potažmo Přírodovědeckou fakultu :)

Aktuální verze z 28. 6. 2024, 16:39

...aneb duševní občerstvení

První „kultura“, na kterou v Budějcích cestou z nádraží na fakultu nejspíš narazíte, bude dlouhovlasý zpěvák a kytarista pravidelně koncertující v tepoucím srdci Budějc - na Lannově třídě poblíž Prioru. Pokud se vám nelíbí, další performeři bývají na lavičkách v parku Na Sadech, další v Krajinské ulici před Komerčkou a někteří na samotném Piaristickém náměstí. V Budějcích však lze zažít mnoho dalších kulturních událostí, z nichž o některých vám zde napíšeme pár řádků. Kulturní vyžití chovanců fakulty zabezpečují i samotní studentové a profesoři, ale o tomto blíže až níže.

Seznam toho, co se právě v jihočeské metropoli šustne, naleznete mimo jiné na stránkách www.inbudejovice.cz, případně www.budejce.cz nebo www.c-budejovice.cz. O událastech píše i Budějcká drbna, kde najdete i mnoho zpravodajských aktualit. Užitečná může být mapa USE-IT, s celou řadou skvělých tipů od místních. Ta je pro Budějce k dispozici pouze z roku 2017, i tak zde ale chytnete spoustu zajímavostí a poučných faktů. Můžete si ji stáhnout třeba do mobilu či si ji v tištěné formě vyzvednout v Infocentru na radnici, v Informačním centru mládeže (Husova 45) či v některých podnicích. Naleznete ji rovněž na FB – stejně jako většinu kulturních podniků a duševních občerstvoven, které vás tak samy budou pravidelně informovat o tom, co chystají. Informace můžete nasávat z nástěnek na kolejích, menze, na Lannově třídě a jinde po městě, ale popravdě už to nefrčí tak jako za našich časů :)

Kina

Kino Kotva (po novu prý Biograf Kotva) se nachází na Lidické třídě blízko zastávky Poliklinika Jih. Loni kino změnilo majitele. To se na kvalitě kina rozhodně nepodepsalo. Dnes jako dříve Kotva stojí za návštěvu a doporučili bychom ji daleko více než komerčnější síť multikin Cinestar. Navštívit lze klasické promítání, přenos divadelních her z Metropolitní opery, přednášky, výstavy fotek, filmové festivaly (Jeden svět, outdoorové filmy, ...). Tak snad se tam brzy potkáme.

Multikino Cinestar, je Budějcích na dvou místech: v nákupním centru Čtyři dvory a v IGY centru.

Cena lístků je proměnlivá – Od 129 Kč (film označený jako TIP, s platným studentským průkazem), do 209 Kč(plná cena za 3D filmy). S klubovou kartou, kterou si můžete vyřídit na pokladně, získáte různé výhody (hlavně slevu na vstupné). Vstupenky si můžete rezervovat on-line na adrese kina či telefonicky, musíte si je ale vyzvednout nejdéle 30 min. před začátkem představení.

Letní kino Háječek také můžete navštívit. Občas se zde konají i různé koncerty (např. Týden v letňáku někdy v červnu) a další akce.

Divadla

Jihočeské divadlo Dr. Stejskala 424/19

Hlavní stálou divadelní scénou ve městě je Jihočeské divadlo. Umělecký soubor Jihočeského divadla působí hned na čtyřech scénách a to v historické budově Jihočeského divadla na nábřeží Malše (Dr. Stejskala 19), v divadelním sále DK Metropol (Senovážné náměstí), kousek od Černé věže v prostorách Malého divadla (www.maledivadlo.cz/aktualne, Hradební ulice 18), a v letním období také před proslulým otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově (více na www.jihoceskedivadlo.cz). Vstupenky na otáčivé hlediště jsou dost drahé, pohybují se od 300 Kč až do 1000 Kč. Ovšem každé léto je možnost brigádně uvádět, tím si vydělat nějakou kačku a zároveň vidět několik představení (zkrátka dream job). Vstupenky na představení v „kamenných budovách“ se pohybují v podstatně příznivějších cenových relacích. Cenová politika bohužel není příliš přehledná, občas je možné vychytat studentskou slevu na ISIC. Za doporučení stojí rozhodně Malé divadlo, které se nebojí výzev a projektů, jako je např. imerzivní divadlo, LARPy apod. Každoročně Jihočeské divadlo uvádí několik premiér, proto návštěva tohoto kulturního stánku stojí rozhodně za to.

SUD – studentské univerzitní divadlo, Hroznová 8 nad Vídeňskou kavárnou

Studentské divadlo SUD je jistě unikátní institucí. Divadlo vzniklo teprve v roce 2002 a většinu jeho tvůrčího týmu tvoří studenti teologické a pedagogické fakulty. Program je vskutku pestrý – můžete zúčastnit jak literárních večerů s předčítáním básní, divadelních workshopů a kurzů, tak i přednášek a diskusí s osobnostmi české kulturní scény a samozřejmě divadelních představení se sice neprofesionálními, přesto ale vynikajícími herci z řad studentů.

Divadlo U Kapličky, Husova tř. 622/45

Toto ochotnické divadlo funguje už od roku 1895(!) a funguje od října do dubna. V letních měsících jsou jejich vystoupení v vidění na různých přírodních a historických památkách.

DK Metropol, Senovážné náměstí

I v Metropolu kromě různých koncertů můžete zajít na nějaký divadelní kousek. Kromě stálé scény Jihočeského divadla se zde často představují různé hostující soubory a představení. Více info v programu na webu.

Divadelní festivaly

Další možností (sezónní) jsou nejrůznější divadelní festivaly. České Budějovice nabízejí široký program s názvem Léto ve městě.

Máte-li cestu na Prachaticko, zavítejte na krásný renesanční zámek Kratochvíle u Netolic. Akce Divadelní léto nabízí hudební, divadelní představení, dýchánky duševního rázu či nejrůznější tvořivé dílny.

Slavnosti pětilisté růže jsou dvoudenní českokrumlovské slavnosti oslavující éru Rožmberků, které se konají každý rok kolem letního slunovratu. Jsou plné kejklí, lidí v dobových krojích, dobové hudby, písní, tanců, rytířských turnajů a také nadčasových turistů.

Muzea, galerie a ostatní

Jihočeské muzeum je nádherná budova na Senovážném náměstí. Ve stálé expozici naleznete informace o lidové kultuře, přírodě jižních Čech, o pravěku, renesanci, husitech i o uměleckém kovářství. Kromě toho se v muzeu konají i četné krátkodobější výstavy, mezi hojně navštěvované patří např. výstava orchidejí, tillandsií a hmyzáků každoročně během února, výstavy fotografií či výstava hub aj. Při Jihočeském muzeu fungují také pobočky celostátních organizací – např. České společnosti ornitologické, botanické, funguje zde např. entomologický, archeologický či mykologický klub (určitě navštivte podzimní výstavu hub - čistě ze studijního zájmu, popř. mykologickou poradnu). Jihočeské muzeum poskytuje střechu také řadě přednášek, koncertů a je tam i muzejní knihovna. Vstupné se pohybuje od 10 do 90 Kč (nezapomeňte si sebou platného ISICa, bude se hodit).

Muzeum koněspřežky, Mánesova 10

Stálá expozice připomíná nejstarší koněspřežní železnici na evropském kontinentě, co vedla jak jinak než do Budějc. Otevírací doba: út-ne: 9-12 a 12:30-17 hod.

Alšova jihočeská galerie, Wortnerův dům v ČB - U Černé věže čp. 22;

Zámecká jízdárna Hluboká nad Vltavou čp. 144;

Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně čp. 135

Alšova galerie soustřeďuje rozsáhlé sbírky exponátů od gotického umění až po zajímavé kolekce českého moderního a současného umění. Ve stálé expozici si můžete prohlédnout jednu z nejproslulejších a nejobsáhlejších kolekcí gotického malířství a sochařství. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni střádá českou a světovou moderní keramiku. Navštivte rozhodně i pobočku na hlubockém zámku.

Galerie 1 v Panské ulici

Zde se můžete pokochat moderním uměním a případně si nějaký kousek i pořídit domů (pokud jste třeba vyhráli ve sportce či přišlo hooodně štědré stipendium).

Hvězdárna a planetárium, Zátkovo nábřeží 4, kousek od zimního stadiónu v Háječku

Kromě výstav fotografií nadpozemských objektů a klasického pozorování dalekohledem určitě nepropásněte digitální promítání různých programů do kopule planetária. Můžete se tak v sedě proplouvat hvězdnou oblohou, navštívit vzdálené planety sondou Voyager nebo se podívat na Mars. Budějčtí astronomové mají na svém kontě spoustu zajímavých objevů. Také neváhejte navštívit pobočku hvězdárny na Kleti odkud jsou za příznivých podmínek vidět i Alpy. Kleťská observatoř leží proKletě vysoko – 1070 m.n.m. a je taky nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách.


Prohlídka pivovaru Budvar, K. Světlé 512/4

Odhalte tajemství výroby pěnivého moku v prohlídce našeho jediného státního pivovaru. Nezapomeňte si s sebou ISICa – vyjde vás to o polovic levněji a o to víc pak můžete utratit v hospodě. Prohlídku pivovaru Budvar absolvujete taky pokud si zapíšete kurz Mikrobiální biotechnologie.  

Muzeum pivovarnictví FZT JU, Na Zlaté stoce 3

Nový počin kolegů ze zemědělky představuje historii piva a pivovarnictví v příhraničním regionu jihočeska a Bavorska. Expozice se stálá a dokonce i interaktivní, proto ho určitě navštivte. Bližší otevírací dobu a podrobnosti naleznete na webu.

VKH (Vysokoškolské katolické hnutí), Emy Destinové 1

Pro ty z vás, kdo občas zavítáte do kostela, pro ty, kdo o zkouškovém cítí, že potřebují vyšší pomoc, či pro kohokoliv dalšího je zde k dispozici kostel sv. Vojtěcha. Nachází se u zastávky Vysokoškolské koleje. Funguje jako běžný farní kostel, v semestru se však každé úterý v 19 hodin rozezvučí za doprovodu scholy při slavení studentské mše. Následuje spolčo českobudějovického VKH, tradičně začínající večeří. Dál se pak v programu střídají hry, přednášky a různé další aktivity. Jedno úterý v měsíci se taky koná večer chval (večery chval se mimo to občas konají taky ve studentském kostele Sv. Rodiny v ul. Karla IV.). Kromě pravidelných úterků se VKH jednou za čas sejde i na nějaké volnočasové aktivitě stylu bowling, kulečník, lezecká stěna, přednáška na Kampě atd. co se zrovna povede zařídit.

Žižkárna je Kulturně kreativní centrum v Českých Budějovicích v areálu bývalých kasáren hned vedle autobusáku. Probíhají tam koncerty, přednášky, divadelní představení, kino, street food festivaly nebo farmářské trhy. Sledujte jejích stránky na FB a Instagramu, či přímo stránku Trhů v Žižkárně, abyste nepřišli o jedinečné zážitky.

Střecha Heaven gym se nachází přímo v centru Českých Budějovic

Na této střeše se pořádají například lekce jógy, večery salsy nebo DJ party. Výhodou tohoto místa je nejenom lokace a pohádková atmosféra, ale i to, že je vždy otevřeno jenom pro 80 lidi.  

LaDílna poskytuje malování na keramiku, což je krásná kreativní činnost, kterou zvládne úplně každý. Ať už přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi, kam pozvat novou známost na netradiční rande, jak překvapit maminku k narozeninám nebo jaký dárek věnovat kolegyni, LaDílna je vždy dobrým nápadem. Přijďte kdykoli v otvírací době, vyberte si z široké nabídky keramických polotovarů (ceník od 250 kč) a podle vlastní fantazie výrobek dokončete. Potřebujete jen přibližně hodinu času, vše ostatní pro vás mají. Hotový výrobek vám během 14 dnů vypálí. Až si ho vyzvednete, bude už jen na vás, jestli se z něj budete radovat sami, nebo ho někomu věnujete.

Z klasického soudku

Jihočeská komorní filharmonie, Kněžská 6

V koncertní síni O. Jeremiáše se každoročně koná jarní a podzimní orchestrální cyklus klasické i současné hudby. V objektu JFK se nalézá také Galerie Zlatý kříž se zaměřením na propojení české a německé kultury.

Budějovická konzervatoř, Kanovnická 22

Méně náročné posluchače snad uspokojí i koncerty pořádané konzervatoří, které jsou také kvalitní a navíc často zdarma. Koncerty se pořádají přímo v sále konzervatoře, v koncertní síni O. Jeremiáše či v Alšově jihočeské galerii.

Hudební kluby

K2 (kádvojka) alias Vrtule, Sokolák - před krytým bazénem

Úterní tequila párty, středeční oldies, rumba latina, beerpong, Souboj fakult, páteční koncerty - nejspíš brzo odhalíte, že K2 má široký záběr a zavítáte sem na nejednu akci, koncert a párty. Program je nabitý celý rok - když je v létě hic, konají se tradiční Středy před K2 a umělci vystupují venku, tým z K2 je též zodpovědný za letní akci s názvem Týden v letňáku, kdy do Budějc dorazí umělci typu Pokáč, Tomáš Klus, Jelen, Mig21 apod.

Chcete-li si zatančit, zkuste Maxim Music Club (Biskupská 5), Dance Bar Paradox (Krajinská 33), Komiks (Kněžská 12) nebo Broukárnu (Široká 11). Zazpívat si můžete v Zebra Baru & Karaoke nebo v Médii.

Ve budově Slavie (Jirsíkova 2), která čeká na rekonstrukci je zatím stále funkční TEMPO - hudební klub. Zde se můžete těšit na více či méně známé interprety. V létě můžete zavítat i na blízkou letní scénu (naproti muzeu).

MC Fabrika, Jeronýmova 6, vchod průjezdem

Todle je sice klasický příjemný klub se zahrádkou, občasnými koncerty či divadelními představeními, ale vězte, že ve Fabrice se nejen hraje, ale i boxuje a kickboxuje, zumbí, taičuje či bosuje.

Horká vana, Česká 222/7

Vana je spíš kulturní klub s divadly, koncerty, improvizacemi, přednáškami i dalšími akcemi a to v příjemném kavárenském prostředí. Mají tu ale i pivo a víno, které si skutečně můžete vypít sedíc ve vaně. Horká Vana je rovněž partnerem projektu Science Café v Českých Budějovicích. Jedná se o cyklus diskuzních setkání vědců a zájemců o vědu z řad široké veřejnosti. Aktualitky sledujte na jejich FB.

Hudební festivaly

Masové hudební festivaly jakoby se Jihočesku obloukem vyhýbaly, přesto se zde tu a tam nějaký ten fesťák přece jen koná. Níže uvedených pár festivalů není zrovna vyčerpávající přehled, ale třeba něco zaujme…  


Okolo Třeboně

Kvalitní několikadenní folkový festival pořádaný o prázdninách, kde jinde než ve městě kapříků.  


Bohemia jazz fest

Jeden z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě byl založen v roce 2005 uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou, který chtěl představit a propagovat špičkový světový jazz v České republice. Koncerty jsou návštěvníkům přístupny zdarma. Festival se tradičně představuje na historických náměstích českých měst. Letos festival navštívil Hlubokou.

Jihočeský jazzový festival

Pokud by vám nevyhovovala výše zmíněná akce, tento striktně jihočeský festival vám umožní naživo slyšet hvězdy světového i českého jazzu přímo v ČB.


Mezinárodní dudácký festival

Je to sice trochu dál (hodinka cesty vlakem směr Plzeň, jezdí každou sudou hodinu), ale víc nafouknutých kozích kožichů s píšťalkami v podpaždí nejen českých Švandů uvidíte už snad jen ve Skotsku. Každoroční srpnová velkolepá slavnost dud ve Strakonicích bývá spojena se staročeským řemeslným jarmarkem.


Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Červenec, srpen – večerní koncerty žánrově z různých kyblíčků – od klasiky, přes třeba bratry Ebeny, Hradišťan až po stylizovaný irský a španělský folklór… Festival je velmi proslulý, účastní se jej vynikající hudebníci, lístky jsou ovšem často za velmi exkluzivní ceny.  


České hrady.cz

Letní kulturní festival, který se v Jihočeském kraji koná na hradu Rožmberk nad Vltavou. Účinkují tu známé české kapely jako Chinaski, Monkey Business, Sto zvířat, Divokej Bill, atd. V ceně vstupenky je zahrnutá i prohlídka hradu.  


Budějovický majáles

Vězte, že i v Českých Budějovicích se každoročně začátkem května koná Majáles. Vstup na Budějcký Majáles je zdarma a koná se pět dní na konci května. Občas se může krýt se zkouškovým, ale i tak rozhodně navštivte! Je to vůbec největší neziskový festival v ČR, za jehož organizací stojí přes padesát mladých lidí. Každoročně ovládne ulice centra Budějc a naplní je hudbou, divadlem, uměním a zábavou. Koncept je poněkud jiný, než v ostatních městech (nejde o žádný konzumní mainstream!) - tady je řada menších koncertů, přednášek a workshopů celý týden a v pátek Majáles vrcholí průvodem a volbou krále na Sokoláku. Akci mají v rukách převážně místní gymnazisté a další středoškoláci. Prostě studenti studentům.

Buskersfest

Mezinárodní festival pouličního umění České Budějovice je unikátní koncept městského festivalu pouličního umění. Ulice jsou během Buskersfestu obsazeny nejen českými, ale i zahraničními muzikanty, zpěváky, baviči, kejklíři, mimy, básníky, artisty, ... Vše se koná za dobrovolné příspěvky pod širým nebem v celém centru.

Město lidem, lidé městu

Festival Město lidem, lidé městu je multižánrový festival, který se odehrává na konci léta v českobudějovických ulicích. Centrum města pokryje několik set metrů živé trávy, ve vzduchu visí barevné deštníky a lampiony, ulice zaplní vůně vybraných gastronomických dobrot, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků vyrazí do ulic i akrobati, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti, sportovci.

Vesnický klub Chotěmice

Na samé hranici Jihočeského kraje můžete navštívit toto cool místo plné dobré atmosféry a hudby. Nejedná si sice o žádný fesťák, ale přes léto se zde pravidelně v pátek a sobotu konají různé koncerty.

Podrobný přehled dalších festivalů v celé republice naleznete na adrese www.muzikus.cz/festivaly.

I zde na  jihu Čech platí okřídlené rčení „co Čech, to muzikant“, můžete tedy v leckteré budějcké hospodě narazit na skupinku lidí produkující hudbu různých žánrů, počínaje bluegrassem, přes folkové a někdy konče až u ožraleckých písní (často již bez nástrojů :)). Zde nesmíme opomenout pravidelné čtvrteční jamování (nejen) přírodovědců - více níže či na facebooku.

Univerzitní akce

Co se týče univerzitních akcí, na první z nich se můžete těšit hned na začátku semestru – fakultními studenty/absolventy pořádaný (a JU podporovaný) Votvírák. Těšit se můžete na nejednu kapelu se studentským či profesorským zastoupením. Na konci akademického roku pak přichází akce Zavírák. Ta je už více organizována centrálně (chápej univerzitně) a je tak celá taková větší a nablejskanější. Za návštěvu určitě stojí obě  

Univerzita má navíc studentský spolek, který si říká Studentská unie Jihočeské univerzity (tzv. SUJU). Vesměs se jedná o skupinu studentů napříč univerzitou, který se snaží, aby všichni srdcem přilnuli přímo k univerzitě a ne tolik ke své fakultě. Snaha se cení a tak ji ceníme i my. SUJU pořádá spoustu zajímavých akcí, o nichž během svého studia určitě uslyšíte.

Pokud se nevyhýbáte angličtině či naopak rádi trénujete svou mysl a cizí jazyky, rozhodně sledujte a choďte na akce pořádané ESN USB Budweis, kde se jeden nikdy nenudí! Aktuality o plánovaných akcích bývá možné spatřit na nástěnce v knihovně. Koukněte také na kapitolu Mezinárodní studenti.

Neměli bychom opomenout ani studentské Rádio K2, které režírují a moderují studenti JU.

Fakultní kultůra aneb pod pokličkou vědy

Hudba a biolozi jdou kupodivu dost dobře k sobě, takže na fakultě a ústavech existuje celá řada hudebních těles (nebo aspoň jejich členů) o různém stupni veřejné produktivity. Některé znich (ty hodně veřejné) tu a tam koncertují např. v Hostelu či Fabrice. Mezi stálice nejen našeho interního jeviště patří hlavně „fakultní“ kapely Old Uncle’s Orchestrion, Mons Pubis, Smutný Karel či Buď&Nebo. Mladšími kapelami jsou pak Zlo z Jihu a Dělníci vědy. Orchestrion starejch strejců hraje známé i méně známé pecky přednesené charismatickým vypravěčem Chrisem Steerem (kdo ho ještě neznáte, tak ho jistě poznáte na hodinách angličtiny). Pubisové (stydcí pahrbci) vám zahrají alternative rock, Smutní Karlové vám naservírují něco z psychedelického undergroundu. Buďanebáci jsou rozmanité folk-rockové uskupení, které se množstvím členů a nástrojového složení podobá menšímu symfonickému orchestru a kde zároveň účinkuje nejmenší absoloventka PřF, naše Maličká. Zlo z Jihu je radostný a pozitivní hudební projekt bez křeče, který surovou formou přednáší hardrockové balady o životě. Nejmladší kapela Dělníci vědy je triem vědců z PřF a AV ČR, kteří spolu kromě umění vědy tvoří také umění hudby a těší své posluchače směsicí anarchistického punkfloydismu. Za zmínku stojí ještě punková kapela pana děkana Váchy – Akia b.a. Patří se zmínit také améboidní uskupení nadšenců – Českobudějovické jamování organizované Smejkačem -, kteří se pravidelně schází na Zátkově nábřeží a přes zimu v Žíznivé gumovce, aby oblažili kolemjdoucí či kolemsedící obecenstvo širokou škálou písní hraných na širokou škálu nástrojů a doprovázených tou nejširší škálou skřeků a hluků. Pokud budete mít štěstí, narazíte zde na jihočeskou legendu – Péťu Hůlu – který svou nespoutanou energií a životní heslem „hlavně nebejt málo“ vybízí k tanci na stolech či skákání do noční Malše. Můžete se tak těšit na méně známé hity jako Ach v Alpách či Prdelní symfonie.

Těžkou lokální klasiku si můžete užít několikrát do roka v prostorách fakulty v podání dalšího fakultního tělesa ŠuKaS (Šuspův kakofonický soubor), ve kterém působí učitelé (příp. jejich rodoví příslušníci) a také muzikálně nadaní studentové z fakulty. Hudba je produkována podle ŠuKaSího motta: „Nejsme stroje, hrajem lidsky“ a jestli občas zazní v některé z písní sprosté slovo, vzniklo jistě náhodnou deformací zvukových vln při celohospodském zpěvu (co se týče počtu sprostých slov v písničkách jen horko těžko konkurují skupině Akia b.a.). Minimálně dvakrát do roka se před Béčkem (nebo v jeho vestibulu) koná ŠuKaS promenádní – zpívá se, tančí, pivo teče proudem a nechybí ani chlebíčky. Účast studentů i akademických pracovníků bývá velká, rozhodně stojí za to na tuhle akci zavítat. Na zasloužilé (či spíše vysloužilé) piáno, které stojí v přízemí Béčka a doprovází kapelu, je umožněno hrát i běžným smrtelníkům. Klíček je k půjčení na vrátnici Akademie věd – jedině snad upozorníme, že si svůj klavírní přednes nechte na dobu, kdy nebudete rušit během přednášek.

Další béčkovou (nemyslíme tím nekvalitní, ale v pavilonu B) pařbou je Vánoční večírek. Pořádají ho tradičně studenti kateder botaniky a zoologie pro zbytek fakulty. Většinou se koná poslední středu před Vánoci. Je spojen s promítáním fotek z předešlé mezioborové exkurze (viz Exkurze) a čas od času i ochutnávkou kulinářsky méně využívaných zvířat (tuleň, hroznýš či morčata…). Na tuto akci, které již dávno není pouze zoo-botanická, určitě doražte! Nezapomeňte organizátorům včas zaplatit příspěvek, za který se nakupuje jídlo a pi(ti)vo.

Nesmíme opomenout fakultní divadelní těleso, sice ultraamatérské, avšak jeho divadelní kousky vás pobaví, někdy i rozchechtají k slzám. Jmenuje se to Kašpárkův hrobeček, ansámbl to nemá ještě docela ustálený a zatím to předvedlo Cimrmanovo Dobytí severního pólu a Ringo-Čechovu Dívčí válku, veleúspěšné svlékací představení Do naha!, Velkou S-Loupež či nejnověji muzikál Chlupáči, který nezapře, že herci vystudovali Biologickou, potažmo Přírodovědeckou fakultu :)