PřF:Přírodovědecká fakulta/Informační zdroje/Informace mimo sítě
Knihovna
V přízemí knihovny je bufet s kavárnou, zasedačka pro pořádání různých schůzí a také prodejna skript. Knihovna má dvě patra. V tom druhém je oddělení přírodních věd, tedy to naše. Nachází se tady i individuální studovny, tedy takové boxy, které si můžete zadarmo zarezervovat až na týden a nerušeně se tam učit. Doporučujeme, pokud vás čeká těžká zkouška a na kolejích frčí nonstop večírky
První patro ale nezatracujte - najdete zde učebnice jazyků, slovníky, knihy psychologie, pedagogiky, didaktiky, a třeba také beletrii (třeba kdybyste se chtěli odreagovat u "normální" knížky ).
Do knihovny se dostanete přes turniket za využití ISICa/JU karty (a pokud ji u sebe zrovna nemáte, paní knihovnice za pultíkem vás pustí dovnitř za malý poplatek). Právě paní knihovnice (a páni knihovníci) jsou nesmírně důležitá součást. Rádi vám pomohou snad se vším, co se týče literatury a kde jí najít ale ví i jak nakládat se zdroji a citacemi! Proto se na ně neváhejte obrátit.
Na stránkách věnovaných knihovně www.lib.jcu.cz jsou odkazy na důležité elektronické databáze (pod záložkou e-zdroje), přístup do databáze i otevírací doby jak knihovny samotné, tak i prodejny skript. Najdete tam také ceník všech skript dostupných v prodejně a hlavně všechny důležité aktuality o provozu knihovny (např. změnu provozní doby o prázdninách). Knihovna disponuje také WiFi sítí, pohodlnými křesílky a pytli, takže můžete pilně studovat. Pokud máte nějaké otázky či problém se službami knihovny, tak pište na library@lib.jcu.cz nebo přijďte osobně. V poslední době můžete aktuality z knihovny sledovat i na jejich instagramu.
Knihy
Knihovna disponuje poměrně slušným fondem časopisů, odborných knih, učebnic a jazykových příruček. Některé publikace si můžete půjčit domů (a až třikrát si je prodloužit), jiné jsou dostupné pouze prezenčně. Najdete zde i obhájené bakalářské, diplomové a disertační práce svých starších kolegů (novější práce jsou už pouze ve STAGu). Kromě časopisů odebíraných v papírové podobě, disponuje knihovna i poměrně rozsáhlou databází odborných časopisů, ke kterým má zaplacený přístup on-line. Některé časopisy jsou přístupné pouze z knihovny, jiné z celé fakultní sítě nebo přes VPN, je třeba to vyzkoušet.
Výpůjčky
Knihy si můžete půjčit (i domů) z jakéhokoli patra, nejen z toho horního přírodovědeckého!
Knihu si půjčíte buďto u pultu paní knihovnic nebo v samoobslužném výpůjčním systému. Určitě vás nemine online knihovní systém Katalog JU. V něm můžete vyhledávat, nebo podat elektronickou žádanku o kopii nebo knihu z jiné knihovny přímo na webu. Umožňuje provádět prodlužování výpůjček, zadávání rezervací a další vymoženosti, aniž byste se museli namáhat do knihovny osobně. Dalším výdobytkem knihovny je možnost nonstop vrácení knih v samoobslužném koutku s přístupem z Branišovské ulice (stačí mít u sebe ISIC a můžete vrátit knihu třeba i v neděli ve dvě ráno).
Ve druhém patře u tiskáren jsou police s knihami a časopisy, které si můžete vzít domů (jde třeba o duplikáty) a nemusíte si je ofiko půjčovat. Knihy volně k rozebrání jsou v přízemní knihovny u šatny (někdy tam jsou skvosty, tak se koukněte).
Tisk, kopie a skeny
K dispozici jsou též kopírky a skenery pro okopírování čehokoliv z knihovního fondu. Za tisk a kopírování se platí poplatek (dle ceníku v knihovně), který zaplatíte penězi na ISICu/JU kartě. Za skenování se neplatí nic, vytvořené skeny si necháte zaslat na svůj e-mail, což je opravdu skvělá věc!
Vy víte, že si na ISIC/JU kartu vkládáte peníze. Touhle jednou kartou platíte třeba jak obědy v menze, či třeba jídlo a pití v bufetu a kavárnách JU, tak právě i např. tisk či pokutu v knihovně. Ale má to háček!
Zjednodušeně řečeno, na té jedné kartě jsou "2 účty" - z jednoho se platí jídlo, z druhého administrativa. Tzn. když si vložíte 100 Kč v okýnku v menze, těmito penězi si v knihovně papír nevytisknete. A naopak - obnos peněz, který si ve vkladovém automatu v přízemí knihovny vložíte na "ten administrativní účet", tak tím si nezaplatíte v menze oběd.
Mezi těmito účty můžete peníze převádět. Jednoduchá cesta je po přihlášení jídelníčku menzy (menza.jcu.cz/WebKredit/) v záložce IPS.
Další služby
Kroužková vazba papírů, zapůjčení deskových her, zapůjčení deštníků, šatna na oblečení, zamykací boxy na cennosti, automat na dobíjení peněz na ISICa/JU kartu, výstavy a také neoficiální Ztráty a nálezy (v přízemí u pultíku u turniketu) a spoustu dalšího.
Pro aktuální akce mrkněte na jejich IG: knihovna_JU
A co také doporučujeme využít v rámci knihovny jsou také jejich semináře/webináře třeba na téma citace v odborných prací, plagiátorství, atd.!
Nástěnky
Nástěnky se nacházejí všude možně po fakultních budovách. Největší koncentraci najdete v přízemí Béčka. Jsou vyhrazeny pro jednotlivé katedry, najdete zde tak nabídky kvalifikačních prací, programy seminářů apod. Je třeba vědět, že některé katedry mají nástěnky i přímo na své vlastní půdě a logicky tak svoji nástěnku na Béčku zanedbávají. To platí hlavně pro botaniky - drtivou většinu důležitých botanických informací najdete na nástěnce v přízemí botanické vily, i když ty opravdu klíčové obvykle proniknou i do Béčka. Mimoto jsou v Béčku nástěnkami obložené též komerčního charakteru (brigády, kurzy potápění, prodej všeho možného) a taky články a inzeráty ekologických aktivistů.
Mimo béčkových nástěnek se nástěnky nachází na studijním a v přízemí knihovny, kde jsou obvykle nabídky kurzů, přednášek, brigád či různé inzeráty a jiné nabídky. Nabídky koncertů, akcí a brigád visí pak v přízemí každé koleje.
Ptejte se ostatních (spolužáků)!
Ve škole, v Kampě, na Vánočním večírku, na Jamování v hospodě, na exkurzích, ... prostě kdekoli, kde je vám někdo ochoten poradit. Divili byste se, kolik novinek a vymožeností se dozvíte takhle na takovýchto akcí v konverzaci s ostatními!
Výhodou je, že řeší/nebo řešili to samé, co vy (třeba psaní bakalářky). I něco, co se nezdá třeba až tak velká, převratná vychytávka nebo informace vám může nakonec dost pomoct. No prostě - nezanedbávejte interakce s ostatními, sdílejte vzájemně co nejvíce poznatků to jde a dobře to dopadne.
Rozcestník
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze