PřF:Přírodovědecká fakulta/Studentský život/Hospůdky, restaurace, kavárny, čajovny a další občerstvení
Přejeme vám silný žaludek a plnou peněženku. V hospodě na viděnou!
Kam za vzpruhou? Přinášíme vám rychloprůvodce po pivnicích, hospodách, barech a jiných osvěžovnách (ano i jídlo bude). Velmi důležitou součástí studia je jednak pravidelný přísun tekutin (myslete na své zdraví) a jednak společenské akce, na nichž navazujete kontakty, jichž pak budete hojně využívat ve škole. Obě tyto činnosti se dají spojit na jednom místě. Berte níže uvedené jako takový úvod, nevešly by se nám sem všechny podniky, které stojí za to, a tak neváhejte objevovat další.
I v Budějcích se stále vyskytují dozvuky bývalých covidových opatření. Omluvte tak prosím, pokud nám do textu proklouzly nějaké již zavřené podniky a dejte nám o tom vědět. Prosíme také o pomoc s doplněním nových - když přijdete na něco, co by měli ostatní vědět, napište nám mail - třeba na peckot02(at)prf.jcu.cz
Hospody u školy, co by kamenem dohodil
Jít na jedno hned po přednášce nebo mezi cvikama a seminářem nemůže být pro studenty PřF snazší. Sice se kvůli paktu, který uzavřela univerzita s Budějovickým Budvarem, v kampusu a na oficiálních univerzitních akcích jiného piva než Budvaru nedočkáte, na druhou stranu díky této smlouvě vznikl univerzitní minipivovar Čtyrák. Vaří různé druhy piv a čepovaný jej můžete tradičně vyzkoušet na Kampě, která se nachází přímo v areálu univerzity za kolejemi. Zde bývá běžně otevřeno ve všední dny od 13 hodin. Studentský klub Kampa, jak zní oficiální název zařízení, kromě pohoštění nabízí i spoustu dalších kulturních akcí, jako jsou například výstavy či koncerty.
O kousek dál (a tedy mimo kampus!) najdete biology oblíbenou (a většinou i částečně obsazenou) hospůdku U Nezmara. Pokud půjdete od parkoviště u menzy směrem k Husovce, ulicí Studentskou, nemůžete Nezmara minout – poznáte ho podle výrazného nápisu na stěně a vývěsce Samson. Pan Nezmar je jako taťka (pro prváky už spíš děda ), který má studenty rád jako své děti. Takže se vám tady bude určitě líbit, o to víc, když se dá sedět na zahrádce. Jsou zde i bezkonkurenční ceny a také gastronomické zážitky. Kdo neměl šmitec u Nezmara, jako by nebyl. Dalšími lákadly jsou gulášek, ovar nebo třeba sekaná. Otevřeno je pouze v týdnu a to od 15:00 do 22:00.
Trojici klasických přírodovědeckých hospod doplňuje KMP, o kterém se rozepisujeme o trochu níže.
Na náměstíčku Šumava (též již trochu dál od kampusu), vedle stejnojmenné zastávky trolejbusu, se nachází Jiskra. Otvíračku tady mají od 10:30 (o víkendech od 11) do 23:00, takže sem můžete zajít např. na oběd, jelikož zde narazíte na relativně cenově dostupné denní menu. Jídla dostanete velké porce a za lidovou cenu, jako pitivo Budvar 10°, 12° a Kroužek. Za teplých dnů můžete vysedávat na zahrádce. Pokud zavítáte trochu dál na Máj, doporučujeme zajít do Restaurace Na Větrné. Najdete jí, pokud se od Alberta (Cinestaru) dáte okolo hlavního vchodu domova důchodců. Výhodou je velká zahrádka, ale v jedenáct vás zaženou dovnitř, aby se nerušil noční klid na sídlišti. Pivo točí Gambáč 10°, Kozel 11°, Plzeň a Fénix. Dalším plusem je dobrá kuchyně.
A až vás někdo pošle k Šípku, není to ještě žádná tragédie. Téměř vedle botanické vily totiž stojí hospůdka U Šípku, která vzhledem k své poloze dělá chutě především botanikům. Kousek od zastávky u kolejí můžete najít hospůdku Eliška. Mají dobrou kuchyni, točenou Plzeň a pěkné prostředí. Nevýhodou jsou poměrně nestudentské ceny, ale jednou za čas, proč ne...
Blizoučko je také budka U Tří Ptáků na začátku parku Stromovka, která zatím funguje jen při hezkém počasí, tj. hlavně přes léto, ale nabízí super lehátka ve stínu při parných dnech. Zde si můžete dát něco k pití (alko i nealko), ale i něco drobného k zakousnutí.
Klasický tah po Husovce
Pokud máte náladu na “tour de beer“, začít můžete hned kousek od kampusu – na Husově třídě (takzvané Husovce).
Hned na začátku Husovky (poblíž zastávky U Parku) je restaurace Na Zahrádce - vyhlášená dobrým jídlem, které zapijte Kroužkem nebo Budvarem 10°. Ač to zvenku nevypadá, doopravdy tady najdete i poměrně velkou venkovní zahrádku.
Přes ulici je restaurace U Flíčků. Vaří klasickou českou kuchyni za rozumné ceny. Hned za rohem je i nonstop - Flekbar. Společný základ slova není náhodou. Přes den jsou tyto dva podniky propojeny a při nedostatku místa v hospůdce si budete moci na poledním meníčku pochutnat v baru.
Hlavním lákadlem Husovky je “KáeM-Péčko“ (KMP – Klubu Malých Pivovarů), jedno z nejoblíbenějších míst biologů (vždy tady alespoň jednoho potkáte). Majitel Honza má na 12ti (!) pípách naraženy méně známé značky piv, většinou z minipivovarů, a snaží se udržovat pivní nápojový lístek co nejvariabilnější, aby uspokojil tužby všech pivařů. Zakousnout tu můžete tygra v lahvi, tlačenku, sekanou a další dobroty nebo si dát rovnou pořádný nášup (dělají například výbornou krkovičku nebo hamburgery). Hospoda je díky salónku více než vhodná pro pořádání post-konferenčních a teambuildingových akcí, čehož biologové často využívají. Tento podnik byl tak oblíben, že nedávno expandoval a druhá pobočka byla otevřena v centru u Mlýnské stoky. V současné době má KMP i kamennou prodejnu, tzv. Pivokrám v České ulici, kde můžete z velmi široké nabídky pořídit nějakou ňamku k ochutnání.
Než začnem...
Pro snazší orientaci v nápojovém lístku koukněte na kapitolu Pivovary Jihočeského kraje 🍺
Tah po Husovce pokračuje kolem Hocha Špalíčka přes Dlouhý most do města. Je tam Kozlovna a Plzeňka, Vinyl Bar, Hvězda,... Celkem je na Husovce něco přes deset podniků a tak jde nakonec jen o to, co vám játra a stav konta dovolí.
Hospody a bary velkoměsta
Těžištěm zábavy je pro biology zásadní ač mlaďoučký podnik v centru města jménem Žíznivá Gumovka. Tento pivní bar se nachází kousek od parku Na Sadech a za nepříznivého počasí a hlavně v zimních měsících hostí tradiční českobudějovické jamování (posezení u kytar, harmonik a všelijakých dalších inštrumentů). V Gumovce mají každý den (kromě neděle) nabídku osmi lahodných piv z minipivovarů. Majitel Michael má slabost pro přírodovědce (vítá nás se slovy "moji broukaři"). Jamování za hezkého počasí probíhá venku na Zátkově nábřeží u slepého ramena Malše kousek od dvou malých hospůdek - Železná panna a Staré časy. Panna nabízí příjemné posezení v historických prostorách. Do Časů si můžete zajít na Radegasta či Plzeň a ovocná piva či něco k snědku (utopence a spol). Kousek od Gumovky, v Panské ulici, najdete Café Hostel. Zde si kromě piva, dalších tekutin a něčeho dalšího k zakousnutí můžete vychutnat i nějaký ten kulturní zážitek v podobě koncertů a dalších akcí. Mají super zahrádku.
V centru (Česká ulice) naleznete i kultovní hustej podnik Singer Pub (pojmenovaný podle značky starých šicích strojů, ze kterých tu mají stoly). Otevřený bývá oficiálně do jedné, ale obvykle to tam žije až do rána. Nejedná se o vyloženě studentskou hospodu, spíš o takovej budějckej underground, kde máte možnost potkat širokou paletu nejrůznějších lidí, včetně cizinců. Mimojiné i zde vaří vlastní pivo značky Beeránek. Ve stejné ulici naleznete i Horkou vanu, což je též zajímavé místo. Jde o hospůdku, kde si budete moci vychutnat i jiný než čistě pivní a alkoholový zážitek. Horká vana je dějištěm spousty kulturních akcí, proto o ní jistě uslyšíte. V současné době je otvíračka trochu proměnlivá, podnik se stále po pandemii snaží postavit na nohy, proto radíme sledovat aktuální program buď na FB či přímo na dveřích Vany a určitě jej podpořit.
KMP na Husovce má v centru mladšího a výrazně menšího brášku KMP Na Mlýnské Stoce. Bohužel je to tak malá hospůdka, že se sem nevešla kuchyň. Pípy tu však jsou a nějakého utopence nebo chipsy vám tu dají taky, a to od středy do soboty. Za návštěvu stojí i minipivovar Krajinská 27 (překvapivě v Krajinské ulici). Dobře tu vaří, jejich ALE rozhodně stojí za pozornost a speciál 27° byste si taky neměli odepřít. Když už budete v centru, kousek od náměstí můžete nalézt i Široko. To je podnik, který v sobě kloubí moderní koncept "kavárno-bistro-hipster-hospody", proto ho naleznete i níže v sekci kavárny. Zde si poslední dobou můžete dát k pití Kamenici, Hulváta od Marka Bastla a třetí pivo v podobě nějaké sezónní specialitky (např. Summer ALE apod.). Už jen kvůli fajn atmošce je to místo, které stojí za zvážení.
Cestou trolejbusem na nádraží si jistě všimnete hostince U Černého koníčka. Nabízejí dost jídel a široký výběr piv. Hostinec je zapojený např. do akce Cesta pivního znalce, která prezentuje malé pivovary. Cestou z centra přes Sokolák jistě neminete i, v Budějcích velmi populární, autíčko a altánek s názvem Coffee on the GO, jehož budoucnost je každoročně nejistá, neboť město si zde chce vybudovat vlastní podnik - k tomu letos došlo a provozovatelé autíčka se přesunuli o pár metrů dále směrem ke klubu K2 do podniku s názvem Kofíčko. Dalším zástupcem vybraných barů v centru je Cuba bar na rohu Nové a Otakarovy ulice. Doporučujeme milovníkům kvalitních rumů – opravdu si vyberete. Od šesti do osmi jsou happy hours na míchané koktejly.
Zpíváte rádi nebo si rádi děláte ostudu? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, vězte, že v Budějcích jsou dva karaoke bary - Media přímo na náměstí a Zebra Bar and Karaoke v Krajinský. V obou se můžete lehce stát hvězdou večera. A závěrem nesmíme opominout profláklé budějcké kluby, mezi které patří Maxim, Paradox, Broukárna, K2, Komiks nebo Mango.
Z mimobudějckých podniků stojí za zmínku hospoda U Kaštanu ve Včelné (od fakulty se přímo před hospodu dostanete autobusem č. 7), jejíž význam spočívá hlavně v tom, že čas od času hostí koncerty Šukasu. Navíc se tu můžete velmi výborně najíst i popít za fakticky rozumné ceny.
Kavárny, čajovny, cukrárny
I kavárenské typy si v Budějcích přijdou na své. U zastávky Poliklinika Sever se nachází Kavárna Kabinet ČB, která místo převzala po legendární literární kavárně Měsíc ve dne (proto se jí často pořád říká Měsíc či literka). Atmosféra literky zůstala, místo je přes den klidné, ale hostí i různé přednášky a koncertíky po večerech. Kabinet ČB je re-use centrum v téže ulici (Nová). Kultovním se stal podnik Café Datel v Piaristické ulici. Je tam unikátní atmosféra a mají skvělé dortíky. V centru celkově najdete poměrně velké množství kavárniček, doporučit by se dalo třeba Fér Café nebo Široko (které je fajn i na večerní sedánek). Fajnová atmosféra na vás dýchne v podniku s názvem U Vás, o kterou se stará stejný kolektiv jako o autíčko Coffee on the GO na Sokoláku. I zde narazíte na dobré kafe, výborné dorty, pro pivomilce dokonce i to pivo (aktuálně rozšířené o nabídku minipivovaru ze Soběslavi). V Široku a U Vás bude vaše návštěva často obohacena i o zážitek v podobě vystavených obrazů, které jsou někdy i k prodeji.
Každá kavárna v Českých Budějovicích se snaží být něčím výjimečná. Plachý kafe je známé pro svojí dokonalou volbu kávy, affogato s domácím nanukem v letě a horkou čokoládou s marshmellow v zimě. Kavárna Pokoj nabízí výbornou kávu s plavoucími sněhovými pusinkami ve tvaru super roztomilých zvířat. V Mezi plátky si můžete koupit svačinu po cestě do školy, protože tento podnik se nachází přímo na zastávce U Zelené ratolesti. Jejich Instagram stojí za sledování, majitelka Mezi plátků je nejenom velmi kreativní fotografka, ale i neustálé přichází se zajímavými novinkami (její zimní covidobijec byl opravdový hit). Pokud máte cestu přes Lannovku, tak návštěva kafe Okolo je „must have“, ke kávě si můžete dát naprosto andělskou makronku. Na čerstvě praženou kávu si můžete zaskočit do Pražírny kávy Jedna Radost kousek od Gumovky v Panské. Kousek dál od centra, skoro naproti kinu Kotva se nachází bistro bar Černý kafe, o něco dále na stejné ulici nově otevřený URGENT.
Ráj pro čajomilce je Čajový ateliér v Krajinské ulici. Mají tu velmi kvalitní čaje z celého světa, nejvíce z Číny. Majitelé si potrpí na všechny rituály okolo a rádi s vámi pohovoří o odstínech chuti jejich nejnovějšího objevu z hor nějaké tramtárie. V salonku je možno okusit velmi extravagantní vodní dýmky značky Medusa nebo luxusní absinth. Ale pozor, není to levný podnik. Další čajovna patří k síti Dobrá čajovna a najdete jí ve stejné ulici jako je Jihočeské divadlo. Je to klasická čajovna, klasické prostředí s klasickým občerstvením. Celý týden vás nechají posedět do deseti večer, pak majitel bouchne do gongu a vyzve vás k placení. Další podnik, ve kterém si zaměstnanci opravdu dávají zaležet na kvalitě a přípravě čajů je Šedý útes. Tato čajovna spojuje českou, japonskou a taiwanskou čajovou tradici a kulturu. Součástí čajovny je i obchod s čajem a čajovým příslušenstvím. U vchodu hned zahlednete nálepku „Tady se najím rostlinně“, v Šedém útesu si můžete objednat také Phočko s tofu, soba nudle, miso polévku nebo knedlíčky Gyoza a každý pátek se tam podává skvělé sushi s avokádem. K dispozici jsou v čajovně různé knihy, stolní hry nebo super pokec s majitelem. Pokud máte chuť na něco jiného, než je čaj, můžete si tam dat vietnamskou kávu nebo alkoholické drinky. Jediná věc, kterou v Šedém útesu neseženete je vodní dýmka, což je pro mnoho milovníků čajů výhodou. Čajovnu najdete v ulici Hradební 341/17 kousek od všem více známého Zmrz.li. Pokud máte chuť na tu dýmku, tak zkuste zajít do nově otevřené čajovny Atlas v České ulici nebo do lounge Kafe a dýmka v lese v Hroznové ulici. Tam umí i originální drinky, dokonce vám namíchají i cokoli na míru. V lese jsou také vybaveni celou řadou deskovek. Čajovnu/Kafírnu najdete v Hradební. Kromě čajů nabízí i jiné speciality z kakaových bobů a kávových zrn. V útulném podkroví se sedí klasicky na polštářcích a mají také útulnou zahrádku.
No a teď něco pro mlsouny. Mimo kaváren jsou v ČB i klasické řetězce cukráren/pekáren/lahůdkáren jako je Benea nebo DéKáčko. Jedna "lepší" cukrárna je trochu z ruky, ale věřte stojí to za to. Název výrobny Sněz mě dorty mluví sám za sebe. Každý den můžete na jejich insta profilu sledovat denní nabídku, a dokonce rezervovat zákusky. Pro případ, že jste mlsouni, ale máte speciální dietu (keto, diary-free, bezlepkovou, veganskou), tak pro vás je v Českých Budějovicích kavárna Borůvka. Skvělé pekárny v ČB reprezentují podniky V žitě, Vypečený okno nebo Chleba se solí. Ve všech vám rádi nabídnou vynikající sladké a slané pečivo.
Restaurace
Pokud chcete jít někam spíše za jídlem než pitím a chcete okusit i něco jiného než sídlištní restaurace Jiskra a Na Větrné, vyrazte do centra. Kousek od náměstí se nacházejí vyhlášené Masné krámy s budějovickým pivem a tradiční českou kuchyní a poměrem cena/kvalita značně na straně ceny. Oblíbeným podnikem je také restaurace U Tří sedláků, hned za Masnými krámy. Je finančně příjemnější a jídlo super. Do třetice, poblíž Masných krámů i Sedláků se nachází i Solnice, která stojí za hřích už jen kvůli pivu, které si sami vaří přes ulici a vedou jej do výčepu pivovodem.
Pokud jste opravdu gurmáni, podpůrci lokálních farem nebo hledáte něco speciálního. Měli byste rozhodně alespoň jednou navštívit Klika kitchen, bistro Na lžíci, Naší farmu nebo restauraci Valmer.
Pokud chcete vyrazit na výborné grilované maso, naleznete ho v Kozlovně U Zelené ratolesti, hned na zastávce MHD Zelená ratolest. Přes silnici pak můžete zkusit v Hadogu pravé americké burgery. Pokud chcete pokračovat v podobném stylu, vedle Jihočeského divadla zajděte do restaurace Bouda Burgers. Kdyby se vám nechtělo přímo sem, po městě mají další dvě výdejní okénka - na Máji u Albertu a v Jírovcovce. Pokud se můžete plácnout víc přes kapsu, doporučujeme ochutnat i žebra v Perle (na Mariánském nám.). Gastronomicko-historický zážitek si vychutnáte u Alchymisty v ul. U Tří lvů, kde je to však za nestudentské ceny.
Milovníci indické kuchyně najdou potěšení v restauraci Gateway of India, která má v Budějcích dvě pobočky - jednu kousek od nádraží na rohu Lannovky a Chelčického a druhou v Piaristické, vedle Datla. Pochutnáte si tu na indických specialitách za rozumné ceny. Tandoor, druhá výborná síť indických restaurací, má pobočku přímo na Lannovce.
Z fastfůdů jsou nejvyhlášenější Hladový Vokna. První z nich najdete na začátku Lannovky, druhé pak v ulici Kanovnická. Noční tahy často obsahují zastávku v Pomádě, kde si můžete dát bagety, burgery nebo horký psy v americkém stylu. Otevřeno mají v neděli, pondělí a úterý jen do půlnoci, jinak až do 4 do rána. Skoro nonstop můžete dostat také kebab nebo falafel od kluků v legendárním stánku se zavádějícím názvem Beef Burger Snack (Etaf Kebab) na konci Krajinské (jo, tam u těch veřejných záchodků).
Takové ty lepší večírky končí zpravidla nad ránem v „noční restauraci“ U Šebestů. Dřívější tak-trošku-pajzl v Krajinské ulici č. 28 byl pěkně opraven, avšak příjemná atmosféra zůstala. Uvaří vám až do pěti do rána, točí Plzeň a Gambáč a jejich poctivá česnečka je legendární.
Nechcete chodit nikam? Na netu najdete spoustu pizzerií a restaurací s rozvozem jídla, samozřejmě damejidlo.cz, otesanek.eu, wolt.com, food.bolt.eu. Skvělou alternativou je Sváča z kola, která rozváří ekologicky, po centru dokonce zadarmo a celkově je levnější.
Vege okénko
Příznivcům rostlinné stravy doporučujeme Centrum rostlinné stravy Slunce, kde se nachází jak restaurace (podávají mj. i Beyond meat burgery), tak jídelna v prvním patře. Slunce najdete uprostřed Krajinské, ceny jsou zde poněkud nestudentské.
Další možností je bufet ve Vegetárně Impala poblíž Polikliniky Sever. Mají proměnlivou nabídku a cena se odvíjí od váhy. Aby se neplýtvalo, mají večer velkou slevu a můžete se tak mezi 17 a 18 hod. najíst zdravě a za pakatel.
Veganskou nabídku také najdete v čajovně Šedý útes, restauracích Klika kitchen a Hoch Špalíček, v pizzerii Originála, nebo například v Soupculture, kde si můžete dát výbornou polévku do ruky v jedlém kelímku. Různé variace připrav tofu seženete v asijské restauraci MET. Pro víc tipů navštivte stránky Veganské společnosti ČB nebo Rostlinně.
V kampusu je to s plnohodnotnou bezmasou stravou složitější. Každý den se vaří vegetariánské jídlo v menze, ale to bývá často něco sladkého, což není úplně vončo, že? Na stížnosti zareagovalo minulé vedení kolejí a menz zařazením salátů do kavárny v přízemí knihovny (no a co že jsou většinou kuřecí). Nebojte se, prosím, na změnu apelovat i nadále.
Vinárny a vinotéky
Vinaři jistě ocení Vinotéku u Lípy, kterou najdete na Husovce kousek od kapličky. Mimochodem tady jako první ve městě mívají burčák. Pokud potřebujete větší výběr stáčených vín, zajděte stopro do Vinotéky v Rudolfovské ulici. Nenajdete tady sice litr za pade, zato si ale zaručeně pochutnáte. Výběr je tu rozšířen i o zahraniční vína. Nejbližší vinárna u kampusu vyrostla na Husovce, jmenuje se Víno Hruška a disponuje příjemným nekuřáckým salonkem. Víno s sebou můžete koupit na rohu Široké ulice ve vinotéce Farkatéka. Koupíte tu vína česká, moravská i zahraniční, nicméně o něco dražší. Další vinotéku naleznete i v Metropolu, nebo koukněte na přehled zde.
Rozcestník
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze