PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Studium v dalších semestrech

Z Wiki JU

Zápis a výběr předmětů

Nezapomeňte si hlídat termíny zápisů. Jak uvádí posvátné nařízení D48: "V případě, že student neprovede ve stanoveném termínu zápis a do pěti dnů se neomluví a nepožádá o změnu termínu zápisu, je mu studium ukončeno."

Co si zapisovat

Od druhého semestru si již budete zapisovat většinu kurzů dle vlastní chuti a vkusu a dle vašeho studijního plánu. Ten je pochopitelně tvořen závaznou strukturou vašeho oboru a vidíte jej ve STAGu. Koukněte se, z čeho budete státnicovat. Otázky k okruhům najdete na STAGu a na webu. Seznam úplně všech předmětů najdete v Prohlížení STAGu.  Můžete si také zapisovat kurzy mimo váš studijní plán a to i z jiných fakult. Kredity se vám normálně počítají. Zapisujte si předměty tak, abyste mohli absolvováním zapsaných předmětů získat minimálně 20 kreditů za každý semestr. Naplánovat si na semestr méně kreditů můžete pouze tehdy, když jste splnili už všechny předměty svého studijního plánu otevírané v daném semestru.

Při rozhodování, co si teda zapsat, vám může pomoci i Studentské hodnocení výuky (SHV), nebo Graf četnosti udělených hodnocení studentům napříč roky (png/.xls), který najdete v popisu předmětu ve STAGU dole pod podmiňovanými předměty. Je to super vychytávka. Taky není od věci se poptat ostatních, kteří už předmět měli.

STAG má někdy chuť hlásit, jaké prerekvizity, tedy znalosti z jiných předmětů, byste před daným kurzem měli mít. Rozlišuje se:

  • Povinná prerekvizita: Vyžaduje se její splnění před zápisem předmětu (případně před složením zkoušky z předmětu), k němuž se prerekvizita vztahuje. Kontroluje si to vyučující předmětu, k němuž se prerekvizita vztahuje. Nemáme je u nás na fakultě moc často a člověk to nemusí úplně hrotit.
  • Doporučená prerekvizita: Absolvování prerekvizity není nezbytnou podmínkou k zapsání / složení předmětu. Znalosti z prerekvizity jsou požadovány u zkoušky z předmětu, k němuž se prerekvizita vztahuje - tento typ prerekvizit na naší fakultě převažuje.

Kromě klasických kurzů je potřeba při zápisu věnovat pozornost povinnostem souvisejícím s bakalářkou, o které více píšeme v samostatné kapitole a nejlepší informace jsou opět v Opatření D48. Nejpozději do konce svého čtvrtého semestru si musíte nechat zadat téma a ve STAGu tak splnit Zadání bakalářské praxe za 0 kreditů. "Předmět" má kód pracoviště / 884 (např. KBE/884). V následujících semestrech si pak zapisujte Bakalářskou diplomovou praxi I a II, pod kódem pracoviště / 890 nebo 891 (např. KBE/890 a následně KBE 891). Kreditované praxe bývají dvě, za 8 kreditů, ale může se to lišit dle vašeho studijního programu. Pokud studujete ale kreditované praxe už jste vyčerpali, musíte si zapisovat praxi pod kódem pracoviště / 893 s kreditovou hodnotou nula.

Dále máte povinnost referovat nejméně dvakrát za studium na semináři pracoviště školitele (případně i garanta programu/oboru). Aneb jak praví D48 článek 2.1, odstavec 3 - V případě, že se pracoviště školitele a garanta programu liší, student vystupuje dvakrát s toutéž prezentací. Pokud se garant programu nebo jím pověřený zástupce účastní prezentací na semináři pracoviště školitele, považuje se povinnost dvou prezentací za splněnou.

Scénář vzorného studenta Obvykle (ale nikoli povinně) si studenti domluví bakalářku ve svém třetím semestru (ZS ve druháku). Ve čtvrtém semestru (tedy v LS) si zapíší Zadání bakalářky a odevzdají Zadávací protokol. Na ZS ve třeťáku (pátý semestr) si zapíší Bakalářskou praxi I (a seminář poprvé) a na svůj poslední letní semestr praxi II (a seminář podruhé, kde si zkusí obhajobu nanečisto). Stihnou zkoušky a včas odevzdat práci a tak v květnu po šestém semestru úspěšně dostudují.
POZOR: Ve STAGu se se změnou výstupního minima objevují jen nová pravidla, pokud tedy student studuje podle svého původního studijního plánu, objevují se mu některé povinnosti ve STAGu jako nesplněné; studijní referentka ale při kontrole studia před státní závěrečnou zkouškou zkontroluje ručně, zda student splnil to, co mu ukládal jeho původní studijní plán.

Jak si zapisovat

Elektronický zápis do letního semestru (LS) probíhá v druhé polovině ledna (upřesňující - viz níže - v únoru) a zápis do zimního semestru (ZS) bývá už v červnu (upřesňující v září). Možnost zápisu předmětů začíná ve stanoveném termínu vždy v 8:00 a trvá asi 14 dní. Přesné termíny vždy určuje Akademický kalendář pro daný akademický rok. Rozvrh jednotlivých předmětů je na STAGu v sekci "Předzápis" vyvěšen asi dva týdny předem a můžete si tak svůj rozvrh připravit, abyste pak hned věděli, na co klikat. První den zápisu je totiž STAG obvykle (brutálně) vytížen a zpracování vašich požadavků může trvat déle než jste zvyklí (nebo se tam vůbec nemusíte dostat). Na tento problém jsou ajťáci na rektorátu upozorňováni každý rok a snaží se to optimalizovat. Pro nás to ale v danou chvíli znamená čekat a zkoušet se přihlásit tak dlouho, dokud nás systém nepustí naplnit své povinnosti.

Po elektronickém zápisu je zveřejněn seznam otevřených předmětů tzv. Výsledek předzápisu a najdete ho na webu fakulty v aktualitách. Musí být zveřejněn nejméně tři dny před upřesňujícím zápisem.

Když je rozhodnuto, které předměty se otevřou, nastává tzv. upřesňující zápis (v únoru a v září), kterým se zápis provedený ve STAGu potvrdí. Před upřesňujícím zápisem je nutné mít vyplněné studentské hodnocení výuky (SHV). Pokud si za svým zápisem stojíte, není už potřeba dělat nic a na studijním vás zapíšou.

Pokud jste ale od zápisu změnili na něco názor, chcete si zapsat další předmět či škrtnout některý ze zapsaných, je potřeba na studijní oddělení doručit podepsaný zápisový list B s vyznačenými změnami a to ve stanoveném termínu (opět to bývá asi 14 dní). Zápisový list B je formulář, který lze stáhnout ve STAGu v sekci Moje studium - Průběh studia - nad grafickým znázorněním rozvrhu. Doručení tohoto zápisového listu může proběhnout osobně, nebo elektronicky. V druhém případě student ke zprávě přiloží (vyfocený/ofocený) zápisový list B opatřený vlastnoručním podpisem nebo podepsaný kvalifikovaným certifikátem.

Do třetího týdne výukového období (včetně) lze za poplatek změnit zápis bez nutnosti podávat oficiální žádost. Můžete si tedy něco odepsat, případně dozapsat. Při dodatečných zápisech předmětů v prvních třech týdnech je u kurzů s omezenou kapacitou či praktickými cvičeními/terénní exkurzí nutno dodat souhlas garanta předmětu a to buďto písemně, nebo e-mailem, který pak přepošlete na studijní oddělení nebo ho jen ukážete na mobilu. Řeší to studijní referentky na studijním oddělení. Od 4. týdne semestru lze ve výjimečných případech požádat o změnu zapsaných předmětů studijního proděkana. Je nutné poslat žádost přes STAG (jak na to naleznete tady), vždy přiložit souhlas garanta příslušného předmětu a zaplatit poplatek (viz ceník).

Zdárné studium

Abychom to shrnuli - k úspěšnému zakončení studia je potřeba:

a) plnit studijní plán daný vašim studijním programem.

Povinné a povinně volitelné předměty si v případě neúspěchu smíte zapsat znova. Pokud je ani podruhé nesplníte, je vaše studium ukončeno.

b) získávat potřebný počet kreditů

V průběhu bakalářského studia musíte získat minimálně 180 kreditů, tj. v průměru 30 za semestr. V kterýchkoli čtyřech po sobě jdoucích semestrech musíte získat celkem alespoň 80 kreditů. Vždy si musíte zapsat kurzy alespoň za 20 kreditů. V semestru, ve kterém končíte, už nemusíte mít 20 kreditů, pokud máte vše splněno.

c) dodržovat termíny zápisů a kontroly studia

d) obhájit a uspět u státnic.

A o bakalářce a státnicích píšeme tady.

 

Jazyky

Obrovskou výhodou naší fakulty je kvalitní výuka jazyků se širokánským spektrem kurzů, které nabízí naše Oddělení jazyků. Speciální důraz je kladen na studium angličtiny - na konci každého stupně studia je nutné složit zkoušku (viz Popis zkoušek). Doporučujeme nepodcenit přípravu a chodit na kurzy, které svým obsahem vedou studenta k úspěšnému složení všech jazykových zkoušek. Kdo rozumí, ale nemluví, se z toho zpravidla dostane na kurzech s rodilými mluvčími.

Mezi další jazyky, které je možné zadarmo studovat patří španělština, francouzština, němčina a ruština.

Jazyky si můžete zapisovat opakovaně a vždy za ně znova dostanete kredity.

Tělocviky

S tělocvikem se to má tak, že v každém stupni studia (bakalářského, magisterského, doktorandského) smí každý student absolvovat zadarmo celkem dva předměty volitelné tělesné výchovy (jeden v ZS a jeden v LS za celé studium). Platí to jak na semestrální tělocviky (cvičení každý týden), tak na kurzy (zájezd do hor/na vodu/...).

Tyto předměty se vybírají ve STAGu pod kódy KTS/VTVZS (zimní) a KTS/VTVLS (letní) a dostanete za ně jeden kredit. Konkrétní nabídka sportů včetně časů se vám ukáže až v momentě zápisu, ale přehled si můžete udělat na webu Katedry tělesné výchovy a sportu PF. Pokud vyčerpáte zápisy a bude mít i nadále zájem provozovat v některou pohybovou aktivitu, může využít nabídky kurzů VTV v rámci Celoživotního vzdělávání, které jsou placené, ale levné. Podívejte se taky na sekci Sportovní vyžití a výlety.

Stipendia a služby

Je ještě spoustu věcí, které se studia týkají, ale prozatím nebylo v našich silách je v Binolupě obsáhnout. Tady najdete další informace, které by vás mohly zajímat:

  • https://www.prf.jcu.cz/cz/studium/stipendia
  • https://web.prf.jcu.cz/studium/studijni-agenda.html
  • https://www.jcu.cz/student

A co když fakt tápu?

Naše fakulta je malá a podporující, setkáte se i s popisem rodinná. My studenti máme hlavní oporu v Akademickém senátu. Když budete mít nějaké potíže, dotazy, podněty, neváhejte se obrátit na studentské senátory. Taky vězte, že místní učitelé mají většinou  své studenty rádi. Nebojte se na ně obrátit, kdykoli vám něco nebude jasné. Na velké věci týkající se studia je tu pan studijní proděkan. Spoustu studijních dotazů již je (a nebo vám bude) zodpovězeno na Mraveništi.

....a nezapomeňte, že tonoucí se Stébla chytá

Rozcestník