Obchody: Porovnání verzí

Z Wiki JU
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
Řádek 54: Řádek 54:


=== Zverimexy a veterinář ===
=== Zverimexy a veterinář ===
Mezi námi přírodovědci není nic neobvyklého, že je potřeba dobře nakoupit i pro naše chlupaté, šupinaté či opeřené spolubydlící. Zverimexy naleznete v Géčku (Pet center), v Kauflandu (kde mají prý nejtrvanlivější cvrčky) a pak také v Mercury centru. Co se týče čistě akvaristů, tak dobré reference mají chovatelské potřeby na Rudolfovské. Některá zvířata, krmivo a třeba i orchideje můžete pořídit také na pravidelné '''terarijní burze TERA''' (občas je i trochu akva…) která je organizována co dva měsíce v Metropolu. Pokud chcete na burzu zavítat, sledujte vývěsky po městě-s předstihem je vždy vylepen informační plakát. Ceny jsou ve srovnání se zverimexy řádově nižší a zvířata dostanete v dobré kondici a instruktáží přímo od chovatelů. Ze zvěrolékařů je nejblíže kampusu Veterina Lapáček a mnoho lidí vám jí určitě doporučí (specializují se na psy a kočky, ale vyléčí tam kdejaké zvířátko.
Mezi námi přírodovědci není nic neobvyklého, že je potřeba dobře nakoupit i pro naše chlupaté, šupinaté či opeřené spolubydlící. Zverimexy naleznete v Géčku (Pet center), v Kauflandu (kde mají prý nejtrvanlivější cvrčky) a pak také v Mercury centru. Co se týče čistě akvaristů, tak dobré reference mají chovatelské potřeby na Rudolfovské. Některá zvířata, krmivo a třeba i orchideje můžete pořídit také na pravidelné '''terarijní burze TERA''' (občas je i trochu akva…) která je organizována co dva měsíce v Metropolu. Pokud chcete na burzu zavítat, sledujte vývěsky po městě-s předstihem je vždy vylepen informační plakát. Ceny jsou ve srovnání se zverimexy řádově nižší a zvířata dostanete v dobré kondici a instruktáží přímo od chovatelů. Ze zvěrolékařů je nejblíže kampusu Veterina Lapáček a mnoho lidí vám jí určitě doporučí (specializují se na psy a kočky, ale vyléčí tam kdejaké zvířátko.{{Šablona:Rozcestník_PřF}}

Aktuální verze z 3. 9. 2024, 11:55

Google Vám neporadí, kde je obsluha nejmilejší a zboží nejkrásnější. My se pokusíme  

Nejbližší okolí fakulty

Základní nákupní potřeby můžete naplnit hned na sídlišti Šumava. Na náměstíčku Šumava najdete Billu (tradičně zvanou Sama, ev. Samka) s příjemnou otevírací dobou 7 - 20 hod (v neděli 8 - 20). Najdete zde všechny běžné potraviny, a protože prodejna není nijak rozlehlá a obsluha bývá svižná, celý nákup obvykle nezabere déle než čtvrthodinu. Náměstíčko však nabízí mnohem více - řeznictví, lékárnu, poštu, Českou spořitelnu, bankomaty (Komerční banka, Česká spořitelna, Moneta), drogerii - DM, pekařství, květinářství a chovatelské potřeby.

Když se vydáte dále ulicí Větrná, dostanete se k obchodnímu komplexu Čtyři Dvory, kde kromě Multikina CineStar, knihkupectví, trafiky a benzínky najdete také prodejnu Albert (Po-Ne 7 - 21). Dále najdete ve Čtyřech Dvorech i asijské bistro, porce dávají velké a ceny přívětivé. Pokud zatoužíte po Bille ve větším provedení, tak není nic snazšího, než projít od Alberta podchodem směrem k sídlišti Máj (7 - 20 hod, v neděli 8 - 20). Nedaleko, v ulici Milady Horákové je i Penny market (Po-Ne 7 - 20).

Potraviny a hypermarkety

Co se týče super-hyper-giga-marketů, v Budějcích je jich spousta. Jedním z nejbližších od fakulty je Kaufland, který má otevřeno každý den od 7 do 22 hod. Uvidíte ho, když půjdete ze Stromovky (nebo z Botanické vily či Sádek) do centra směrem k bazénu. Mimo hlavní prodejní prostor s potravinami mírně řízlými ostatním zbožím zde naleznete i lékárnu, zverimex, pekárnu, řeznictví, tabák, vinárnu, květinářství a Kik s hadry a jinými serepetičkami. Nový Kaufland se nachází u zastávky MHD U Výměníku, je zde velké parkoviště, samozřejmě i stojan na kola. Nicméně ceny v Kaufu bývají u všeho docela vysoké.

Ještě relativně blízko od kolejí je Tesco, které stojí přímo naproti koleji K5 na okraji sídliště Vltava (z fakulty je to 10 – 15 minut chůzí). Tesco dříve mívalo otevřeno do půlnoci (především důležité pro dodatečné zásobování večírků). Nyní má standardní otevírací dobu 6 - 22 hod. Taky v Tescu naleznete kromě standardního hypermarketového vybavení i další služby, třeba poštu.

V centru je záchranou Tesco Express v Krajinské, s otvíračkou 7 - 22(!), ale omezeným sortimentem. Dále se v srdci města dá sehnat jídlo v několika více či méně dražších supermarketech: Norma v podzemí na náměstí (v budově obchodní galerie Dvořák), Billa cestou po Lannovce z nádraží do centra (naproti Prioru) nebo na Mariánském náměstí, a Albert Hypermarket přímo pod autobusovým nádražím. Nový Albert se nachází na Lannově třídě mezi obchody s oblečením.

Pokud vám nevadí jezdit za nákupy o něco dál, můžete se zajet podívat do komplexu obchodů u trolejbusové zastávky Strakonická obchodní zóna – Möbelix, kde najdete např. menší a útulnější Terno. Terno se specializuje na lokální produkty, takže pokud chcete potraviny z České republiky a hlavně jižních Čech, zajeďte tam. Čeká vás zde spousta salátů, pomazánek, pečiva a masa od lokálních výrobců. Co se týče těch největších hypermarketů, na konci sídliště Vltava je Globus (doporučujeme navštívit jejich pekárnu či ochutnat sekanou v housce) a pokud máte IČO a nebojíte se nakupovat v megabaleních, stojí za Budějcemi u Nemanic (linka č. 2) velkoobchod Makro. Pokud máte rádi Lidl, tak nebližší je u Koh-I-Nooru, hned vedle Billy, a přes Stromovku jste tam cobydup.

Čerstvé lokální potraviny a bezobaly

Místní potraviny nakoupíte kdykoliv v již zmiňovaném Ternu. Nejčerstvější zboží však pořídíte na místních trzích, které se v poslední době staly velmi populárními a stále přibývají. Farmářské trhy s dlouhou tradicí probíhají každý čtvrtek a sobotu na Piaristickém náměstí od 7.00 cca do 11.00 (nebo spíše do vyprodání zásob). Zde kromě čerstvé zeleniny a ovoce pořídíte také živé či sušené květiny, sazenice, med ale i živé králíky, slepice či husy. V Budějcích jsou i kamenné obchůdky s lokálními potravinami, například Grunt a Naše Farma ulici U Černé věže. A i v ČB je možnost objednat si lokální a sezónní potraviny díky systému https://www.scuk.cz/.

Zajímáte se o planetu a chcete snížit množství odpadu, které produkujete? I my , a proto jsme rádi, že se bezobalové nákupy v Budějcích v posledních letech hezky rozmohly. Popadněte doma znovu-použitelné pytlíky, nádoby a sklenice a vyrazte třeba do Lipové ulice - ideální při cestě z nádraží - je tam Trvalé pytliště. Přímo v centru, v Široké, leží obchod BudBez s podobným sortimentem. Drogerii do vlastních nádob vám doplní ve Skvělé mámě v ulici Chelčického (můžete to spojit s nákupem zdravé výživy ve Slunečnici naproti). Stáčírny jsou teď už i v drogeriích DM a v Rossmanovi, radujme se, veselme se

Obchodní centra

Budějce disponují třemi velkými obchodními centry. Vůbec největší z nich je Géčko, což je komplex obchodů, které postupně obrostly hypermarket Globus. Géčko leží na konci sídliště Vltava a doveze vás tam trolejbus číslo 9. Obchoďák IGY najdete na sever od Mariánského náměstí na Pražské třídě. O něco menší je Mercury centrum, které uvidíte hned po vašem příjezdu do města – na jeho střeše totiž sídlí autobusové nádraží a vlakáč je hned vedle. Ve všech těchto centrech najdete podobné schéma, jako kdekoli jinde na planetě – je zde mnoho obchodů s oblečením, botami, doplňky, které jsou prokládány restauracemi, kavárnami a cukrárnami. Mezi obchodní centra můžeme také zařadit tak trochu retro nákupák Prior na Lannovce, kde "maj prostě (skoro) všechno". Třeba šroubovák pro drobné opravy v Prioru nenajdete, ale hned naproti se nachází PKL, zboží všeho druhu.

Papírnictví a kancelářské potřeby

Velké, cenově přijatelné a široce vybavené papírnictví naleznete na Lannově třídě (cca uprostřed, naproti Prioru). Ještě o něco širší sortiment má papírnictví Plojhar v Široké ulici, které však patří mezi dražší. Cenově příznivější, ale chudší sortiment nabízí i papírnictví Koh-I-Noor (podniková prodejna zdejší tužkárny). Zvláštní status mají potom umělecké potřeby, které najdete uprostřed Široké ulice hned naproti Plojharovi. Sem zajděte, budete-li potřebovat speciálnější zboží typu barev na sklo, kvalitních štětců aj. Mají tu i nepřeberný výběr barevných papírů (včetně ručně vyráběných) v nejrůznějších formátech. Počítejte ovšem s tím, že za kvalitu se platí. V Mercury je nově otevřeno papírnictví McPen.

Technika a její opravny

Obchodů s výpočetní technikou je po Budějcích nemálo. Osvědčily se ale především čtyři – nejblíže je Talíř Electronic na náměstíčku Šumava v budově nad Samou, kde vám za dobrou cenu poradí a opraví cokoli, VYVO na Rudolfovské třídě a Exasoft na Žižkovce. Velmi dobrý počítačový servis a obchod s pochopením pro potřeby studentů naší fakulty má DVTech na Husovce. Všechny zmiňované nabízí kompletní počítačové vybavení (první dva včetně bazaru starých počítačů a komponent). Rovněž Elektro Ampér v Hradební má na skladě různé počítačové kousky, zejména redukce a datové kabely s koncovkami všech pohlaví a orientací. Mobilní operátoři mají své kanceláře rozesety porůznu po městě. Všechny (O2, Vodafone i T-mobile) však naleznete v IGY.

Elektro

Pokud potřebujete žárovky, nejrůznější zdroje světla (třeba čelovku), baterky (obzvlášť nabíjecí), paměťové karty nebo třeba solární panel či malou meteorologickou stanici zamiřte přímo do již zmíněného Elektro Ampér, což je malý obchůdek s pultovým prodejem v Hradební ulici severně od náměstí. Pan Ampér je muž znalý svého řemesla, ochotně vám poradí a hlavně většina zboží tu stojí opravdu výrazně méně než jinde. Krom pana Ampéra můžeme doporučit i pana Havlíčka (Elektro Havlíček), který má své elektro v Chelčického ulici u Lannovky. Tady byste sehnali i složitější udělátka typu rychlovarné konvice, mikrovlnky či PC sestavy.

Fotoslužby

Fotky vám vytisknou v každé drogerii typu DM či Teta. DM najdete nejblíže na náměstíčku Šumava, ceny jsou zde mírné, ale je nutné počítat s tím, že kvalita odpovídá cenám, tj. nic moc. Používá se nejobyčejnější fotografický papír, s kalibrací barev si nikdo nehraje, takže zelené, červené, modré, aj. nádechy jsou pravidlem. V případě, že jste poněkud náročnější na kvalitu, zajímají vás asi specializované fotoobchody. Těch je v Budějcích několik: FotoFast na Žižkovce, kiosky Fotolabu (např. v Prioru či v IGY) nebo FotoStar u Polikliniky Jih (tak se jmenuje zastávka autobusu č. 7, hned naproti je onen obchod). Ve FotoStaru seženete v podstatě všechny běžné fotopotřeby – filmy, fotochemii (vývojka, ustalovač,…), fotoaparáty, brašny, stativy, paměťové karty, atd. za rozumné ceny. Fotky dělají taktéž v celkem slušné kvalitě (na poměry), ovšem je lepší jejich výrobu zadat přes internet – pak je dělají ve velkofabrice v Teplicích, která má lepší výbavu než vlastní pobočka.

Sportovní potřeby

Pro outdoorové sportovní potřeby se v Budějcích chodí jednak do Hudy sportu a jednak do Kamzíka. Hudáč najdete hned na začátku Rudolfovské třídy, jeden blok od křižovatky s ulicí Na Sadech. Při jeho návštěvě počítejte s klasicky vyššími cenami a složitým systémem slev (na ISIC 5%). Budějcká provozovna je navíc poněkud specifická orientací na oblečení a módní zboží spíš než přímo na outdoorové vybavení. Ale kvalitní základ zde stopro seženete. Nicméně, často tu mají výrazné slevy na vybrané zboží (třeba 50%), takže zajít sem se občas vyplatí. Pravou outdoorovou prodejnou je sport Kamzík na náměstí. Najdete zde spoustu věcí od batohů a bot přes horolezecké vybavení po vařiče a samozřejmě oblečení. Zde dostanete 6% slevu na ISIC. Další sportovní vybavení najdete klasicky například ve Sportisimu v IGY, nebo v Decathlonu kousek od Géčka. Nová prodejna sportovních potřeb je v Mercury - svou pobočku otevřel InterSport.

Cykloservis a prodej jízdních kol

Budějce jsou městem cyklistů a proto budete o kolo-služby doslova zakopávat. Poblíž fakulty je Cykloservis Staněk těsně za Šumavským náměstím. Co se týče opravy a nákupu nových kol, je nejvíce na ráně Cyklo Extra Sport na Husovce naproti výstavišti, ale nedá se říct, že bychom jej doporučovali (kvůli cenám). Pokud jste navíc majitelem staré plečky, může se stát, že se tu na vás budou dívat skrz prsty. Pravým opakem je Cyklocentrum Hyka na Žižkovce. Tento obchod poznáte podle torza kola trčícího ze štítu. Cykloservis je to vysloveně userfriendly, vlastní ho totiž nadšený majitel, který vám vždycky obrovsky rád vycentruje kolo a každá vaše návštěva mu vlastně udělá radost. Na Žižkovce najdete také Žižkolárnu. Ozkoušený máme také servis v Cyklosport Petr F na konci Mariánského náměstí (naproti Perle). Tam jsou plně připraveni obsloužit i velmi staré kolo; když se vám zlomí třeba osička nebo podobná záležitost, je to správná volba.

Banky a finance

V kampusu je jediným bankomatem ten od ČSOB u budovy fildy směrem k zastávce JČU. Bankovní instituce mají tendenci demonstrovat své bohatství, a proto se povětšinou nastěhovaly do nejdražší části města – do okolí náměstí. Přímo na náměstí sídlí Česká spořitelna, Raiffeisen Bank a Fio. Kromě nich tu ovšem najdete i pobočky rakouských bank jako je OberBank nebo Sberbank (obě v blízkosti radnice). ČSOB a Komerční banka mají svá sídla severně od náměstí v Hroznové a Krajinské ulici. Airbank má pobočku v IGY. Kromě hlavních poboček má většina bank i menší provozovny (kde jsou často i menší fronty).

Chcete-li směnit cizí šušně, navštivte směnárny. Eura a dolary dostanete v dobrých kurzech třeba ve směnárně Petra na rohu náměstí a ulice Karla IV (vedle hotelu Zvon), v České ulici anebo na náměstí v průchodu vedle České spořitelny. Sháníte-li exotičtější měnu, bývá nejlepší zajít právě do spořitelny, která má zvyk prodávat přes léto valuty bez poplatku (a kurzy bývají víceméně rozumné). Směnárnu, kde lze směnit snad cokoli, naleznete i centru 4Dvory. Dávejte si tu ale pozor, jaký mají kurz. Dvě směnárny naleznete i v Géčku.

Knihkupectví

Solidně vybavená knihkupectví naleznete až v centru. Z těch velkých to jsou Kanzelsberger v Kanovnické ulici (cestou z Lannovky na náměstí) a NeoLuxor kousek od Černé věže. Další větší knihkupectví jsou Zlatý Klas na Lannovce nebo Kosmas na Sadech (u zastávky Poliklinika Sever). Budějcké antikvariáty jsou koncentrovány také v historickém centru, projděte se třeba Českou ulicí.

Tiskárny

Tradičně se chodí do kopírovacího a tiskového centra Repro CO v domě služeb na Senovážném náměstí (sídlí ve druhém patře). Je spolehlivé, relativně cenově přijatelné, občas ale mívají velký nátřesk (takže s posterem je lepší přijít dříve a nespoléhat na tisk na počkání). Pamatujte si, že desky na bakalářku si můžete objednat předem na internetu, a až budete mít napsáno (ehm, hodinu před deadlinem) stačí to k nim skočit vytisknout/přinést vytisknuté a v Repro CO vám práci svážou do připravených desek. Podobné služby nabízí i nedaleký D-print ve skleněné kostce u Metropolu. Ve Skuherského ulici, v čísle popisném 30 vám velmi rychle (tedy během několika hodin) vytisknou a svážou diplomku v knihařství Katka. Na Lannovce se dá ledacos vytisknout v Tiskárně Posekaný (v době méně elektronické se zde tiskla třeba i Binolupa  ). Pokud byste radši než na papír tiskli třeba na trička, můžeme doporučit TyTrika (viz www.tytrika.cz) – velmi rychlí a ochotní.  

Zverimexy a veterinář

Mezi námi přírodovědci není nic neobvyklého, že je potřeba dobře nakoupit i pro naše chlupaté, šupinaté či opeřené spolubydlící. Zverimexy naleznete v Géčku (Pet center), v Kauflandu (kde mají prý nejtrvanlivější cvrčky) a pak také v Mercury centru. Co se týče čistě akvaristů, tak dobré reference mají chovatelské potřeby na Rudolfovské. Některá zvířata, krmivo a třeba i orchideje můžete pořídit také na pravidelné terarijní burze TERA (občas je i trochu akva…) která je organizována co dva měsíce v Metropolu. Pokud chcete na burzu zavítat, sledujte vývěsky po městě-s předstihem je vždy vylepen informační plakát. Ceny jsou ve srovnání se zverimexy řádově nižší a zvířata dostanete v dobré kondici a instruktáží přímo od chovatelů. Ze zvěrolékařů je nejblíže kampusu Veterina Lapáček a mnoho lidí vám jí určitě doporučí (specializují se na psy a kočky, ale vyléčí tam kdejaké zvířátko.= Rozcestník =