Státnice, bakalářka a obhajoby: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace značka: přepnuto z Vizuálního editoru |
Bez shrnutí editace značka: editace z Vizuálního editoru |
||
Řádek 60: | Řádek 60: | ||
Přihláška do navazujícího studia může být podána poté, co jste úspěšně splnili státnice (čili ji můžete podat i v případě, že jste ještě neobhajovali vaši bakalářskou práci a máte v plánu tak učinit během dalšího semestru). Také ji můžete podat až po obhajobě. Přihláška se podává přes STAG, přes který se rovněž zaplatí (cena je 500,- Kč). '''Nepropásněte termín podání přihlášek''', jinak budete muset prodlužovat o další semestr. | Přihláška do navazujícího studia může být podána poté, co jste úspěšně splnili státnice (čili ji můžete podat i v případě, že jste ještě neobhajovali vaši bakalářskou práci a máte v plánu tak učinit během dalšího semestru). Také ji můžete podat až po obhajobě. Přihláška se podává přes STAG, přes který se rovněž zaplatí (cena je 500,- Kč). '''Nepropásněte termín podání přihlášek''', jinak budete muset prodlužovat o další semestr. | ||
Přijímací řízení do dalšího studia není nutné řešit, pokud máte vážený průměr za předchozí studium '''nižší než 1,9'''. Jinak jsou přijímají zkoušky většinou složeny z daného okruhu, který jste absolvovali u státnic - vaše známka z daného okruhu + známka z obhajoby se převedou na body a podle nich se umístíte v pořadníku uchazečů o studium. Nově příchozí studenti samozřejmě mají přijímací zkoušky. Více informací hledejte tady. | Přijímací řízení do dalšího studia není nutné řešit, pokud máte vážený průměr za předchozí studium '''nižší než 1,9'''. Jinak jsou přijímají zkoušky většinou složeny z daného okruhu, který jste absolvovali u státnic - vaše známka z daného okruhu + známka z obhajoby se převedou na body a podle nich se umístíte v pořadníku uchazečů o studium. Nově příchozí studenti samozřejmě mají přijímací zkoušky. Více informací hledejte tady.{{Šablona:Rozcestník_PřF}} |
Aktuální verze z 3. 9. 2024, 12:06
Státní závěrečná zkouška
Studium končí státní závěrečnou zkouškou (SZZ) (zpravidla po šesti semestrech), která se skládá z obhájení bakalářské práce a ze zkoušky z předmětových okruhů. Jak obhajoby, tak státnice jsou veřejné, takže pokud jste Hujerovi, můžete si pozvat celý rodinný klan, aby přihlížel vašim znalostním výkonům.
Důležitá informace je, že nemusíte dělat státnice i obhajobu najednou, a že je u nás možné prodlužovat nejen o celý rok, ale i jen o jediný semestr. Pokud cítíte, že je toho na vás moc, můžete si tyto povinnosti rozdělit nebo posunout tzv. prodloužením studia (čili například můžete odstátnicovat v létě, a obhajovat svou práci v následující zimě a hned na začátku nového zimního semestru můžete nastoupit do navazujícího studia).
Nejzazší termín odevzdávání práce a přihlašování ke státním zkouškám naleznete v akademickém kalendáři.
Když člověk prodlužuje, tak nedělá nic. Prostě se nepřihlásí k obhajobě/ke státnicím. Pokud chcete prodlužovat kvůli obhajobě, ale státnice již máte za sebou, je nutné si ve STAGu zapsat předmět Bakalářská diplomová praxe za 0 kreditů. Když budete chtít skončit, v daném termínu se přihlásíte na obhajobu a ke státnicím (nebo jen k jednomu) písemně na studijním oddělení. Pokud chcete pokračovat dále např. do magisterského studia, je nutné nezapomenout přes prázdniny podat si přihlášku, viz níže. Toto "nicnedělání" u prodlužování však platí jen v případě, že nepřesáhnete maximální povolenou dobu studia. Ta činí pro bakalářské i magisterské obory 5 let (tj. bakaláře můžete studovat 5 let, magistra též).
Bakalářka
Opět nezapomeňte, že vše zásadní je v Opatření o organizaci studia D48. Na bakalářce se u nás na fakultě začíná pracovat obvykle během druháku (fajnšmekři někdy už v prváku). Téma si musíte nechat zadat nejpozději do konce čtvrtého semestru. Obsah samozřejmě závisí na oboru a na katedře, ale většinou se už od bakalářky dělá experimentální část (v tom máme obrovskou výhodu oproti ostatním přírodovědeckým fakultám v ČR - prostě už po bakaláři máme praktický skills ). Ve STAGu si při zadaní bakalářky zapíšete Zadání bakalářské práce za 0 kreditů. "Předmět" má kód pracoviště / 884 (např. KBE/884). Zadávací protokol, který je na webu mezi ostatními formuláři pro studenty (nebo jako příloha opatření D48) přinesete na studijní a vedoucímu katedry (pracoviště), kde budete bakalářku vypracovávat.
Při hledání tématu vaší kvalifikační práce určitě obejděte nástěnky, koukněte na web fakulty a vybraných kateder. Při prvním setkání s potenciálním vedoucím se zeptejte na časovou náročnost, způsob práce a případně na možnost finanční odměny. Čas, který je potřeba práci věnovat, neumíme my studenti často odhadnout a nezřídka je pak nutno studium prodlužovat. Můžete tomu předejít tak, že si očekávání vyjasníte s vedoucím hned na začátku. Jsou studenti, kteří na bakalářce pracují tři roky a slušně si tím vydělávají, ale i tací, kteří svou práci napíší za tři měsíce. Než se svému školiteli upíšete, doporučujeme si ho "proklepnout" (v dobrém). Koukněte na jeho články, práce, které už vedl (na to skvěle poslouží prohlížení ve STAGu, kde najdete posudky vedoucího i oponenta), nebo se zeptejte starších studentů. Vyberte si dobře.
Studenti Biologie, pokud ještě nejste rozhodnuti, co chcete dělat, nezoufejte! Během 1. semestru se v rámci Vstupního semináře seznámíte s jednotlivými katedrami a tím, co se na nich páchá. Jistě se vám něco zalíbí. A pokud ani tam nenajdete to pravé téma pro vás, během následujících semestrů vás zcela jistě zaujme některý z předmětů, nebo některých z vyučujících svým přístupem - slovo dá slovo a ejhle, téma bakalářky je na světě.
Při práci na tématu si zapisujte dvě Bakalářské diplomové praxe I a II, pod kódem pracoviště / 890 nebo 891 (např. KBE/890 a následně KBE 891). Kreditované praxe bývají dvě, za 8 nebo za 6 kreditů. Je to dáno studijním plánem vašeho programu. Pokud studujete, ale kreditované praxe už jste vyčerpali, musíte si zapisovat praxi pod kódem pracoviště / 893 s kreditovou hodnotou nula.
O své bakalářce máte povinnost referovat nejméně dvakrát za studium na semináři pracoviště školitele (případně i garanta programu/oboru). Váš školitel vám tedy poradí, jaký si máte zapsat seminář. Každá katedra má jiná pravidla pro své katedrové semináře. Někde je povinná účast každý týden, jinde stačí jednou za semestr odprezentovat. Úřednická poznámka - Jak praví D48 článek 2.1, odstavec 3 - V případě, že se pracoviště školitele a garanta programu liší, student vystupuje dvakrát s toutéž prezentací. Pokud se garant programu nebo jím pověřený zástupce účastní prezentací na semináři pracoviště školitele, považuje se povinnost dvou prezentací za splněnou.
O předkládání prací hovoří Opatření proděkana pro studium P5. Hodit se vám může jeho příloha Check-list – pomůcka pro studenty podávající kvalifikační práci (Příloha P4). Užitečné tipy k samotnému psaní práce najdete v kapitole O psaní esejů, citování a autorském právu.
Obhajoby jsou v gesci kateder. Po odevzdání bakalářské práce ji dostane oponent, který se k ní písemně vyjádří (napíše posudek) a klade otázky. Posudek byste měli dostat nejméně tři pracovní dny před obhajobou a je vhodné otázky oponenta zakomponovat do své obhajoby. Oponenta navrhuje váš školitel, takže se ho můžete zeptat již dříve. Termín obhajob vyhlašuje vaše katedra. V den D představíte komisi, co jste dělali (v 99% případů formou PowerPointové prezentace). Oponent přečte posudek a vy zodpovíte jeho otázky. Také váš školitel přečte svůj posudek, ve kterém se vyjádří, zda je vaše práce vhodná k obhajobě. Následují otázky komise, se kterými se jistě vyrovnáte jak nejlépe budete umět. Každá katedra to má trochu jinak, ale na některých pracovištích se obhajob účastní značná frakce akademiků z příslušné katedry. Může se tedy stát, že strávíte dost času odpovídáním na dotazy i od ostatních. Na závěr je fajn zmínit, že pro bakalářské obhajoby je stanoven časový limit daný příslušnou katedrou. Ten se napříč katedrami dost liší (obecně něco kolem 15 minut), ale vždy se zeptejte jak dlouho může trvat vaše prezentace. A nebojte se! Pokud jste pracovali dobře, váš vedoucí se za vás bude urputně bít a pomáhat, kde to jen bude možné.
Státnice (zkouška z předmětových okruhů)
Obsah státních zkoušek se pochopitelně liší podle oboru. Seznamy otázek pro státnice najdete zde, nebo v systému STAG. (V současné době probíhá trošku reforma. Dříve byly totiž otázky jen na webu. Pokud aktuálně tak na STAGu ještě nejsou, dejte nám, prosím, vědět.)
Biologové si vybírají tři okruhy ze šesti (aktuální info na webu nebo STAGu).
- Biologie rostlin
- Biologie živočichů
- Biologická chemie
- Buněčná biologie a genetika
- Ekologie
- Fyziologie a vývojová biologie živočichů a rostlin
Každý okruh zkouší dva vyučující (někdy jsou ale přítomni tři, např. u biologie rostlin) a otázky pokrývají všechno, co jste se za celou dobu učili (a někdy bohužel i něco navíc).
Příprava na státnice a jejich průběh
Nikdy ale není na škodu zeptat se před státnicemi garanta vašeho studijního programu, nebo studijního proděkana, zda-li vyvěšené otázky platí a jestli je všechno skutečně tak, jak je psáno. Také, jak bylo již zmíněno v jiné z podkapitol, naše fakulta je zvláštní tím, že nemáme mnoho skript. Ideální přípravou na státnice tedy je buďto samostatné vypracování otázek z vámi vybraných okruhů (s pomocí knih a z prezentací vyučujících) a nebo zisk takto vypracovaných otázek od někoho jiného
A jelikož každý okruh má poměrně slušnou zásobu otázek (a některé jsou i docela zapeklité) doporučujeme začít s přípravou ne několik týdnů dopředu, ale ideálně několik měsíců.
Především u státnic platí, že připraveným štěstí přeje.
Samotný rozpis státních zkoušek (místnosti a časy) bude vyvěšený na studijním oddělení i na stránkách fakulty cca 2-3 týdny před oficiálním termínem státnic. Může se stát, že budete mít státnice rozloženy do více dnů - záleží na tom, kolik studentů se přihlásí na jaký okruh. Je vždy dobré, abyste byli na místě dřív, a to i z důvodu, že někteří vaši spolužáci se vlivem stresu či z jiných důvodů nedostaví a zkoušející vám mohou dovolit zaplnit jejich místo v rozpisu.
Na začátku samotné zkoušky si vylosujete číslo otázky, o které se poté rozhovoříte. Státnice probíhají bez takzvaného "potítka", neboli chvilky na přemýšlení a uspořádání myšlenek. Každý ze zkoušejících má také svůj osobitý "styl" zkoušení - někteří s vámi povedou rozhovor, jiní upřednostňují váš monolog. Zkouška v každém okruhu trvá půl hodiny (někdy ale i méně).
Obor biologie rovněž umožňuje písemnou formu státnic (pro ty, kteří mají problém s mluvením v návalu nervozity, nebo se zkrátka dokáží lépe vyjádřit písemně), ale nemyslete si, že je tahle forma zkoušky snad jednodušší, nebo se u ní dá lépe podvádět! Výhodou "face-to-face" státnic je, že naprostá většina vyučujících se vám snaží pomoct a často vás různými oklikami a otázkami navádí k tomu, co chtějí slyšet (a co je tedy správnou odpovědí).
Státnic se ale není nutné bát, pokud se nepodcení příprava! Nebojte se, že vás někdo bude dusit přesnými definicemi nebo důkladným popisem detailních principů - především jde o propojení vašich znalostí a o schopnosti ukázat, že víte, o čem mluvíte (ač třeba občas nevíte...).
Výsledek zkoušky se dozvíte obvykle ihned po zdolání zkoušky, nebo na vyhlášení, které bývá v závěru daného státnicového týdne. Výsledky jsou také v rámci jednoho, maximálně dvou dnů umístěny na STAG. Pokud se vám některou ze zkoušek nepodaří udělat - nezoufejte. Není nutné opakovat všechny okruhy státnic, postačí, když si na dalším termínu zopakujete okruh, ve kterém jste neuspěli.
Tamtadadá 🥳
Po úspěšném ukončení studia vás opět čeká přehlídka vyučujících v talárech, tentokráte při příležitosti vašich promocí. Zde dostanete modrý (a nebo pokud jste se opravdu hodně snažili tak červený) diplom, vyučující vám pogratulují a je to! Dosažený titul je jen a jen váš!
Podávání přihlášky k dalšímu studiu
Přihláška do navazujícího studia může být podána poté, co jste úspěšně splnili státnice (čili ji můžete podat i v případě, že jste ještě neobhajovali vaši bakalářskou práci a máte v plánu tak učinit během dalšího semestru). Také ji můžete podat až po obhajobě. Přihláška se podává přes STAG, přes který se rovněž zaplatí (cena je 500,- Kč). Nepropásněte termín podání přihlášek, jinak budete muset prodlužovat o další semestr.
Přijímací řízení do dalšího studia není nutné řešit, pokud máte vážený průměr za předchozí studium nižší než 1,9. Jinak jsou přijímají zkoušky většinou složeny z daného okruhu, který jste absolvovali u státnic - vaše známka z daného okruhu + známka z obhajoby se převedou na body a podle nich se umístíte v pořadníku uchazečů o studium. Nově příchozí studenti samozřejmě mají přijímací zkoušky. Více informací hledejte tady.= Rozcestník =
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze