PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Péče o životní prostředí

Z Wiki JU

Obor Péče o životní prostředí (PŽP) je jedním z biologických oborů nabízených na naší fakultě. Spadá pod katedru biologie ekosystémů. Takzvaných péčistů je oproti čistokrevným biologům výrazně méně, což ale vůbec není na škodu.

Předměty, na které si dát pozor

Praxe

Důležitou součástí studia je povinnost splnit si čtyři týdny praxí. Je tedy dobré již v prváku začít přemýšlet a poptávat se, kde byste mohli (a především, kde by se vám líbilo) praxe plnit. Většina péčistů preferuje praxe v terénu (Národní parky, neziskovky, dobrá je i spolupráce např. s HBÚ v Budějcích), ale praxi si lze splnit i na různých úřadech zaměřených na ochranu životního prostředí (AOPK, ČIŽP, Povodí Vltavy). Důležité je mít z praxí fotky – v následujícím semestru po jejich absolvování se průběh a náplň vaší praxe prezentuje ostatním studentům na semináři!

Angličtina

Pro ty, co si nejsou jistí svou angličtinou máme následné doporučení: zapište si každý semestr alespoň jeden kurz angličtiny (pokud je to možné tak i angličtinu s rodilým mluvčím). Je zbytečné nedostudovat kvůli podcenění angličtiny.

Přidejte si do studijního plánu

Když budete zapisovat předměty, doporučujeme si vyjet seznam všech předmětů (viz Studium) a projet ho, abyste našli třeba něco zajímavého navíc. Můžete si tak rozšířit své obzory a udělat si studium ještě pestřejší.

Tipy jak na studium

  • Jako první věc bychom rádi doporučili všem péčistům, aby si hned v prvním semestru sestavili plán předmětů pro celé bakalářské studium. Co to znamená? Vypsat si přesně, do kterého semestru v jakém akademickém roce si co zapíšete. Seznam předmětů najdete ve STAGu. Některé předměty se otevírají jen v liché nebo sudé roky, takže to je lepší naplánovat už v prváku.
  • Občas se stane, že se na předmět zapíše málo lidí a ten se tedy neotevře. Proto je dobré se domluvit ve svém ročníku a zapsat si péčistické předměty dohromady ve větším počtu. Pokud by se vám během studia stalo, že se nějaký předmět nemá otevřít a hrozí, že ho nestihnete zapsat do konce studia, neváhejte napsat na studijní oddělení nebo danému vyučujícímu. Většinou jsou příjemní a snaží se najít společné řešení.
  • Nebojte se zapsat si hned v prvním semestru o několik předmětů navíc. A proč? Protože vám to přijde vhod, až budete psát bakalářku a nebudete mít tolik volného času jako v prváku
  • Další informace se můžete dozvědět na některé z mnoha exkurzích, pořádaných naší fakultou. Poznáte tu své vyučující i jinak než jako přednášející (hodí se potom u státnic, výběru vedoucího na bakalářskou práci), ale také prohloubíte kamarádství se svými spolužáky - protože co spojuje pevněji, než společné zážitky?! Na exkurze jezdí také mnoho lidí ze starších ročníků a právě ti jsou opět těmi nejlepšími informátory a mohou vám dát užitečné tipy ke studiu. Doporučujeme na exkurze jezdit už od prváku, znát studenty i z jiných oborů a ročníků je k nezaplacení! A navíc se můžete dostat na spousta zajímavých míst (včetně zahraničí) za více než přívětivou cenu s bonusem získání nových znalostí.

Kde potkat ostatní studenty?

Další věc, která je pro naši fakultu zásadní je komunikace napříč ročníky a obory. Není nic lepšího a jednoduššího, než se studentů ze starších ročníků zeptat na doporučení k některým předmětům – úskalí, nebo klady a zápory předmětu. Dále vám studenti starších ročníků mohou doporučit nepovinné předměty které by vás mohly zajímat, bavit a dát vám i něco navíc, nebo vám můžou dát třeba tipy na psaní bakalářky. Doporučujeme tedy chodit do hospody, na Kampu, nebo alespoň na kafčo do knihovny či do bufetu a neizolovat se - mnohdy vám to pomůže a poradí lépe než vyučující, nebo studijní oddělení. Nebojte se nás. Z vlastní zkušenosti jsou na seznamování nejlepší exkurze, kterých fakulta pořádá opravdu hodně. Stačí si jen vybrat a přihlásit se. Čím více lidí na univerzitě znáte, tím máte více zdrojů informací a konexí, které se vám během studia budou hodit (nabídka brigád v oboru, širší výběr témat na bakalářskou práci, budoucí pracovní místo…)

Začátkem zimního semestru se pravidelně pořádá akce na Husově třídě v Klubu malých pivovarů - tzv. Sraz péčistů. Ten je pořádaný právě kvůli prvákům, kteří se tu můžou zeptat (v příjemné atmosféře hospody) na to co je zajímá, či se jim nikde zatím nepodařilo dohledat. Pro prváky vřele doporučujeme!

Studijní materiály:

Náš obor má i své oficiální webové stránky, kde lze najít všemožné důležité informace, jako například možnost uplatnění statusu studenta po ukončení studia, návod na sepsání bakalářské práce, okruhy ke státnicím našeho oboru, ale i některé z proběhlých přednášek. Je ale potřeba zmínit, že tyto stánky jsou v některých případech zastaralé (např. už delší dobu se nespecializujeme v průběhu studia na Krajinnou ekologii, Hydrobiologii a Ekologii půdy), takže i právě proto doporučujeme se především ptát starších ročníků a vyučujících.

Mnoho cenných informací lze také získat na facebookové skupině Mraveniště PřF JU, či v chatové skupině "Unie péčistů", kam Vás studenti vyšších ročníků rádi přidají a s čím budou moci, tak pomůžou a poradí.

Navíc je tu ještě náš garant oboru - Jirka Kaňa. Je sice hodně vytížený, ale také velmi vstřícný a ve většině případů na maily reaguje obratem, takže pokud budete mít nějaký

Bakalářka:

Státnice: