PřF:Přírodovědecká fakulta/Studentský život/Kultura

Z Wiki JU

O každé místní novince, události a akcích nejlépe informuje instagramový profil Budějčanda.

Seznam toho, co se právě v jihočeské metropoli šustne, naleznete i na stránkách www.inbudejovice.cz, www.budejce.cz, www.c-budejovice.cz nebo Budějcká drbna.


Zde ale jako ochutnávku přinášíme pár typů, kde se s kulturou můžete potkat jak na kampusu i ve městě.

Fakultní kultůra aneb pod pokličkou vědy

ŠuKaS (Šuspův kakofonický soubor)

Těžkou lokální klasiku si můžete užít několikrát do roka na Béčku za doprovodu Hulváta a chělbíčků. Působí v něm vyučující a také muzikálně nadaní studentové z fakulty. Hudba je produkována podle ŠuKaSího motta: „Nejsme stroje, hrajem lidsky“. Účast studentů i akademických pracovníků bývá velká, rozhodně stojí za to na tuhle akci zavítat.

Vánoční večírek

Pořádají ho tradičně studenti pro zbytek fakulty. Většinou se koná poslední středu před Vánoci. Je spojen s promítáním fotek z předešlé mezioborové exkurze a čas od času i ochutnávkou kulinářsky méně využívaných zvířat (tuleň, hroznýš či morčata…).

Vědci umělci

Mezi vyučujícími i studenty se vykytuje spoustu umělců. Tato výstava konaná k začátku semestru je jedinečnou příležitostí, kdy i drobní umělci, co normálně tvoří "do šuplíku" mohou zažít svou chvíli slávy v podobě výstavy.

Hudba a biolozi jdou kupodivu dost dobře k sobě, takže na fakultě a ústavech existuje celá řada hudebních těles (nebo aspoň jejich členů) o různém stupni veřejné produktivity. Kapely po různu vznikají a zanikají. Z těch aktivních můžeme jmenovat například Zlo z Jihu a Dělníci vědy.

Za zmínku stojí ještě punková kapela pana děkana VáchyAkia b.a. či améboidní uskupení nadšenců – Českobudějovické jamování organizované Smejkačem -, kteří se pravidelně schází na Zátkově nábřeží a přes zimu v Žíznivé gumovce.

Univerzitní akce

Votvírák a Zavírák jsou studentské akce pořádané univerzitním spolkem Studentská unie Jihočeské univerzity (tzv. SUJU).

Hokejové derby mezi JU a VŠTE

Reprezentační ples univerzity

Art day

Food festival

Pokud se nevyhýbáte angličtině či naopak rádi trénujete svou mysl a cizí jazyky, rozhodně sledujte a choďte na akce pořádané ESN USB Budweis, kde se jeden nikdy nenudí! Aktuality o plánovaných akcích bývá možné spatřit na nástěnce v knihovně. Koukněte také na kapitolu Mezinárodní studenti.

Kina

Biograf Kotva - (Na Lidické třídě blízko zastávky Poliklinika Jih) Navštívit lze klasické promítání, přenos divadelních her z Metropolitní opery, probíhá zde i množství přednášek, výstav fotek, filmové festivalů (Jeden svět, outdoorové filmy, ...).

Multikino Cinestar, je Budějcích na dvou místech: v nákupním centru Čtyři dvory a v IGY centru.

Letní kino Háječek Kromě promítání se tu občas konají i různé koncerty (např. Týden v letňáku někdy v červnu) a další akce.

Divadla

Jihočeské divadlo

Umělecký soubor Jihočeského divadla působí hned na čtyřech scénách a to v historické budově Jihočeského divadla na nábřeží Malše, v divadelním sále DK Metropol, kousek od Černé věže v prostorách Malého divadla, a v letním období také před proslulým otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Vstupenky na otáčivé hlediště jsou dost drahé, ale v létě je možnost brigádně uvádět, a tím si vydělat a zároveň vidět několik představení. Cenová politika v ostatních pobočkách není příliš přehledná, občas je možné vychytat studentskou slevu na ISIC. Za doporučení stojí rozhodně Malé divadlo, které se nebojí výzev a projektů. Každoročně Jihočeské divadlo uvádí několik premiér, proto návštěva tohoto kulturního stánku stojí rozhodně za to.

SUD – studentské univerzitní divadlo, Hroznová 8 nad Vídeňskou kavárnou

Divadlo vzniklov roce 2002 a většinu jeho tvůrčího týmu tvoří studenti teologické a pedagogické fakulty. Program je vskutku pestrý – můžete zúčastnit jak literárních večerů s předčítáním básní, divadelních workshopů a kurzů, tak i přednášek a diskusí s osobnostmi české kulturní scény a samozřejmě divadelních představení se sice neprofesionálními, přesto ale vynikajícími herci z řad studentů.

Divadlo U Kapličky, Husova tř. 622/45

Toto ochotnické divadlo funguje už od roku 1895 a funguje od října do dubna. V letních měsících jsou jejich vystoupení v vidění na různých přírodních a historických památkách.

festivaly

Léto ve městě - nejen divadelní festival od června do září

Múzy na vodě - první týden v červenci se na přímo nad hladinou slepého ramene konají koncert umělců od vážné hudby až po více mainstreamovou scénu.

Středy před K2 - super letní akcička už s více známými kapelami.

Týden v letňáku - týden plný hudby a fajnových koncertů v letňáku.

Budějovický majáles - Vstup na Budějcký Majáles je zdarma a koná se pět dní na konci května. Každoročně ovládne ulice centra Budějc a naplní je hudbou, divadlem, uměním a zábavou. Koncept je poněkud jiný, než v ostatních městech - tady je řada menších koncertů, přednášek a workshopů celý týden a v pátek Majáles vrcholí průvodem a volbou krále na Sokoláku. Akci mají v rukách převážně místní gymnazisté a další středoškoláci. Prostě studenti studentům.

Buskersfest - Mezinárodní festival pouličního umění České Budějovice je unikátní koncept městského festivalu pouličního umění. Ulice jsou během Buskersfestu obsazeny nejen českými, ale i zahraničními muzikanty, zpěváky, baviči, kejklíři, mimy, básníky, artisty, ... Vše se koná za dobrovolné příspěvky pod širým nebem v celém centru.

Město lidem, lidé městu - Multižánrový festival pořádaný na konci léta. Centrum města pokryje několik set metrů živé trávy, ve vzduchu visí barevné deštníky a lampiony, ulice zaplní vůně vybraných gastronomických dobrot, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků vyrazí do ulic i akrobati, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti, sportovci.

Slavnosti pětilisté růže - dvoudenní českokrumlovské slavnosti oslavující éru Rožmberků, které se konají každý rok kolem letního slunovratu. Jsou plné kejklí, lidí v dobových krojích, dobové hudby, písní, tanců, rytířských turnajů a také nadčasových turistů.

Muzea, galerie a ostatní

Jihočeské muzeum, Senovážné náměstí

Ve stálé expozici naleznete informace o lidové kultuře, přírodě jižních Čech, o pravěku, renesanci, husitech i o uměleckém kovářství. Kromě toho se v muzeu konají i četné krátkodobější výstavy, mezi hojně navštěvované patří např. výstava orchidejí, tillandsií a hmyzáků každoročně během února, výstavy fotografií či výstava hub aj. Při Jihočeském muzeu fungují také pobočky celostátních organizací – např. České společnosti ornitologické, botanické, funguje zde např. entomologický, archeologický či mykologický klub (určitě navštivte podzimní výstavu hub - čistě ze studijního zájmu, popř. mykologickou poradnu). Jihočeské muzeum poskytuje střechu také řadě přednášek, koncertů a je tam i muzejní knihovna.

Muzeum koněspřežky, Mánesova 10

Stálá expozice připomíná nejstarší koněspřežní železnici na evropském kontinentě, co vedla jak jinak než do Budějc. Otevírací doba: út-ne: 9-12 a 12:30-17 hod.

Alšova jihočeská galerie, Wortnerův dům v ČB - U Černé věže; Zámecká jízdárna Hluboká nad Vltavou; Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně čp. 135

Alšova galerie soustřeďuje rozsáhlé sbírky exponátů od gotického umění až po zajímavé kolekce českého moderního a současného umění. Ve stálé expozici si můžete prohlédnout jednu z nejproslulejších a nejobsáhlejších kolekcí gotického malířství a sochařství. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni střádá českou a světovou moderní keramiku. Navštivte rozhodně i pobočku na hlubockém zámku.

Galerie 1 v Panské ulici

Zde se můžete pokochat moderním uměním a případně si nějaký kousek i pořídit domů (pokud jste třeba vyhráli ve sportce či přišlo hooodně štědré stipendium).

Hvězdárna a planetárium, Zátkovo nábřeží

Kromě výstav fotografií nadpozemských objektů a klasického pozorování dalekohledem určitě nepropásněte digitální promítání různých programů do kopule planetária. Můžete se tak v sedě proplouvat hvězdnou oblohou, navštívit vzdálené planety sondou Voyager nebo se podívat na Mars.

Prohlídka pivovaru Budvar, K. Světlé 512/4

Odhalte tajemství výroby pěnivého moku v prohlídce našeho jediného státního pivovaru. Nezapomeňte si s sebou ISICa – vyjde vás to o polovic levněji a o to víc pak můžete utratit v hospodě.

Muzeum pivovarnictví FZT JU, Na Zlaté stoce 3

Počin kolegů ze zemědělky představuje historii piva a pivovarnictví v příhraničním regionu jihočeska a Bavorska. Expozice se stálá a dokonce i interaktivní, proto ho určitě navštivte. Bližší otevírací dobu a podrobnosti naleznete na webu.

Žižkárna

Kulturně kreativní centrum v Českých Budějovicích v areálu bývalých kasáren hned vedle autobusáku. Probíhají tam koncerty, přednášky, divadelní představení, kino, street food festivaly nebo farmářské trhy.

Střecha Heaven gym

Na této střeše se pořádají například lekce jógy, večery salsy nebo DJ party. Výhodou tohoto místa je nejenom lokace a pohádková atmosféra, ale i to, že je vždy otevřeno jenom pro 80 lidi.  

LaDílna

poskytuje malování na keramiku, což je krásná kreativní činnost, kterou zvládne úplně každý. Přijďte kdykoli v otvírací době, vyberte si z široké nabídky keramických polotovarů (ceník od 250 kč) a podle vlastní fantazie výrobek dokončete. Hotový výrobek vám během 14 dnů vypálí.

Z klasického soudku

Jihočeská komorní filharmonie, Kněžská 6

V koncertní síni O. Jeremiáše se každoročně koná jarní a podzimní orchestrální cyklus klasické i současné hudby. V objektu JFK se nalézá také Galerie Zlatý kříž se zaměřením na propojení české a německé kultury.

Budějovická konzervatoř, Kanovnická 22

Méně náročné posluchače snad uspokojí i koncerty pořádané konzervatoří, které jsou také kvalitní a navíc často zdarma. Koncerty se

Rozcestník