Studium doktorských oborů: Porovnání verzí

Z Wiki JU
(Vložení)
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Pokud tak trochu váháte, co že to vlastně ten doktorát je, jak to chodí a co to může obnášet, určitě si projděte následující brožurku vytvořenou ČADem (Českou asociací doktorandek a doktorandů). Je to hodně zobecněné, aby byli informace využitelné pro všechny vysoké školy v ČR, ale i tak vám může v mnohém pomoci.
Pokud tak trochu váháte, co že to vlastně ten doktorát je, jak to chodí a co to může obnášet, určitě si projděte následující '''brožurku vytvořenou ČADem''' (Českou asociací doktorandek a doktorandů). Je to hodně zobecněné, aby byli informace využitelné pro všechny vysoké školy v ČR, ale i tak vám může v mnohém pomoci.


Teď už ale jen informace přímo pro doktorandy budějcké fakulty. Veškeré důležité informace a dokumenty ke studiu doktorátu jsou na stránkách PřF JU v sekci „Studium – Informace pro doktorandy“.
Teď už ale jen informace přímo pro doktorandy budějcké fakulty. Veškeré důležité informace a dokumenty ke studiu doktorátu jsou na stránkách PřF JU v sekci „'''Studium – Informace pro doktorandy'''“.


Na webu jsou k dispozici jednak všechna opatření týkající se doktorandů, vzory disertačních prací včetně obálky a prvních stran, práva a povinnosti doktoranda, univerzální časový harmonogram nejen školním rokem, ale i celým studiem, složení oborových rad jednotlivých studijních programů, informace o doktorandském stipendiu a možnostech financování své vědecké činnosti i zahraničních stáží a konferencí. Dále uvádíme jen výtah toho nejdůležitějšího.
Na '''webu''' jsou k dispozici jednak všechna opatření týkající se doktorandů, vzory disertačních prací včetně obálky a prvních stran, práva a povinnosti doktoranda, univerzální časový harmonogram nejen školním rokem, ale i celým studiem, složení oborových rad jednotlivých studijních programů, informace o doktorandském stipendiu a možnostech financování své vědecké činnosti i zahraničních stáží a konferencí. Dále uvádíme jen výtah toho nejdůležitějšího.


'''První ročník je nejnáročnější z hlediska ohlídání si termínů na odevzdání prací/dokumentů'''. Je nutné odevzdat „'''Individuální studijní plán'''“ do 2 měsíců od zahájení studia. Základ formuláře je ke stažení v odkazu výše, v sekci „Plán studia“ a k němu se připisuje příloha, která obsahuje krátké shrnutí vaší disertační práce s úvodem do problematiky, cíli a metodikou, dále potom s časovým harmonogramem vaší budoucí práce na disertaci a studiu a zajištěním financováním pokusů/práce v laboratoři. Celý plán schválí školitel svým podpisem, poté následuje schválení oborovou radou a předseda oborové rady posílá dokument na studijní oddělení. Tím je sice splněno, ale úplně se s plánem nelučte, protože oborová rada se může zpětně ohlížet k tomuto dokumentu, jak svůj plán dodržujete a plníte. Samozřejmě se pokroky ve studiu a plánované konference/stáže/apod. mohou od plánu lišit, ale nemělo by to být nějak významně, pokud k tomu není specifický důvod (třeba zdravotní, Covid, …). Druhá důležitá práce, kterou je nutné odevzdat tentokrát do konce 10. měsíce studia je „'''Literární rešerše'''“. Na ní je třeba myslet i při zápisu předmětů a zapsat si ji v průběhu prvního ročníku (v semestru, kdy ji budete odevzdávat, tedy nejspíše v druhém semestru). Tato práce už má být poměrně detailní kritický rozbor problematiky, kterou se bude disertační práce zabývat. Není to jen tak práce k ničemu a pro nic, ale bude se vám i hodit jako takový informační základ pro sepisování odborných článků nebo samotné disertační práce v budoucnu. Pozor, velmi důležité! Pokud tyto dokumenty neodevzdáte v termínu, přicházíte o stipendium za studium, a to se rozhodně nevyplatí.
'''První ročník je nejnáročnější z hlediska ohlídání si termínů na odevzdání prací/dokumentů'''. Je nutné odevzdat „'''Individuální studijní plán'''“ do 2 měsíců od zahájení studia. Základ formuláře je ke stažení v odkazu výše, v sekci „Plán studia“ a k němu se připisuje příloha, která obsahuje krátké shrnutí vaší disertační práce s úvodem do problematiky, cíli a metodikou, dále potom s časovým harmonogramem vaší budoucí práce na disertaci a studiu a zajištěním financováním pokusů/práce v laboratoři. Celý plán schválí školitel svým podpisem, poté následuje schválení oborovou radou a předseda oborové rady posílá dokument na studijní oddělení. Tím je sice splněno, ale úplně se s plánem nelučte, protože oborová rada se může zpětně ohlížet k tomuto dokumentu, jak svůj plán dodržujete a plníte. Samozřejmě se pokroky ve studiu a plánované konference/stáže/apod. mohou od plánu lišit, ale nemělo by to být nějak významně, pokud k tomu není specifický důvod (třeba zdravotní, Covid, …). Druhá důležitá práce, kterou je nutné odevzdat tentokrát do konce 10. měsíce studia je „'''Literární rešerše'''“. Na ní je třeba myslet i při zápisu předmětů a zapsat si ji v průběhu prvního ročníku (v semestru, kdy ji budete odevzdávat, tedy nejspíše v druhém semestru). Tato práce už má být poměrně '''detailní kritický rozbor problematiky''', kterou se bude disertační práce zabývat. Není to jen tak práce k ničemu a pro nic, ale bude se vám i hodit jako takový informační základ pro sepisování odborných článků nebo samotné disertační práce v budoucnu. Pozor, velmi důležité! Pokud tyto dokumenty neodevzdáte v termínu, přicházíte o stipendium za studium, a to se rozhodně nevyplatí.


Pravidelné povinnosti doktoranda spočívají v zapisování si předmětu „'''Doktorandská praxe'''“ každý semestr, který schvaluje školitel, a jednou ročně i předmětu „'''Doktorandský seminář'''“, kde budete prezentovat nejprve svůj plán a metodiku a následně i pokroky v práci na disertaci. Jednou ročně je také třeba vyplnit excelovský formulář „'''Výroční zprávu o průběhu studia'''“, kde se uvádějí veškeré vaše splněné náležitosti – splněné předměty, stáže, konference, publikované odborné články i vámi odučené hodiny. Milým překvapením je, že všechny vámi odučené hodiny se vám také proplácí. K tomuto slouží formulář „'''Žádost o proplacení výuky za zimní/letní semestr v akademickém roce'''“ a po každém semestru se vyplněný posílá na studijní oddělení. Je nutné si ale zkontrolovat, že ve STAGu jste uvedeni jako vyučující daného předmětu.
Pravidelné povinnosti doktoranda spočívají v zapisování si předmětu „'''Doktorandská praxe'''“ každý semestr, který schvaluje školitel, a jednou ročně i předmětu „'''Doktorandský seminář'''“, kde budete prezentovat nejprve svůj plán a metodiku a následně i pokroky v práci na disertaci. Jednou ročně je také třeba vyplnit excelovský formulář „'''Výroční zprávu o průběhu studia'''“, kde se uvádějí veškeré vaše splněné náležitosti – splněné předměty, stáže, konference, publikované odborné články i vámi odučené hodiny. Milým překvapením je, že všechny vámi odučené hodiny se vám také proplácí. K tomuto slouží formulář „'''Žádost o proplacení výuky za zimní/letní semestr v akademickém roce'''“ a po každém semestru se vyplněný posílá na studijní oddělení. Je nutné si ale zkontrolovat, že ve STAGu jste uvedeni jako vyučující daného předmětu.


Pokud potřebujete pomoci s vyhledáním '''financování výjezdu na stáž nebo konferenci''', obraťte se na referentku pro zahraniční vztahy, Mgr. Barboru Okosy (bokosy@prf.jcu.cz). S ní řešíte nejen možnosti financování vašich mobilit, ale i pokud finance už zajištěné máte a potřebujete nahlásit svůj budoucí výjezd jako stáž. Je pro to nutné vyplnit formulář „'''Zahraniční mobility studentů'''“ a PŘED odjezdem ho poslat paní referentce (Barboře Okosy) a po návratu odevzdat „'''Formulář pro potvrzení o absolvování stáže'''“ nejen referentce, ale i proděkance pro doktorské studium (doc. RNDr. Eva Nováková, Ph.D., novake01@prf.jcu.cz), která vám předměty týkající se stáže uznává a zapisuje do STAGu. O finanční podporu můžete požádat i přímo proděkanku pro doktorské studium, ale mějte na paměti, že množství peněz fakulty je omezené a nemusíte tedy dostat nic. Případný postup je popsaný v odkazu výše v sekci „'''Finanční podpora zahraničních stáží'''“.
Pokud potřebujete pomoci s vyhledáním '''financování výjezdu na stáž nebo konferenci''', obraťte se na referentku pro zahraniční vztahy, Mgr. Barboru Okosy (bokosy@prf.jcu.cz). S ní řešíte nejen možnosti financování vašich mobilit, ale i pokud finance už zajištěné máte a potřebujete nahlásit svůj budoucí výjezd jako stáž. Je pro to nutné vyplnit formulář „'''Zahraniční mobility studentů'''“ a '''PŘED''' odjezdem ho poslat paní referentce (Barboře Okosy, bokosy@prf.jcu.cz) a po návratu odevzdat „'''Formulář pro potvrzení o absolvování stáže'''“ nejen referentce, ale i proděkance pro doktorské studium (doc. RNDr. Eva Nováková, Ph.D., novake01@prf.jcu.cz), která vám předměty týkající se stáže uznává a zapisuje do STAGu. O finanční podporu můžete požádat i přímo proděkanku pro doktorské studium, ale mějte na paměti, že množství peněz fakulty je omezené a nemusíte tedy dostat nic. Případný postup je popsaný v odkazu výše v sekci „'''Finanční podpora zahraničních stáží'''“.


To by byl takový základ přežití doktoranda, pokud máte jakékoli otázky, můžete je směřovat na studijní oddělení. Konkrétně české doktorandy má na starosti paní Ivana Voldřichová (voldrich@prf.jcu.cz) a zahraniční doktorandy paní Bc. Petra Korcová (pkorcova@prf.jcu.cz).
To by byl takový základ přežití doktoranda, pokud máte jakékoli otázky, můžete je směřovat na '''studijní oddělení'''. Konkrétně české doktorandy má na starosti paní Ivana Voldřichová (voldrich@prf.jcu.cz) a zahraniční doktorandy paní Bc. Petra Korcová (pkorcova@prf.jcu.cz).


Na závěr samozřejmě ta nejlepší rada! Seznámit se s ostatními ať už studenty, přímo doktorandy nebo absolventy fakulty třeba na různých akcích fakulty, v hospodě, čajovně, kavárně, nebo i Menze (přejděte do sekce Studentský život zde v BINOLUPĚ). Není nad to si navzájem pokecat, postěžovat si a probrat nejrůznější aspekty doktoranda osobně.
Na závěr samozřejmě ta nejlepší rada! Seznámit se s ostatními ať už studenty, přímo doktorandy nebo absolventy fakulty třeba na různých akcích fakulty, v hospodě, čajovně, kavárně, nebo i Menze (pro více info kliknětě [[PřF:Přírodovědecká fakulta/Studentský život|'''zde''']]). Není nad to si navzájem pokecat, postěžovat si a probrat nejrůznější aspekty doktoranda osobně.
 
{{Šablona:Rozcestník_PřF}}

Aktuální verze z 3. 9. 2024, 12:04

Pokud tak trochu váháte, co že to vlastně ten doktorát je, jak to chodí a co to může obnášet, určitě si projděte následující brožurku vytvořenou ČADem (Českou asociací doktorandek a doktorandů). Je to hodně zobecněné, aby byli informace využitelné pro všechny vysoké školy v ČR, ale i tak vám může v mnohém pomoci.

Teď už ale jen informace přímo pro doktorandy budějcké fakulty. Veškeré důležité informace a dokumenty ke studiu doktorátu jsou na stránkách PřF JU v sekci „Studium – Informace pro doktorandy“.

Na webu jsou k dispozici jednak všechna opatření týkající se doktorandů, vzory disertačních prací včetně obálky a prvních stran, práva a povinnosti doktoranda, univerzální časový harmonogram nejen školním rokem, ale i celým studiem, složení oborových rad jednotlivých studijních programů, informace o doktorandském stipendiu a možnostech financování své vědecké činnosti i zahraničních stáží a konferencí. Dále uvádíme jen výtah toho nejdůležitějšího.

První ročník je nejnáročnější z hlediska ohlídání si termínů na odevzdání prací/dokumentů. Je nutné odevzdat „Individuální studijní plán“ do 2 měsíců od zahájení studia. Základ formuláře je ke stažení v odkazu výše, v sekci „Plán studia“ a k němu se připisuje příloha, která obsahuje krátké shrnutí vaší disertační práce s úvodem do problematiky, cíli a metodikou, dále potom s časovým harmonogramem vaší budoucí práce na disertaci a studiu a zajištěním financováním pokusů/práce v laboratoři. Celý plán schválí školitel svým podpisem, poté následuje schválení oborovou radou a předseda oborové rady posílá dokument na studijní oddělení. Tím je sice splněno, ale úplně se s plánem nelučte, protože oborová rada se může zpětně ohlížet k tomuto dokumentu, jak svůj plán dodržujete a plníte. Samozřejmě se pokroky ve studiu a plánované konference/stáže/apod. mohou od plánu lišit, ale nemělo by to být nějak významně, pokud k tomu není specifický důvod (třeba zdravotní, Covid, …). Druhá důležitá práce, kterou je nutné odevzdat tentokrát do konce 10. měsíce studia je „Literární rešerše“. Na ní je třeba myslet i při zápisu předmětů a zapsat si ji v průběhu prvního ročníku (v semestru, kdy ji budete odevzdávat, tedy nejspíše v druhém semestru). Tato práce už má být poměrně detailní kritický rozbor problematiky, kterou se bude disertační práce zabývat. Není to jen tak práce k ničemu a pro nic, ale bude se vám i hodit jako takový informační základ pro sepisování odborných článků nebo samotné disertační práce v budoucnu. Pozor, velmi důležité! Pokud tyto dokumenty neodevzdáte v termínu, přicházíte o stipendium za studium, a to se rozhodně nevyplatí.

Pravidelné povinnosti doktoranda spočívají v zapisování si předmětu „Doktorandská praxe“ každý semestr, který schvaluje školitel, a jednou ročně i předmětu „Doktorandský seminář“, kde budete prezentovat nejprve svůj plán a metodiku a následně i pokroky v práci na disertaci. Jednou ročně je také třeba vyplnit excelovský formulář „Výroční zprávu o průběhu studia“, kde se uvádějí veškeré vaše splněné náležitosti – splněné předměty, stáže, konference, publikované odborné články i vámi odučené hodiny. Milým překvapením je, že všechny vámi odučené hodiny se vám také proplácí. K tomuto slouží formulář „Žádost o proplacení výuky za zimní/letní semestr v akademickém roce“ a po každém semestru se vyplněný posílá na studijní oddělení. Je nutné si ale zkontrolovat, že ve STAGu jste uvedeni jako vyučující daného předmětu.

Pokud potřebujete pomoci s vyhledáním financování výjezdu na stáž nebo konferenci, obraťte se na referentku pro zahraniční vztahy, Mgr. Barboru Okosy (bokosy@prf.jcu.cz). S ní řešíte nejen možnosti financování vašich mobilit, ale i pokud finance už zajištěné máte a potřebujete nahlásit svůj budoucí výjezd jako stáž. Je pro to nutné vyplnit formulář „Zahraniční mobility studentů“ a PŘED odjezdem ho poslat paní referentce (Barboře Okosy, bokosy@prf.jcu.cz) a po návratu odevzdat „Formulář pro potvrzení o absolvování stáže“ nejen referentce, ale i proděkance pro doktorské studium (doc. RNDr. Eva Nováková, Ph.D., novake01@prf.jcu.cz), která vám předměty týkající se stáže uznává a zapisuje do STAGu. O finanční podporu můžete požádat i přímo proděkanku pro doktorské studium, ale mějte na paměti, že množství peněz fakulty je omezené a nemusíte tedy dostat nic. Případný postup je popsaný v odkazu výše v sekci „Finanční podpora zahraničních stáží“.

To by byl takový základ přežití doktoranda, pokud máte jakékoli otázky, můžete je směřovat na studijní oddělení. Konkrétně české doktorandy má na starosti paní Ivana Voldřichová (voldrich@prf.jcu.cz) a zahraniční doktorandy paní Bc. Petra Korcová (pkorcova@prf.jcu.cz).

Na závěr samozřejmě ta nejlepší rada! Seznámit se s ostatními ať už studenty, přímo doktorandy nebo absolventy fakulty třeba na různých akcích fakulty, v hospodě, čajovně, kavárně, nebo i Menze (pro více info kliknětě zde). Není nad to si navzájem pokecat, postěžovat si a probrat nejrůznější aspekty doktoranda osobně.

Rozcestník