PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Matematika
Pokud někomu řeknete, že studujete matematiku, tak na vás nejspíš bude koukat jako na šílence. Bohužel je odpor k matematice a všeho s ní spojeného dost běžný úkaz.
Během studia budete trávit dost času nad sešitem nebo tabletem s příklady, ale nebojte se, většina vyučujících dokáže výuku vést dost zajímavě a poutavě. S většinou z nich se budete setkávat pravidelně, protože jich je ještě o něco méně, než spolužáků, kteří se s vámi vrhnou do studia matematiky. S tím souvisí i další věc - buďte se svými vyučujícími zadobře. I když vám v prváku někdo "nesedne", tak vás pravděpodobně bude provázet minimálně do třeťáku a možná i dál. Je proto dobré udržovat si s nimi alespoň neutrální vztahy a nesnažit se s nimi bojovat. Jsou to ve výsledku moc milí lidé (i když vám občas během zkoušení u tabule sní svačinu).
Základním vybavením každého studenta matematiky by měla být kalkulačka. Nelekejte se ale toho, že na některých předmětech bude zakázaná (těch je jen pár) nebo vám bude naprosto k ničemu (těch už je více). Další pomůckou vám bude nějaký matematický software – nejčastěji Matlab, Geogebra a podobné, který bude sloužit jak k domácí přípravě, tak jako studijní pomůcka během některých přednášek a cvičení. Pokud se s těmito softwary ještě moc nekamarádíte, tak byste to měli změnit.
Předměty, na které si dát pozor
Matematická analýza I
S tímto předmětem se setkáte hned v prvním semestru. Pro některé se bude jednat jen o opakování látky ze střední školy, pro některé o naprosto nové věci. Předmět je poměrně hodně obsáhlý, takže není vhodné ho podcenit a učit se až na poslední chvíli.
Během semestru budete psát několik průběžných testů, ze kterých potřebujete dosáhnout alespoň na průměr 50 % (tj. součet výsledků testů vydělený počtem testů musí být alespoň 50), abyste získali zápočet. Výsledek by měl mít vliv na počet procent, která musíte získat ze zkouškového testu. (např. v době, kdy jsem tento předmět absolvovala, to vypadalo tak, že když jste průměrný výsledek ze zápočtů měli 80 %, tak vám k úspěšnému složení zkoušky stačilo 20 %)
Je potřeba tomu věnovat nějaký čas a počítat, počítat a počítat.
Lineární algebra II
Na rozdíl od Lineární algebry I je tento předmět dost časově náročný. Je nutné vše pochopit, aby to začalo dávat smysl. Jedná se o důležitou průpravu pro další předměty, takže doporučuji dávat na přednáškách pozor a pravidelně počítat poskytnuté příklady.
PS: mít strach z paní docentky Zalabové je normální. V průběhu studia zjistíte, že to s vámi myslí dobře.
Úvod do diferenciálních rovnic
Během prvních hodin tohoto předmětu zjistíte, že vlastně matematice vůbec nerozumíte a dost často netušíte, co se po vás vlastně chce. Pokud ale budete poctivě vypracovávat domácí úkoly, tak zjistíte, že se to dá zvládnout a pochopit.
Tipy od starších spolužáků
- Pozor na kredity! Za první semestr musíte získat alespoň 20 kreditů, za první ročník alespoň 40, takže je dobré si nabrat předměty tak, abyste měli nějakou „rezervu“. Ideální je pohybovat se okolo 30 kreditů za semestr. Nebojte se tedy přibrat si nějaký předmět, který vás zajímá. Může se jednat o hodiny angličtiny (mohu jedině doporučit!), povinné předměty doporučené do dalších ročníků (pozor na podmiňující předměty – některé nepůjdou zapsat, dokud nebudete mít splněný předmět, který je podmiňuje) nebo zkrátka cokoliv, co vám přijde zajímavé.
- Ptejte se. Pokud vás něco zajímá nebo něčemu nerozumíte, tak se nebojte zeptat. Většina vyučujících vám odpoví nebo danou problematiku dovysvětlí. Starší studenti vám také většinou rádi poradí a pomohou. Případně se také můžete obrátit přímo na studijní oddělení Přf.
- Občas něco nevyjde. Skoro každý student se během svého studia setká s nějakým neúspěchem. Je potřeba se dokázat srovnat s tím, že se něco nepovede, že je někdo v něčem lepší a v něčem naopak horší. Když to nevyšlo tentokrát, tak to vyjde příště!
- Isibalo je nejlepší kámoš matematika.
Kde potkat ostatní studenty
Když opomenu přednášky a cvičení, tak osobně můžu doporučit Seznamovák, který pořádá JU. Tam se seznámíte jak s některými spolužáky z oboru (když budete mít štěstí a také pojedou), tak s ostatními studenty ze své i ostatních fakult.
Pro studenty učitelství se také pořádá Umáčka. Jedná se o několikadenní kurz, kde se seznámíte se spolužáky z různých oborů učitelství, se kterými se budete během studia vídat na různých hodinách. Zároveň tam potkáte i některé starší studenty, kterých se můžete zeptat na cokoliv, co Vás zajímá. Zjistíte tam mnoho informací o fakultě, studiu, oboru a také o studentském životě na JU a v Českých Budějovicích.
Během semestru na fakultě probíhají různé akce, kde také můžete poznat nové přátele.
Studijní materiály
Většina vyučujících vám poskytne studijní materiály – dost často vlastní prezentace nebo vhodná skripta. Zároveň vám také doporučí, z jaké literatury je vhodné čerpat. Většinu doporučené literatury lze najít v knihovně nebo ke stažení na internetu.
Bakalářka
Pokud víte, jakým směrem byste se chtěli ubírat a co vás baví, tak máte napůl vyhráno. Můžete si pak rovnou v prváku začít shánět vedoucího práce, který se o dané odvětví matematiky zajímá. Pokud si ještě nejste jistí, čemu byste se ve své bakalářské práci chtěli věnovat, tak nezoufejte. Většina studentů si svoji práci vybere a zadá v průběhu druhého ročníku. Na stránkách katedry matematiky přf jsou vypsaná témata, ze kterých můžete vybírat. Samozřejmě je také možné obejít učitele a pokusit se s nimi vybrat jiné téma. Ve druháku už budete vědět, kdo se čemu věnuje a na koho se obrátit.
Státnice
Otázky ke státním zkouškám najdete na stránkách katedry matematiky přf.
Nelekejte se, v průběhu vašeho studia se můžou aktualizovat. Někteří studenti si vypracovávají otázky, někteří si ukládají studijní materiály a sešity v průběhu let a pak se učí z nich.