PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Přechod do magistra
Na Jihočeskou univerzitu jsem přecházela z bakalářského studia na Západočeské univerzitě v Plzni, kde jsem studovala obor Biologie pro vzdělávání na Pedagogické fakultě. Na JU jsem se přihlásila ke studiu dvou oborů na Přírodovědecké fakultě – Ekologie a Molekulární biologie.
Podání přihlášek jsem zvládla podle instrukcí na webových stránkách, poté mi přišel dopis, který mě zval k přijímacímu řízení. Celé přijímací řízení probíhalo fyzicky v budově B Přírodovědecké fakulty, kterou jsem našla bez problémů díky popisu na webu a díky Google mapám. Nejprve jsem absolvovala zkoušku z angličtiny, která probíhala formou testu. Již si přesně nevybavuji, jak test vypadal, ale rozhodně jsem na něj měla dost času (asi hodinu?) a i když jsem si myslela, že to bude nejtěžší část přijímaček, zvládla jsem to bez problému. Poté jsem šla hned na přijímací pohovor na molekuláru. Ten probíhal tak, že se mě 2 zkoušející ptali na různé (dost základní) znalosti, chtěli nakreslit a vysvětlit nějaké procesy a podobně. Ačkoliv jsem si myslela, že mě rozhodně nepřijmou, protože jsem to celé pokazila (hlavně kvůli stresu), nakonec mi přišlo rozhodnutí o přijetí. Ihned po tomto pohovoru jsem pokračovala na pohovor z Ekologie (vše v rámci stejné budovy), kde zkoušení probíhalo velmi podobně. Jediné, co bych možná uvítala by byla menší pauza mezi všemi zkouškami, abych si mohla lehce oddychnout, než dojde na další zkoušení, ale dalo se to zvládnout bez problému.
Zkoušející se mě ptali samozřejmě na obecné znalosti z oboru, ale také na mou bakalářskou práci (tu jsem měla s sebou vytištěnou) a na to, jak dopadly mé bakalářské státnice. To jsem jim bohužel sdělit nemohla, jelikož jsem státnicovala až následující den (datumově se to tedy moc dobře nesešlo). Nicméně i tak to nebyl problém, kopii diplomu jsem doložila až při zápisu na studijní oddělení. Zapsala jsem se pouze na studijní obor Ekologie.
Při zápisu jsem byla zaskočena, protože v Plzni byl prováděn automaticky zápis předmětů do prvního semestru studia na obou stupních studia (bakalářského i magisterského). Tady se mě moc milá paní na studijním zeptala, co bych vlastně chtěla zapsat za předměty a já jsem neměla nejmenší tušení. Naštěstí mi pomohli lektoři z mého budoucího oboru, které mi paní doporučila (dokonce mě i navedla, abych zvládla najít jejich kanceláře, studijní na Přf JU má totiž nejhodnější paní) a po krátké konzultaci s nimi a po pár pohledech do studijního plánu ve STAGU jsem se mohla vrátit zpět na studijní a dokončit zápis. Důležité také bylo zjistit, zda předmět opravdu běží. To jsem si ověřovala vždy při elektronickém předzápisu ve STAGu (některé předměty běží totiž jen jednou za 2 roky a pokud chcete končit magistra bez prodlužování, je nutné ty dvouroční cykly trefit).
Poté už jsem si jen zařídila ISIC v kartovém centru, které jsem dobrých pár minut hledala, ale našla (jako člověk bez orientačního smyslu a bez přesných souřadnic jsem byla lehce ztracená, ale hodní studenti v kampusu mě navedli).
Zbytek věcí už jsem nějak zvládla, určitě je důležité poznávat nové lidi, protože víc hlav víc ví (třeba jako důležité termíny, které je potřeba si ohlídat a další lifehacky, které se hodí až do konce studia).
Rozcestník
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze