PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Specifika oborů/Učitelství

Z Wiki JU

Učitelské obory jsou na Přf od roku 2008, a už přestáváme být vnímáni jako ti nezelení, kteří jsou do počtu. Jelikož pedagogiku a příbuzné předměty zatím na naší fakultě nemá kdo přednášet, probíhá část kurzů pod taktovkou Pedagogické fakulty. Tyto předměty budete mít zařazené ve složce Pedagogický a psychologický základ pod vaším maior (hlavním) oborem.

Na velkou část pedagogických předmětů budete tedy dojíždět do centra, nejčastěji na „Dukelskou“ nebo „Jeronýmku“. Pedagogická fakulta má v centru 3 budovy – první z nich se nachází v ulici Jeronýmova (vedle Lannovky), druhá na Dukelské a třetí U tří lvů. Dukelská a U tří lvů (jak někteří studenti rádi říkají „U tří tygrů“) jsou propojené, ale mají dva různé vchody, takže se nelekejte, pokud vás bude mapa odkazovat na stejné místo. Vyhraďte si dostatek času a pevné nervy na přesun po městě. Dalším častým problémem je samotný vstup do jednotlivých budov. Pokud vás nebude chtít vstupní systém do budovy pustit, tak máte dvě možnosti. První z nich je kontaktování studijního oddělení, kde vám zařídí přístup do jednotlivých budov. Druhou možností je věřit ve štěstí a doufat, že okolo půjde někdo, kdo přístup do dané budovy má.

Na „pedák“ budete docházet na psychologii, pedagogiku, didaktiku a praxe. Oborové didaktiky jsou poté vyučovány na přf.

Nelekejte se, když se vám bude nějaký předmět na přf překrývat s předmětem na pedáku. Jedná se bohužel o běžnou praxi mezifakultního studia. Většinou se takový problém nechá řešit přes studijní oddělení a rozvrháře přf.

Dejte si také pozor na docházku. Vzhledem k tomu, že první setkání s pedákem zažijete nejspíš až ve druhém semestru, tak vás možná překvapí, že si tam, na rozdíl od většiny vyučujících na přf, hodně potrpí na docházku. Někteří vyučující dokonce zapisují docházku i na přednáškách, které jsou ale dle studijního řádu JU nepovinné.

Předměty, na které si dát pozor

Pedagogika, psychologie a didaktika

Tyto předměty absolvujete na pedagogické fakultě. Pro získání zápočtu musíte většinou splnit nějaký úkol – často to bývá vytvoření prezentace na zadané téma. Prezentaci tvoříte ve skupinkách. Zkoušky na pedáku jsou rozdílné hlavně tím, že se většinou jedná o test, kde u otázky vybíráte jednu nebo více správných odpovědí. (systém abcd)

Praxe

Na pedáku také absolvujete praxe v podobě blokové výuky. Pár dní během semestru budete docházet do předem určené školy, kde budete plnit předem zadané úkoly. Většinou se jedná o sledování chování vybraných žáků či vyučujících.

Oborové praxe

Při bakalářském studiu musíte splnit oborové asistentské praxe. Jedná se o 20 hodin náslechů u každého oboru (dohromady tedy 40 hodin). Můžete si vybrat, na jaké škole tyto praxe absolvujete. Pokud si nevíte rady, tak je možnost se obrátit na paní docentku Janu Kalovou, která vám s výběrem pomůže.

Tyto praxe můžete absolvovat kdykoliv během bakalářského studia. 

Oborové didaktiky

Oborové didaktiky se týkají jednotlivých oborů, které studujete. Nebudete na ně muset dojíždět na pedák, protože jsou vyučovány na přf.

Typy od starších spolužáků

  • Pozor na kredity! Za první semestr musíte získat alespoň 20 kreditů, za první ročník alespoň 40, takže je dobré si nabrat předměty tak, abyste měli nějakou „rezervu“. Ideální je pohybovat se okolo 30 kreditů za semestr. Nebojte se tedy přibrat si nějaký předmět, který vás zajímá. Může se jednat o hodiny angličtiny (mohu jedině doporučit!), povinné předměty doporučené do dalších ročníků (pozor na podmiňující předměty – některé nepůjdou zapsat, dokud nebudete mít splněný  předmět, který je podmiňuje) nebo zkrátka cokoliv, co vám přijde zajímavé.
  • Ptejte se. Pokud vás něco zajímá nebo něčemu nerozumíte, tak se nebojte zeptat. Většina vyučujících vám odpoví nebo danou problematiku dovysvětlí. Starší studenti vám také většinou rádi poradí a pomohou. Případně se také můžete obrátit přímo na studijní oddělení Přf.
  • Občas něco nevyjde. Skoro každý student se během svého studia setká s nějakým neúspěchem. Je potřeba se dokázat srovnat s tím, že se něco nepovede, že je někdo v něčem lepší a v něčem naopak horší. Když to nevyšlo tentokrát, tak to vyjde příště!
  • Vyhraďte si dost času na cestování po městě. Pokud budete dojíždět na pedák, tak počítejte s tím, že vám na přesun nebude stačit 5 minut. Zvlášť v dopravní špičce mohou tyto přesuny mezi přf a budovami pf trvat i přes půl hodiny.

Kde potkat ostatní studenty

Když opomenu přednášky a cvičení, tak osobně můžu doporučit Seznamovák,

který pořádá JU. Tam se seznámíte jak s některými spolužáky z oboru (když budete mít štěstí a také pojedou), tak s ostatními studenty ze své i ostatních fakult.

Pro studenty učitelství se také pořádá Umáčka. Jedná se o několikadenní kurz, kde se seznámíte se spolužáky z různých oborů učitelství, se kterými se budete během studia vídat na různých hodinách. Zároveň tam potkáte i některé starší studenty, kterých se můžete zeptat na cokoliv, co Vás zajímá. Zjistíte tam mnoho informací o fakultě, studiu, oboru a také o studentském životě na JU a v Českých Budějovicích.

Během semestru na fakultě probíhají různé akce, kde také můžete poznat nové přátele.

Studijní materiály

Většina vyučujících vám poskytne studijní materiály – dost často vlastní prezentace nebo vhodná skripta. Zároveň vám také doporučí, z jaké literatury je vhodné čerpat. Většinu doporučené literatury lze najít v knihovně nebo ke stažení na internetu.

Státnice

Státnice z pedagogiky můžete skládat ve chvíli, kdy máte splněné všechny podmiňující předměty – psychologie, pedagogika a didaktika. Mnoho studentů přf je proto absolvuje již na konci druhého ročníku (v létě) nebo v půlce třeťáku (v zimě).

Jedná se o test s výběrem jedné správné odpovědi u každé otázky (abcd), který je složen z témat probíraných na jednotlivých podmiňujících předmětech.