PřF:Přírodovědecká fakulta/Studentský život/Bydlení

Z Wiki JU

Jak si kdo ustele, tak si taky lehne!“

Jelikož jste se rozhodli, že budete v Budějcích studovat, nezbude vám, než si tu najít i nějakou tu střechu nad hlavou (samozřejmě pokud nejste místní). To s sebou přináší mnohé radosti – konečně máte vlastní bydlení nezávislé na rodičích, jste svými vlastními pány, kontakty se spolubydlícími, apod. na druhé straně ale i strasti – není to zadarmo, nepříjemné kolejné resp. majitelé privátů (někteří, někdy), nutnost občasného stěhování a uklízení, kontakty se spolubydlícími...

Možností, kde a jak v Budějicích bydlet, je spousta.

Koleje

Koleje JU představují asi nejběžnější způsob bydlení pro studenty JU, alespoň pokud jde o studenty nižších ročníků. Většina ubytovacích kapacit JU sloužících pro potřeby studentstva je umístěna ve čtyřech panelácích mezi vrátnicí AV a menzou. Koukněte na Anatomii fakultních prostor. Tyto budovy se jmenují K1 (ta nejblíže menze) až K4 (ta nejblíže vrátnici) a vejde se do nich celkem 2085 lidí (přesněji řečeno je zde 2085 postelí ve dvoulůžkových pokojích, lidí se do budov namačká několikrát víc). V posledních letech je ale často kvůli rekonstrukcím jedna z kolejí uzavřena a kapacita je tak nižší.

Mimoto disponuje JU ještě Uranem - oficiálně K5 (ale i zaměstnanci kolejí říkají Uran), což je budova ležící poněkud stranou, u zastávky MHD Evžena Rošického na Husově ulici (odtud asi 5 minut chůze směrem na východ) a protože je to odtud na PřF celkem daleko, tak tu ani (skoro) žádní přírodovědci nebydlí.

Oficiální informace, aktuality a ceny najdete na webu Kolejí a menz.

Rozhodně doporučujeme se ubytovat v kolejích K1-K4, které jsou v centru dění, a kde budou aspoň z počátku bydlet skoro všichni kamarádi. Koleje K2 a K3 jsou až na drobné detaily zcela identické. Nacházejí se zde malé dvoulůžkové pokoje (kamrlíky) v počtu 22 na patro (pater je 10). Vybavení pokojů je následující: 2 postele, 2 – většinou 4 poličky (pozor nepřetěžovat), velká skříň, jeden dvojstůl (nebo chcete-li 2 spojené stoly), umyvadlo (v polovině pokojů je obráceně označená teplá a studená voda, nutno vyzkoušet), pod ním lednička s mrazáčkem (dost silně se namražuje), odpadkový koš a vedle něho police na nádobí, potraviny (horní část), eventuálně boty (dolní část). Kdybyste náhodou chtěli třeba uklízet (což před prázdninami chtě nechtě budete muset), máte k dispozici hadr s kýblem a smetáček s lopatkou. Při nástupu na kolej vám bude zapůjčeno povlečení (které si můžete nechávat v průběhu roku pravidelně vyměnit za čisté), které ale musíte vrátit při jejím vyklízení.

Zcela zásadní součástí K2 a K3 je chodba, ve které se nacházejí záchody, oddělené dle pohlaví, a sprchy, taktéž oddělené dle pohlaví (s tím si ovšem nikdo moc hlavu neláme, prostě se vleze tam, kde je zrovna volno). V prostoru dívčích sprch najdete i pračku, vlastně na první pohled nenajdete, je totiž ve speciálním uzamčeném kamrlíku (klíče jsou k vypůjčení na vrátnici za 50 Kč na 3 hodiny). Jednou za čas se na kolejích některé věci "pokazí", klasicky hadice od sprch. Takové nedostatky hned hlaste na vrátnici, jinak to nikdo neopraví a vy budete muset s ručníkem kolem pasu hledat funkční sprchu. V chodbičce u dívčích sprch je taky skříň s pojistkami. Zbytek společných prostor vyplňuje kuchyňka a balkon. V kuchyňce můžete využívat plynový sporák s troubou (plech a rošt je k zapůjčení na vrátnici). Ačkoliv je kuchyňka každý den navštěvována uklízečkou, hromadí se zde značný nepořádek a to zejména ve dnech pracovního klidu, kdy pravidelný úklid neprobíhá. Proto prosím buďte ohleduplní k dalším uživatelům kuchyňky a svůj nepořádek vznikající během vaření se snažte uklízet. Balkon je možné používat k nejrůznějším činnostem, mezi nimiž ovšem převažuje kouření, což tento prostor poněkud znehodnocuje v očích jedinců, kteří tento rituál nepovažují za vhodnou náplň svého volného času. Ale taky tam můžete sušit prádlo, přesazovat kytky, sledovat dění za kolejemi, grilovat nebo "džemovat" na kytaru. Vybavení kolejí doplňují televizní místnost v přízemí (klíč k zapůjčení na vrátnici za kolejenku), kde se kromě televize nachází i rozladěný klavír, ruční vozík na stěhování věcí, sušáky na prádlo (k zapůjčení na vrátnici), žehlicí prkna a žehličky.

Důležitou součástí vybavení všech kolejí jsou přihrádky na poštu, do nichž se vkládají příchozí dopisy. Doporučené dopisy a balíky si můžete vyzvednout na kolejní vrátnici proti podpisu. Dopisy do vlastních rukou, dobírky, peníze apod. vám potom budou uskladněny na poště na náměstíčku Šumava (na razítku bude napsáno ulice Karla Šafáře). Oznámení o zásilkách tohoto typu najdete na nástěnce nad poštovními přihrádkami.

Kolej K1 je nově opravená a poskytuje tím pádem oproti ostatním příbytkům nezvyklý luxus. Pokoje jsou zde vybavené novým nábytkem a okny, což je zvláště v chladnějších měsících opravdu velkou výhodou. Pokoje jsou po 4 sloučeny do buněk, každá buňka má svůj záchod a sprchu, které jsou navzájem oddělené. Jejich nevýhodou je, že narozdíl od společných sprch na patře (na K2 a K3) si je musí sami uklízet obyvatele té dané buňky, čímž mohou vznikat drobné napnelismy. V chodbičce hned za vchodovými dveřmi je malá kuchyňka se dřezem a malou indukční dvouplotýnkou (bacha na správné hrnce). Součástí výbavy kuchyňky je poměrně velká lednice, kterou ale sdílí celá buňka. Na K1 je sice wifi, hned 2 sítě, obě ale běží na stejných routerech a jsou obě stejně tragické, takže je stejně víceméně nezbytné využít kabelového připojení. U toho se zase často stává, že funguje pouze jedna zástrčka ze dvou. Nevýhodou K1 je absence společných prostor (pokud nepočítáme výtah) a není zde tudíž téměř žádná příležitost k socializaci a poznávání nových lidí, v noci je tu ticho a klid (vlastně i přes den).  V prostoru středového bloku na chodbě je několik místností u kterých nikdo nezná jejich účel ani obsah a mimo ně také ještě prádelna a sušárná, klíče od nich je možné zapůjčit si na recepci.

Kolej K4 se od předchozích třech v lecčems liší. Především jsou zde o něco větší pokoje, než na K2 a K3, které jsou vždy po dvou spojeny v jednu buňku. Buňka navíc zahrnuje ještě chodbičku, kde je lednička, záchod a sprcha a taky skříně i poličky na ukládání věcí. Kuchyňka na chodbě je vybavená elektrickým sporákem s troubou. Celkově platí K4 za „lepší“ kolej, je zde více místa a o něco lepší nábytek, ale zase musíte počítat s vyšším kolejným. V současné době je kolej K4 po rekonstrukci opět otevřena (a taky je zmodernizována o některé systémy, např. místo klíčů si už všude otevřete svou studentskou kartou - více o kartách zde).

Jak se ubytovat na kolejích

Dostat se na koleje není tak jednoduché jako tomu dříve bývalo. Tím, že je jedna kolej zavřena, kapacit ubývá a zamítnutých žádostí bývá dost. Pořadník je založený nejen na vzdálenosti bydliště od Budějic, ale i na dalších faktorech (sociálních, příp. zdravotních). Čarou jsou odděleni ti šťastní a ti, kteří to s bydlením nebudou mít zas tak jednoduché (viz jak hledat byt níže). Jste-li mezi vybranými šťastlivci, musíte nově zaplatit rezervační kauci na ubytování jako potvrzení zájmu. Poté si také zarezervujete konkrétní kolej a pokoj. V případě, že uhradíte kauci a nenastěhujete se do 30.9., kauce propadá ve prospěch kolejí a menz.

Pokud získáte během kolotoče (to je celkem častý případ) představu o tom, s kým chcete bydlet, neváhejte a zajděte co nejdříve za příslušným vedoucím své koleje. Oni ochotně provedou vámi požadované změny v obsazení pokojů (i když s občasným remcáním). Rozhodně ale nečekejte na stěhování, až budete ubytovaní. Je to poměrně komplikované, a pokud se nebudete stěhovat první nebo poslední den v měsíci, tak to taky nebude zadarmo. Po obsazení svého místa na koleji můžete spokojeně bydlet. Při registraci na kolejích obdržíte kolejenku (nutná fotografie) – to je průkaz, který vás opravňuje ke vstupu na vaší kolej v kteroukoliv denní i noční dobu.

O připojení k internetu si online zažádáte a během pár hodin vám bude pravděpodobně schváleno. Kvalita signálu je ovšem v různých částech koleje různá.

Platit kolejné je možné několika způsoby:

  • Inkasem - v bance zadáte svolení k inkasu pro kolejní účet, získáte vygenerovaný variabilní symbol a doba splatnosti je od 10.-21. dne v měsíci. Na inkaso musíte odevzdat vedoucímu kolejí vyplněný formulář (který vám dá).
  • Platební kartou - na recepcích.
  • Platební příkaz - musí být správně nastaven variabilní symbol, přesná částka a odesláno v rozmezí 5. až 20. dne v měsíci.

Pokud chcete mít na koleji návštěvu přes noc, je to možné dokonce i legálně, potřebujete ale souhlas spolubydlícího a musíte za svého hosta uhradit částku 100 Kč za noc. V praxi se tento problém řeší většinou nelegálně propašováním dotyčného přes vrátnici (což však může být po půlnoci celkem problém, ale zpravidla nebývá). Ve večerních hodinách se na kolej dostanete za použití karty (karta JU či ISIC jen ubytovaných), pokud ji nemáte, budete muset zazvonit.

Kromě řádného a včasného placení kolejného byste měli dodržovat ještě další ustanovení ubytovacího řádu. Ten však asi nikdy nikdo nečetl (obecná vlastnost řádů a soupisů pravidel, či zákonů), takže se ani vlastně moc neví, co je tam napsáno. Hlavní asi je, že po 22. hodině by se nemělo příliš hlučet. To platí prakticky tak asi pro první dvě patra, kam je kolejná ochotná vás zajít utišit, ve vyšších polohách kolejí se tohle pravidlo bere dost s rezervou (ale přece jen byste asi měli dodržovat základní pravidla slušnosti a být solidární se svými spícími kolegy, určitě to platí po půlnoci). Co však kolejní řád zcela jistě a striktně zakazuje, je chov domácích zvířat. Nicméně, tohle pravidlo se týká v podstatě psů, koček a ovcí. O své rybičky v akváriu, gekony, strašilky či pakobylky (a obzvláště pak lupenitky – průměrný pracovník kolejí a menz je od listí opravdu nerozezná, mimikry fungují dokonale) se (občas) bát nemusíte.

Pokud budete chtít na koleji bydlet i v dalším období vašeho studia, budete muset o místo na koleji včas požádat (termín je vždy na stránkách a vylepený na kolejích). Podávání žádostí o koleje probíhá každoročně cca v průběhu dubna. Jedná se o vyplnění formuláře na internetu.

Po Vánocích (leden - únor) zeje celkem nezanedbatelná část kolejních kapacit prázdnotou (jsou volné i celé pokoje, což se dá využít pro případné sestěhování). Jen tak pro informaci, na kolejích se dá bydlet i přes prázdniny, nicméně se může stát, že 1-2 koleje z řady K1-K4 jsou na léto zavřené a pak se musíte na danou dobu přestěhovat na jinou, nezavřenou, kolej.

Byty alias priváty

Hledání bytu probíhá (jak jinak) na internetu a nejsnáze na Facebooku. Skupin s nabídkou spolubydlení nebo pronájmu bytů v ČB je několik, pár jich zmiňujeme v sekci Sociální sítě. Taky neopomeňte na nejosvědčenější způsob zisku informací "per huba" - ptejte se ostatních, jestli o něčem nevědí. U facebookových nabídek si dávejte pozor, zda samostatný byt/garsonku nezprostředkovává realitní kancelář, která by si od vás vzala pěkně tučnou provizi.

Oproti Praze a jiným větším městům je soukromé bydlení v Budějcích dostupnější (čti levnější). Nicméně i tady se zdražovalo. Cena za sdílený pokoj začíná leckdy na 2500 Kč (a tím se stává levnější než kolej, ale žádný luxus nečekejte), samostatný pokoj je možné najít cca od 3500 Kč, obvyklé jsou ceny okolo 4 000 Kč. Garsonka bývá od 7000 Kč plus poplatky. Při hledání bytu nekoukejte jen na cenu za pronájem, ale zeptejte se zda jsou v tom i poplatky a internet. Obvykle se platí kauce (téměř vždy je vratná, většinou cena jednoho až dvou měsíčních nájmů). Jedná se o jakousi pojistku, že z bydlení neuděláte kůlničku na dříví . Než ale něco zaplatíte, dojděte se na byt podívat - fotky mohou klamat. Zjistěte si, zda jdete do vybaveného, nebo si musíte nábytek obstarat sami. Také si zjistěte jaká je dopravní dostupnost, jak dlouho vám zabere cesta do školy a do oblíbené hospody .

Ubytovací stipendium

Je to státní příspěvek, který má studentům pomoci s úhradou části prostředků na bydlení. Nárok na tuto podporu mají všichni studenti denní formy studia, kteří mají trvalé bydliště mimo okres, ve kterém studují, a nepřesáhli standardní dobu studia. O ubytovací stipendium se žádá na STAGu v sekci Moje údaje. Vyplácí se převodem na účet a to zpětně čtvrtletně (stipendium se vztahuje i na měsíce prázdnin), první peníze tedy dostanete někdy v prosinci či lednu. Drobná poznámka - nečekejte miliony, obvyklá částka činí něco kolem 1600-1700 Kč za čtvrtletí. Více na webu univerzity.