PřF:Přírodovědecká fakulta/Studentský život/Sportovní vyžití a výlety

Z Wiki JU

Tělocvik není povinnou součástí studia na PřF. Aktivity zušlechťující tělesnou schránku jsou tak ponechány svobodné volbě každého studenta. I přesto však není na škodu dát si občas pořádně do těla, zkusit něco nového a přitom třeba i poznat nové lidi.

Sportovní výuku na Jihočeské univerzitě zajišťuje hlavně Katedra tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity (KTVS PF JU). Seznam kurzů pro daný semestr najdete na jejich webovkách, nabídka je pestrá, takže si každý určitě vybere. Na této webové adrese také naleznete všechny důležité informace – kde a kdy kurz běží, kdo jej vyučuje apod. Kurzy jsou určeny pro začátečníky, mírně i středně pokročilé v daném sportu či disciplíně. Za všechny kurzy si pak můžete vycvičit 1 kredit. Tak, jako u ostatních kurzů, i v tomto případě je potřeba zapsat se ve STAGu. Ve STAGu si vyhledáte předmět s názvem Výběrová tělesná výchova. Ale pozor! Tělocvik si nově můžete zapsat pouze 2x za celé(!) studium – tedy jednou v zimním (KTS/VTVZS) a podruhé v letním semestru (KTS/VTVLS). Takže vybírejte s rozmyslem. Pokud nebude něco jasné, můžete využít tohoto manuálu k přihlášení se do hodin tělocviku. Když máte vyčerpány zápisy kurů VTV a pořád máte zájem o kurzy pořádané univerzitou, můžete se do nich přihlásit v rámci Celoživotního vzdělání, které je však zpoplatněné (kolem 500 Kč/semestr).

Další možností je samozřejmě sportovat mimo školo. Pro ty z Vás, kteří se chtějí věnovat sportovním aktivitám ve svém volném čase a mimo výše zmíněné kurzy, přinášíme alespoň stručný, i když neúplný přehled toho, kde a za jakých podmínek se lze v Budějcích oddávat této bohulibé činnosti. Pro větší přehlednost jsme rozdělili jednotlivé sportovní disciplíny na outdoorové (tj. provozované především venku, ve volné přírodě) a indoorové (tj. provozované uvnitř speciálních sportovních zařízení). Vzhledem k tomu, že klasifikace není ve všech případech zcela jednoznačná, doporučujeme nahlédnout do obou částí.

Outdoorové sportovní aktivity

Když je venku hezky (ale i trochu škaredě), tak nač sedět na koleji (nebo i doma). Vyrazte ven a objevte krásy jižních Čech! Možností je spoustu a vyrazit můžete s buď s partou přátel, popřípadě si přírodu vychutnejte jen vy sami. Určitě si stáhněte do telefonu aplikaci Mapy.cz i její offline verzi, ve které si můžete naplánovat váš výlet, ať už chcete vytáhnout kolo či jít po svých.

Výlety pro pěší (či běžce)

Na krátkou vycházku nebo výběh do přilehlého okolí Budějc určitě vřele doporučujeme Vrbenské rybníky. Jedná se o přírodní rezervaci chránící unikátní vodní a mokřadní ekosystémy, hostící množství vodních ptáků (čírky, zrzohlávky, volavky, kvakoše, kolpíky, velké kolonie racků aj.) a také vzácných druhů rostlin. Rezervace je protkána sítí cest vedoucích po hrázích jednotlivých rybníků, takže pohyb po celém území je na výletové vybavení nenáročný. Na rybníky se dá pohodlně dostat pěšky i na kole přes sídliště Máj a pak přes bývalé vojenské cvičiště (Tankodrom/Tankáč) mezi sídlištěmi Máj a Vltava.

Mezi další lokalitu jako dělanou pro příjemnou procházku přírodou je bezpochyby Branišovský les, který je propleten sítí cestiček pro chodce i pro cyklisty. Les se nachází kousek od kolejí, a to by mohli ocenit například nadšenci běhu v přírodě.

(Skoro, jak pro koho, že?) půldenní výlet už představuje návštěva zámku a přilehlého městečka Hluboká nad Vltavou. Z Budějc jezdí k tomuto známému zámku osobní vlak (směr Písek), popřípadě meziměstské autobusy (některé z nich staví i na zastávce u Parku na Husově třídě nedaleko PřF). Není však problém dojet si do Hluboké vlastními silami, vede tam pěkná a nenáročná cca 11 km dlouhá cyklostezka podél Vltavy, která je vhodná i na in-line brusle či běh. Určitě doporučujeme vyhnout se odpoledním hodinám, protože se jedná o velmi oblíbenou trasu a tamní dopravní špička může váš výlet celkem znepříjemnit. Z dalších atrakcí Hluboké, kromě zámku nebo pivovaru, je určitě třeba doporučit procházku zámeckým parkem, sportovní centrum nebo návštěvu Zoologické zahrady Hluboká ležící na břehu nedalekého Munického rybníka, kde si za studentskou cenu 120 Kč můžete potěšit své zraky.

Návštěva dalších zajímavých míst v okolí Budějc už zabere spíš celý den.

Na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou jižně od Budějc se vypíná romantická zřícenina hradu Dívčí Kámen, která se řadí mezi nejvíce zachovalé hradní zříceniny u nás. Navíc dva kilometry vedle, u obce Třísov, leží největší jihočeské keltské oppidum se zachovalými valy a zbytky brány. Dostanete se sem snadno - vystoupíte na některé ze zastávek (Vrábče, Holubov, Třísov) ležících na železniční trati vedoucí do Českého Krumlova. Velmi pěkná stezka pak vede kaňonem Vltavy od zříceniny Dívčího Kamene. Ideální je vyrazit z Holubova až do Boršova nad Vltavou, odkud už jezdí MHD (linka 7) a také je zde vlakové spojení do Českých Budějovic. Pokud jste ale opravdoví fajnšmekři, celou trasu Budějce-Dívčí Kámen-třísovské oppidum a zpět lze absolvovat i pěšky, či pro vskutku opravdové nadšence i na horském kole.

Kousek od výše zmiňovaného Třísova se nachází Zlatá Koruna, kterou budou jistě znát všichni, kteří někdy sjížděli Vltavu. Dostat se sem můžete vlaky směrem Český Krumlov a Šumava a kromě Vltavy zde můžete navštívit i proslulý klášter. Pokud byste zatoužili po nějakém prodloužení výletu, tak ze Zlaté Koruny vede pěkná pěší trasa až do Plešovic či dále do Třísova, odkud to můžete vzít zpátky do Budějc opět vlakem.

Skvělá je také 30 kilometrová Příběnická stezka, která vede podél řeky Lužnice. Můžete tudy dojít z Tábora do Bechyně (nebo naopak samozřejmě). Navíc samotné město Tábor určitě stojí za návštěvu.

Velmi populární jsou i výlety na místní "kultovní" horu Kleť (1083 m n. m.) - nejvyšší vrchol CHKO Blanský les. Z rozhledny na vrcholu se otevírá široký pohled na celou jižní část jižních Čech, za pěkného počasí bývá vidět až do Alp. Navíc pokud rádi bivakujete pod hvězdnou oblohou, Kleť je k tomu jako dělaná. Nejsnazší doprava je opět vlakem do zastávky Holubov, dostat se sem však dá i pěšky přímo z kampusu, jak o tom ostatně svědčí i tradiční podzimní výstup PřF (17.11.). Proto určitě nezanevřete na tuto tradiční akci, protože i letos nás čeká další skvělý ročník, který bude stopro opět plný neskutečných zážitků a vzpomínek. Ať už se rozhodnete na Kleť vyšplhat (po jedné z mnoha cest, nemá cenu sem dávat nějakou konkrétní, je jich fakt tuna) sami či s fakultou, určitě si nahoře dejte jejich proslulou česnečku! To je opravdová srdcovka. Jen pro jistotu sledujte otvíračku a další aktuality na facebooku, přes rok se často mění.  

Jinak CHKO Blanský les nabízí i jiná pozoruhodná místa než Kleť, proto sem rozhodně zavítejte!

Mezi další místa, která stojí za návštěvu patří vyhlídka Kluk (741 m), která se nachází poblíž Vrábče.

Perlou jihočeské architektury (a tak trochu mainstreamovým místem) je v seznamech UNESCO zanesený Český Krumlov. Dostat se sem dá jak vlakem (za 1 hodinu), tak autobusem (30 minut). Vzhledem k popularitě Krumlova zde musíte počítat s vysokou návštěvností, ale pokud vyrazíte v průběhu pracovního týdne můžete si toto krásné město užít relativně v klidu bez davů turistů. Dalším místním skvostem na seznamu UNESCO je vesnice Holašovice, která leží 18 km od Budějc a dá se tam příjemně dojet na kole. Dále doporučujeme nedalekou Třeboň, kde můžete navštívit zdejší zámek, úchvatnou Schwarzenberskou hrobku nebo se dokonce vydat na cestu kolem Světa či kousek dále od centra můžete navštívit největší rybník na světě - Rožmberk. Jiný zámecký skvost a 15. poledník k tomu se nachází v Jindřichově Hradci, kam se dá snadno dostat vlakem či autobusem. Navíc jižní Čechy jsou proslulé množstvím hradů a zámků, tak zkuste zapátrat a určitě najde ten svůj.

Symbolem hor na jihu Čech je samozřejmě Šumava, do jejíž jihovýchodní části se dá na jednodenní (záleží jen na vás kolikadenní) výlet dostat i z Budějc (vlakem směr Černý Kříž). Nejlepší trasy procházející touto částí Šumavy jsou Medvědí stezka a cesta vedoucí na Plešné jezero a případně až na hřebenovou partii Plechý-Třístoličník. Za zmínku stojí také návštěva Boubínského pralesa.

Menším, rozhodně však neméně zajímavým a někdy neprávem opomíjeným, jihočeským pohořím jsou Novohradské hory. Autobusy jezdící na Dobrou a Hojnou Vodu vás zavezou do samého středu tohoto romantického a stále ještě poměrně liduprázdného pohoří. Ve městě Nové Hrady pak můžete navštívit například proslulé Terčino údolí s krásným (ale umělým) vodopádem. Do Nových Hradů snadno dostanete i vlakem za 35 minut. Další místa stojící v Novohradkách za návštěvu jsou Kohout nebo Kraví hora na jejímž vrcholu naleznete i rozhlednu. Docela nedávno otevřenou rozhlednu můžete navštívit i na vrcholku Hradiště, odkud se můžete vydat na pěknou procházkou podél malebné říčky Černé.

Vysokohorská turistika

Ačkoliv v jižních Čechách žádné vysoké hory samozřejmě nenajdete, není situace milovníků této aktivity zdaleka beznadějná. Asi 80 km za rakouskými hranicemi se vypínají první vrcholky Alp, z nichž například vápencové Totes Gebirge dosahují již zajímavých 2500 m n. m. Alpy stojí za návštěvu v podstatě v kteroukoli roční dobu, ideální je to však na podzim, kdy bývá nejstálejší počasí. Velkou výhodou Alp je, že se povětšinou pohybujete mimo národní parky a rezervace (i když jak kde, chce to předem zjistit) a na rozdíl od Šumavy si tak nemusíte dělat velké vrásky kvůli ochranářům. Nevýhodou je omezení přespávání venku a stanovaní – před odjezdem si vždy pořádně zkontrolujte pravidla v dané lokalitě. Komplikovanější to může být s dopravou. Je třeba si buď obstarat auto, nebo se spolehnout na solidaritu řidičů a vydat se na cestu stopem. Rakouští řidiči mají stopaře celkem rádi, takže za maximálně cca půl dne jste většinou na místě. Jen dávejte pozor, abyste neuvízli na dálnici v okolí Lince – stopování je tam zakázané a policie nemilosrdně vybírá pokuty. Díky vlakovému spojení Budějovic s Linzem je další možností využít vlakovou dopravu, která je pro studenty za výhodnou cenu. Z Linze se dá například snadno dostat do Innsbrucku, což je kouzelné město v tyrolských Alpách a dá se odsud snadno vystoupat do echtovních rakouských hor. Výhodou využití veřejné dopravy je možnost přechodů hor, aniž byste se museli vrátit na výchozí místo. Na vícedenní trek pak doporučujeme sjednat si členství v Alpenverein, které zahrnuje nejenom cestovní pojištění ale také výrazné slevy na přespání v alpských chatách.

Pro cyklisty

Investovat do bicyklu se v Budějcích rozhodně vyplatí, nejen proto, že jezdit na kole je podstatně příjemnější než se mačkat v MHD. Ranní dopravní zácpy jsou často na denním pořádku, a proto jízda na kole často patří mezi rychlejší volbu. Bohužel systém cyklostezek ve městě není bezchybný a občas budete muset jet po silnici, ale v porovnání s ostatními městy jsou zde řidiči aut na cyklisty relativně zvyklí. Vždy je ale potřeba mít se na pozoru. Také si dávejte pozor na místa pouze určená pouze pro pěší, jinak vás může čekat nepříjemné setkání s městkou policií, která čas od času střeží chodník. Cyklostezky po městě by měly proces přesunu usnadnit a zpříjemnit, nenechte se však tak rychle uchlácholit. I tato celkově finančně nezávislá aktivita by se vám mohla při chvilce nepozornosti trochu prodražit. Stává se totiž, že cyklostezka končí chodníkem a pak dále pokračuje zase cyklostezkou. Takže bedlivě sledujte dopravní značky (nebo ne/přítomnost strážníků ).

Nemusíte se ovšem omezovat pouze na jízdu po městě. Převážně placaté jižní Čechy patří mezi ráj cyklistů a byla by škoda to nevyužít. Místní rovinky a poklidnou jízdu kolem soustav rybníků si můžete vychutnat například na Třeboňsku. Do Třeboně se dá celkem snadno dostat přímo z Budějc, nebo se tam s kolem můžete dopravit vlakem. Velmi pěknou cyklostezkou je nově otevřená stezka z Hluboké do Poněšic, kde se cestou můžete stavit na místní zřícenině hradu Karlův hrádek. Dobře zajezdit si můžete i v oblasti mezi obcemi Homole, Kaliště u Lipí a Branišov, odtud to pak můžete natáhnout až na Vrbeňáky nebo rovnou do kampusu. Z Budějc dá také krásně dojet do Českého Krumlova nebo do Holašovic, kde doporučujeme jet přes Jankovské lesy a cestou navštívit místní Stonehenge. Tento terén je v porovnání s Třeboní alespoň trochu kopcovitý. Pokud chcete ještě více vrcholků, vždy je zde samozřejmě možnost odvést si kolo vlakem nebo cyklobusem například na Šumavu či do Novohradských hor. Toť ovšem jen velmi omezený rychlovýčet pro vaše cykloradovánky. Pokud máte dobrodružnou povahu, určitě stojí za to objevovat i vaše nové trasy, o které se s námi můžete podělit.

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nechcete pořídit vlastní kolo, v Budějcích velmi dobře funguje bikesharing Rekola – ano, to jsou ta růžová kola rozeseta po celém městě. Stačí si do telefonu stáhnout aplikaci a vyrazit.

Discgolf

Tuto velice návykovou kombinaci frisbee a golfu si můžete zahrát nedaleko od fakulty. V parku Stromovka se skrývá volně přístupné devíti-jamkové hřiště. Jediné co ke hře potřebujete, jsou létající talíře a cílem hry je dostat talíř z výhoziště do koše na co nejmíň hodů. Pro případné zapůjčení talířů, či organizaci společné hry navštivte webové stránky místního spolku.

Horolezectví

Příroda sice neobdařila Jihočesko bohatstvím horolezeckých terénů, přesto je ale kam vyrazit a horolezectví se dá prohlásit za „královskou“ sportovní disciplínu přírodovědců…  Všech několik skal, které se v okolí Budějc vyskytují, je tvořeno krystalickými vyvřelými a přeměněnými horninami, takže na pískovec, nebo nedejbože vápenec můžete rovnou zapomenout. Budějcím nejbližší příhodné skály jsou:

Sokolčí - autem cca 1 hod., autobusem snad taky, ale dost špatně. Na poměry celkem pěkná a rozsáhlá stěna nad řekou Černá u Soběnova (východně od Kaplice). Relativně těžké lezení (víceméně od 4 výše, většinou 6-7). Slušně zajištěné nýty a kruhy.

Jelení skok - na kole cca 1,5 hod. Druhá relativně dostupná stěna tentokrát ležící severně od Hluboké na pravém břehu Vltavy (západně od vesničky Poněšice). Leze se ve Vltavském kaňonu již nad vzdutím vodní nádrže Hněvkovice (část stěny je zatopená). Cesty jsou krátké a je jich jen pár. Nepříliš hustě zajištěné.

Domoradice - půl hodiny autobusem do Přísečné (ne do Domoradic), pak asi 20 minut pěšky Asi nejdostupnější a zároveň nejrozsáhlejší horolezecký terén v okolí Budějc. 8 skal (dle místní hantýrky špiců) tyčících se nad Vltavou. Leze se na 5. až 8. špic (6. je trochu rozrachtaný, sem tam uvolněné kameny, občas i padají). Zajištěné nýty a kruhy, na skalách vyznačená obtížnost cest (převážně 5-6).

Skály v Českém Krumlově - Pokud nemáte vlastní auto, relativně snadno dostupné jsou skály v Českém Krumlově. Autobus z Budějc jezdí skoro každou chvíli.

Přímo ve městě u řeky se nachází Havraní skála s obtížnostmi převážně 6 – 7. Dále proti proudu až na samotném konci Krumlova je skála mnoha jmen: Barevka, Barevná skála, Papouščí skála a oficiálně snad Skála u Nového Spolí. Skála je dobře zajištěná a jsou zde i lehčí čtyřky, pětky a pro zkušenější i sedmičky a nějaká ta osmička. Velmi oblíbená skála všech Krumlováků. Nultý špic je fungl nově otevřená skála u řeky mezi Krumlovem a Domoradicema. Jsou zde jak lehčí tak těžší cesty jako na Barevce. Inu stejný správce ;-). Jinak na Sokolčí jsem ještě nebyla, protože mi všichni řikaj, že tam jsou těžší cesty a není to uplně hezky zajištěný. Takže větu slušně zajištěné nýty bych asi vynechala. A napsala něco jako: Destinace spíše pro zkušenější lezce.

+ Vzdálenější lokality - mezi nimi se nabízejí např. skály okolo Písku (1-1,5 h autem) a okolo Vltavy. Vyhlášené jsou např. Jickovice. Další relativně dostupné skály jsou u Bechyně (1 h autobusem a cca 1 h pěšky), kde se nachází vícero oblastí. Některé jsou úplně nové a sportovně zajíštěné. Hezky je např. „U lávky“ (nacházející se naproti romantické soutěsce a rezervaci Židova strouha, kam lze vyrazit i za turistikou), U Mamuta, na Dopoledkách aj. Pro dojížďáky z Prahy se pak vyplatí i zastávka v Táboře, kde je v lomech u řeky také dostatek kvalitních cest. Průvodce část oblastí na Táborsku najdete na webu štochejle.

Ferraty

Na okraji Bechyně (naproti oblasti „U lávky“) naleznete nejtěžší ferratu v ČR o obtížnosti D (E), kterou si opravdu zaslouží. Pokud nejste úplně zkušení, zajeďte prvně do Tábora, kde se nachází kratší ferrata o obtížnosti B. Nově vybudovanou je pak ferrata Hluboká, která má obtížnost B/ C a bonusem je možnost vypůjčení si vybavení ve Sportovním areálu v Hluboké (za trochu nestudentské ceny). Nespočet ferrat se pak nachází v Alpách v relativně dobré dostupnosti od ČB. Pokud si chcete vypůjčit ferratový set za fajn cenu, interně můžeme doporučit Hudysport na Rudolfovské.

Boulder

V nejbližším okolí ČB to není na boulderování sice úplně dělané, ale údajně se dá boulderovat přímo ve městě – na šutru u knihovny a ve Stromovce. Ze vzdálenějších lokalit jsou nejznámější Loučovice (přes 700 bld) a Vyšák (asi 100 bld), Rohanovský vrch u Prachatic a bouldery v údolí Lužnice u Tábora. Nejenom v zimě pak můžete zkusit boulder i lezení na Lanově třídě, kde si navíc můžete vypůjčit boty a být tu třeba celý den.

Cachtání a plavání

Za letních horkých dnů vždy přijde vhod zacachtat se někde v řece nebo rybníku. Přímo Budějcemi protéká Vltava a vlévá se zde do ní řeka Malše. Obě řeky obržely v roce 2021 nová mola a zvýšilo se tak množství vstupů do vody i s možností zde poležet. Oblíbeným místem na Vltavě je "pláž" směrem na Hlubokou hned vedle cyklostezky. Výhodou je zde možnost zakoupit si pivo a občerstvení. Nevýhodou je, že hlavně v létě tu bývá plno lidí, doslova hlava na hlavě! Vltava bývá čistší a studenější, ale neskýtá tolik pěkných bádenplaců jako Malše, na které je množství jezů (rožnovský Malák, Velkas a Špačkův), u kterých se dá dobře koupat a lokality jsou to o něco klidnější než velká pláž u Vltavy. Špačkárna je velmi hezké místo poblíž přírodní rezervace a navíc je to perfektní místo pro táborák.

Jinak, Jihočesko je samozřejmě krajem rybníků, což ale znamená, že i kaprů a přikrmovacího hnoje (hlavně v létě je voda spíš zelená než něco jinýho). Pokud tedy nejste cimprliši, můžete se koupat všude možně. Jestli trochu ano, můžu doporučit některé pískovny, ale ty jsou všechny poměrně daleko (cca 40 km odtud) – jedny u Veselského Vlkova, kde můžete navštívit i známý písečný přesyp. Zajímavostí Vlkovské pískovny je i oficiální nudistická pláž. Další pískovny jsou u Suchdola nad Lužnicí a Tuště nebo Cep u Majdaleny. Budějčáci samotní se rádi koupu např. v Mrhalu (původní jméno Vražda) za Hlincovou horou u Rudolfova, nebo v Mydláku u Zlivy.

Celoroční koupání je oblíbená činnost, kterou provozuje skupina studentů PřF pod vedením Šuspy (viz slovníček). Za tímto účelem se jezdí (na kole, autem, na běžkách) k Rybníčku zvanému též Šuspák (nachází se v lese severně od silnice na Branišov), případně k Malši nad Velkas. Do Rybníčku se jezdí po celý rok, především však v jeho zimní polovině. Speciální akcí se Šuspovo partou je lesní sauna, která se taktéž provozuje od podzimu do jara. Koupací společnost samozřejmě není nikterak uzavřená a všichni zájemci z řad studentstva jsou srdečně vítáni.

Koupat se dá také v místním plaveckém bazénu, který je docela příjemný. V letních měsících je vnitřní bazén uzavřen a funkční je jen venkovní bazén. Budějovický bazén (je-li zrovna funkční - občas ho musejí zavřít, neboť stojí na ostrově, co se potápí) nabízí za standardní cenu plaveckou dráhu, tobogán, vířivku, ba dokonce parní saunu. V rozumný čas (ideálně brzo ráno nebo prostě ne večer) je dokonce možné vyhnout se strašlivé flotile koupacích čepic. Tou dobou ale zase nefunguje tobogán.

Paddleboard, loďky a jiné radosti

Pokud vám plavaní nestačí, v Budějcích je spoustu možností pro zapůjčení si vybavení pro další vodní aktivity. Přímo v centru je možnost zapůjčit si v kavárně Vlnna šlapadla, veslice či paddleboardy. Vybavení se dá také půjčit ve Sportovním areálu v Hluboké. Nebo si na jeden i více dní můžete zapůjčit paddleboard u pujcsipaddleboard.cz a vzít si ho například na Lipno, nějakou pískovnu nebo jednu z místních řek. Díky tomu, že paddleboard je nafukovací, můžete s ním cestovat i vlakem nebo autobusem.

Vodáctví čili kanoistika

Jak Vltava tak i Malše jsou vhodné pro sjíždění na lodích, Malše ovšem jenom při vyšším stavu vody (tj. když vypouští značné množství z římovské nádrže). V obou případech lze říct, že optimální hladina vody je při dolní hranici 2. stupně povodňové aktivity. Disponujete-li nafukovacími loděmi typu Pálava, můžete se snadno dopravit autobusem do Římova a odtud sjet Malši zpátky do Budějc. Jen dávejte pozor na jez mezi Plavem a Rožnovem je zcela zaručeně nesjízdný, v případě, že se o to pokusíte, doporučujeme předem uzavřít vysokou životní pojistku. Obdobně lze sjet Vltavu (to je však daleko více mainstreamové a narazíte zde na různá individua, ale aspoň jednou za studium je to fajnový) z Krumlova do Budějc. Je to něco přes 40 km. V době jarního tání trvá plavba asi půl dne. Nebo si udělat několika denní výlet z Vyššího Brodu do Budějc. Dneska na Vltavě funguje nespočet levnějších či dražších půjčoven vodáckého vybavení, takže stačí zamluvit plavidlo a vyrazit. Pokud jste přijeli vlakem, pak se už o nic než o placení nemusíte starat. Otevřené šlajsny českobudějovických jezů vám připraví nezapomenutelný zážitek. Nejsou-li otevřené, je lepší skončit už v Boršově a dojet pomocí MHD. Z okolních řek jsou sjízdné ještě Stropnice a Lužnice, která též stojí za to (ale musí být dost vody, což je zřídkakdy)

Kousek od Budějc v Českém Vrbném se navíc nachází nově zrekonstruovaný vodácký Areál Lídy Polesné (trolejbus – linka 9 nebo po cyklostezce). Můžete tam zkusit slalom v uměle vytvořené dráze s mobilními překážkami. Krom závodních úseků jsou tam dvě kaskády i pro začátečníky. Místo tradičně hostí i různé závodní akce, kam můžete zavítat i jako návštěvníci.

Zimní sporty

Pokud budete mít štěstí na pořádnou zimu a holdujete radovánkám v čerstvě napadaném sněhu, nudit se také nebudete.

Běžky

Za příznivých sněhových podmínek lze nasadit běžky přímo v univerzitním kampusu (to ale nepamatujem). Běžkovat se pak dá k „ufornovi“, tedy vodojemu za Švábákem, v Branišáku atd. Lyžovat lze samozřejmě i v Blanském lese. Na Šumavě na lyžaře čekají upravené stopy na lyžařských cestách. Aktuální stav stop a datum poslední úpravy najdete na bilastopa.cz (přes léto ofc nefunguje). Pěkné trasy najdete i v okolí Lipna nebo v Pasečné. Za návštěvu stojí i blízké německé a rakouské příhraničí, kde bývá občas více sněhu a stezky jsou v lepším stavu.

Sjezdové lyžování

Podmínky pro sjezdové lyžování jsou podobné jako jinde v ČR – nepříliš ideální. Jediný větší areál na Lipně, nějaká ta sjezdovka pak i na Zadově, nebo trochu dál na Špičáku, kde v létě, pokud jste MTB nadšenci, stojí na návštěvu místní bikepark. Pár vleků se najde i v Blanském lese, ale ty jsou tak maximálně pro děti (Chmelná, Rohy - Nová Hospoda). Vůbec nejlepší je samozřejmě vzít auto či jet vlakem a zajet do Alp nebo zkusit Šumavu – téměř alpské podmínky nabízí například Skiareál Hochficht.

Brusle

Když zmrzne voda dá se bruslit například na slepém rameni Malše v centru Budějc, popřípadě můžete zkusit třeba Bagr ve Stromovce. Vzhledem k tomu, že pořádná tuhá zima už nebyla notnou řádku let, nejjistější volbou jsou pak uměle vytvořená kluziště. Velmi oblíbené je pak během vánočních svátků kluziště uprostřed náměstí. Je zde sice většinou dost lidí, ale je to velmi příjemný zážitek a bruslení mezi vánočními stánky do vás vdechne tu správnou vánoční atmosféru (navíc pokud si donesete vlastní brusle, nemusíte nic platit). Veřejné bruslení také pořádá zimní stadion v Budvar aréně.

Indoorové sportovní aktivity

Většina běžných indoorových sportů probíhá jako kurzy kateder tělesné výchovy PF. Pokud byste měli zájem zapsat si nějaký z těchto kurzů, je třeba postupovat podle výše uvedeného postupu.

Volejbal

Volejbal je sport mezi biology značně populární a tak si svoji partu jistě brzy najdete. Hraje se ve Sportovní hale (tu najdete za silnicí u Kauflandu), kterou si lze za tímto účelem pronajmout (lze i jen ½, je to levnější; sítě a příslušenství jsou na místě k dispozici, míč musíte mít vlastní). Stačí, když se vás domluví 12-14, a pak už je jen třeba zjistit, kdy je v hale volno. Přes léto lze volejbal hrát jednak před kolejemi na betonovém hřišti a taky Na Sádkách v areálu HBÚ na kdysi antukovém, dnes na hřišti podivně pískovém (je přímo naproti Botanické vile). Zahrát si můžete také plážový volejbal např. v areálu poblíž Sportovky (www.beachareal.cz) nebo na Vltavě.

Badminton

Badmintonu se můžete věnovat na Výstavišti, kde lze zapůjčit i veškeré vybavení (badmintonceskebudejovice.cz/). Pokud je hezké počasí a máte vlastní vybavení, dá se hrát také ve Stromovce nebo na hřišti u kolejí.

Squash

Squashi se lze věnovat např. U Pouzara na Vltavě, na Zvonárně (což je trochu dál – až před Dobrou Vodou, ale je levnější) či v IGY.

Tanec

Pokud patříte k milovníkům tance všeho druhu, tak zkuste například Kredance. Nabídka je velice pestrá od Tanga po Capoeiru. Pokud byste chtěli vyzkoušet něco méně konvenčního, třeba si zažonglovat nebo se zavěsit, zajděte na kurzy BUDEcirkusu. Tak vás naučí třeba vzdušné akrobacii, přitom žádné předchozí zkušenosti nejsou potřeba a první hodina je zdarma.

Bojové sporty

Pokud chcete začít s bojovým uměním můžete si zapsat například Sebeobranu nebo Taichi ve STAGu.  Pokud se ale chcete tomuto sportu vážně věnovat, zkuste si najít nějaký kurz v Budějcích. Nejen výuku bojových sportů ale i fitness aktivity umožňuje špičkový fight-club.cz. Pro trénink Krav Magy pak můžete zkusit například kmcb.cz. Další bojové sporty nabízí i budějovický Gladiators Gym na Výstavišti ale i jinde po jihočesku.

Florbal

Příznivci florbalu mohou v Budějcích zkusit třeba tým FCB Štíři.

Fotbal

(sic spolu s hokejem ne tak docela indoorový sport) se hraje na trávníku v okolí kolejí. K tomuto účelu slouží dvě branky, jejichž poloha je však proměnná v čase, takže nemá smysl je blíže lokalizovat. Branky a hřiště najdete také ve Stromovce.  Pokud vám místo fotbalu bude přes zimu stačit futsal, dá se docela dobře pronajmout tělocvična některé z místních škol. Bohužel se s nimi podepisuje smlouva na celý školní rok (občas se dá domluvit i zkrácení např. od října do května), tak to chce stabilní partu, aby se to uplatilo (cca 300 Kč/hod).  

Hokej

se hraje v zimě na Bagru někdy i na Vltavě nebo na Malši. V Budějcích se dá hrát i amatérská liga – tzv. RHL HCP (tj. rybníkářská hokejová liga hokejového centra Pouzar). V Pouzarovi se dá nepravidelně bruslit i jen tak, ale počítejte s návalem lidí.

Tenis

lze hrát buď před kolejemi na asfaltovém hřišti anebo si lze pronajmout kurt (vč. sítě) ve sportovním areálu PF a ZF (v ulicina Sádkách): na asfaltovém povrchu 50 Kč/hod., na antuce 100 Kč/hod.

Podvodní hokej

je sport, v němž se osazenstvo PřF proslavilo asi nejvíce – tvoří totiž drtivou většinu reprezentace ČR. Přidat se může každý. Jmenují se Serrasalmus. Tréninky i mezinárodní zápasy probíhají v plaveckém bazénu. Můžete se samozřejmě přijít i jen podívat.

Podvodní rugby

se hraje naopak v bazénu skokanském a jeho protagonisté ho označují za jediný 3D sport. Taktéž můžete vyzkoušet (uwrugby.com).

Posilovna

je k dispozici na kolejích (přesněji K2). Vybavená je celkem slušně. Platí se 40Kč, případně permice na měsíc za 200Kč. Krom toho je v Budějcích kopa fitek a posiloven, a jistojistě si najdete to pravé.

Sportovní gymnastika

Kdo se nebojí sportovní gymnastiky může zajít na gymnastické kurzy pro dospělé konané v Gymcentru u Mariánského náměstí (Pražská 19). Bývají v pondělí a čtvrtek večer.

Stolní tenis

(ping-pong) se taktéž hraje na koleji, tentokrát však na K4. K dispozici jsou dvě místnosti s pingpongovým stolem a dokonce i pálky. Ty jsou však ve zcela dezolátním stavu, takže je lepší mít vlastní. Nově byl nainstalován stůl ve Fakultní zahradě poblíž Budovy C.

Na závěr ještě nelze opomenout ani českobudějovického Sokola. Sokolovnu a atletický ovál naleznete na Sokoláku. Takže pokud toužíte po jednom z dvaceti sportů, které zde můžete provozovat, též neotálejte s návštěvou.

Pro pasivní milovníky sportu je k dispozici televizní místnost na každé koleji. Klíč je k dispozici na vrátnici dané koleje. Televizi (nebo ještě lépe - plátno) najdete ve většině hospod kolem fakulty, takže si při tom sledování hokeje či fotbalu můžete pěkně zanadávat na to štěstíčko a srdíčko nad točeným pivem. Kromě toho lze v Budějcích přímo navštívit utkání některého ze zdejších sportovních týmů. Tradičně úspěšní a náležitě evropsky proslulí jsou volejbalisté Jihostroje. O trochu hůře si vedou (a o to víc podpory potřebují) hokejisté HC Motor a fotbalisté SK Dynamo. Všechny tyto tři sporty mají své stadiony a haly rozprostřené okolo soutoku Malše a Vltavy.

V seznamu aktivit je samozřejmě jen zlomek možností, které Budějce nabízí. Vemte si z toho trošku inspirace a zkuste se ponořit do hledání té vaší vysněné aktivity.

Tedy sportu zdar!