PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Jak na žádosti
Žádosti
Během vašeho studia se vám pravděpodobně nejednou stane, že budete potřebovat kontaktovat oficiální cestou pana studijního proděkana nebo dokonce pana děkana. V takovém případě se píše oficiální žádost. Ačkoli je naše fakulta přátelská, žádost je opravdu oficiální dokument, který musí mít jisté náležitosti a také se (často) za vyřízení žádosti platí. Kdybyste si nevěděli rady se sepsáním takové žádost, tady se můžete nechat inspirovat:
Nástřel žádosti již z roku 2015 - ano, vedení se změnilo, výmluvy však nikoliv...
Žádosti je od roku 2020 možné vyřizovat pouze elektronicky a nemusí se nosit na studijní. Vaše lejstro, sepsané třeba ve Wordu, je potřeba nahrát na STAG (viz video). Ve STAGu se vybere typ žádosti, vloží se soubor, uloží a odešle se. Ještě je potřeba vyplnit krátký důvod do kolonky nad nahraný soubor.
Jak na pátý pád aneb jak oslovujeme/voláme na VŠ?
Zatímco během života na střední škole jste se naučili, že všem učitelům říkáte "profesore" bez ohledu na jejich získaný titul, na vysoké škole to takhle nefunguje. Zde je důležité vnímat, zda má daný přednášející před jménem Mgr./Ing., RNDr., MUDr. nebo opravdu prof. Navíc v tom dělá zmatek titul Ph.D., který hledáte až za jménem a který je důležitější než Mgr./Ing./RNDr... U nás na fakultě vás nikdo nepřekousne vejpůl, když si jeho titul spletete (u osobního setkání je to i pochopitelné), ale minimálně v psaném textu, ne-li přímo u žádostí, je dobré si tohle zjistit. Je dost možné, že vám v odpovědi přijde obyčejné "Dobrý den" - ale lepší být více formální, než méně.
V oficiálních psaných dokumentech tedy oslovujete:
Bc. - bakalář se obvykle ještě nezmiňuje
Mgr. - Vážený pane magistře/Vážená paní magistro
Ing. - Vážený pane inženýre/ Vážená paní inženýrko
RNDr., MUDr,..., Ph.D. - Vážený pane doktore/ Vážená paní doktorko
doc. - Vážený pane docente/ Vážená paní docentko
prof. - Vážený pane profesore/ Vážená paní profesorko
*Holky by mohlo překvapit, že všude zarputile píšeme paní. Ano, je to tak. S vysokoškolským titulem se pojí oslovení paní. Takže žádná slečna bakalářka z vás, holky, nebude. Chápu to zklamání, neboť jste si tenhle přerod ze slečny na paní představovaly patrně romantičtěji než potřepáním si pravicí s hlavami pomazanými během promocí..
Během života na fakultě se vám jistojistě stane, že bude potřeba přednášejícího oslovit napřímo. V takovém případě se hodí říct něco jako "Dobrý den, pane doktore", Dobrý den, paní profesorko", atd.
Pravda, speciálně biologům se časem stane, že se na ně oslovený profesor sice otočí, ale ušklíbne se a protočí oči v sloup... Bude to dáno tím, že u nás na fakultě si většina lidí ve výsledku se studenty tyká a navíc užívá přezdívek. Je pak poměrně legrační, když prvák mluví o "Váženém panu profesoru Lepšovi", zatímco jeho starší spolužák se na něj chvilku nechápavě dívá a následně vyprskne "Jo ty myslíš Šuspu?!"
Na tomto místě se ještě hodí poznamenat, že to, že vám přednášející nabídne tykání, neznamená, že máte jeho zkoušku v kapse. Naopak. Věta "Hele, přijď za tejden znova" se dá říct úplně stejně jako "Je mi líto, přijďte příští týden znovu."
Rozcestník
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze