PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Exkurze
Naše fakulta je charakteristická velmi širokou nabídkou různých exkurzí. Můžete se se školou podívat nejen po krásách naší vlasti ale i doslova na druhý konec světa.
Kam dřív? Exkurzí je vážně spousta a neznáme nikoho, kdo by zvládl jet na všechny. Bereš to jako výzvu?
Exkurze jsou vypisovány pro všechny studenty, nehledě a obor. Ve většině případů vám budou proplaceny alespoň částečné náklady na pobyt (tj. cesta a ubytování, nikoliv však individuální spotřeba piva). Na větší autobusové exkurze se ale samozřejmě přispívá také z vlastní kapsy.
Před začátkem semestru (či na začátku) se v mailu a na nástěnkách objeví letáček. V něm bývá kontaktní mail, na který máte poslat motivační dopis, ve kterém popíšete kdo jste, co děláte a proč chcete jet. U nějakých exkurzí se jedná čistě o formalitu, zpravidla u těch zahraničních bývá převis, a tak se na dopisy bere větší zřetel.
Exkurzi si tak občas zapíšete až během semestru bez poplatku. Zápočet za exkurze a praxe se uděluje někdy pouze za účast, jindy budete muset připravit referát, nebo po skončení ukázat, že jste něco pochytili a vypracovat nějakou drobnější esej.
Kromě těchto oficiálních exkurzí a praxí se pořádají také menší exkurze (převážně po okolí Budějovic). Informace o nich naleznete na nástěnkách a katedrových webech nebo vám rovnou přijdou hromadnou poštou.
Geobotanická exkurze (KBO/126, KBO/126E)
Geobotána je populární záležitost a zdaleka ne jenom mezi botaniky. Uznejte, že vidět většinu vegetačních typů, co v naší zemi máme, za čtyři dny, se vám jinde nepoštěstí. Na geobotánu se jezdí každoročně (od roku 1994) autobusem v květnu (a když je pandemie, tak v září). Střídají se dvě trasy (tzv. "větve"): česká a moravská. Těžko říct, která je lepší, obě stojí za to a provedou vás po těch nejzajímavějších biolokalitách. Doporučujeme obě. No a večerní program bývá často také velmi pestrý, protože přednášející profesor Karel Prach, zvaný Eros, rád ve studentech probouzí zálibu pro místní folklór, ať už je jakýkoliv.
Exkurze spadá pod celosemestrální kurz Geobotaniky, ale někdy jsou volná místa a na exkurzi se tak můžete přidat jen tak. Nově je také možné si ji zapsat za dva kredity (KBO/126E).
Terénní cvičení z tropické ekologie (KBE/355)
Je libo ochutnat vepříka pečeného v banánovém listí, žvýknout si betele nebo protančit noc v palmové sukénce? Tohle a mnohé další nabízí terénní cvičení, které probíhá v jednom z nejodlehlejších koutů naší planety – uprostřed ostrova Papua Nová Guinea.
Na exkurzi si účastnící musí trochu doplatit, bývá to 20tis. Kč, ale skutečné náklady na takový výlet jsou mnohonásobně vyšší, takže se to určitě vyplatí. Na kurs se jezdí vždy ob rok a vyjíždí deset šťastlivců z naší fakulty, kteří se na místě potkají s podobným počtem papuánských studentů. Společně nejdříve na terénní stanici ve Wanangu pod vedením Vojty Novotného chytají různé pralesní potvůrky, obdivují rostlinky a prozkoumává zachovaný primární prales. Pak se jede na výlet po ostrově plný těžko uvěřitelných zážitků. Papua New Guinea – the land of the unexpected. Není to ale jen dovolená – v pralese musí každý pěkně makat, vymyslet vlastní vědecký projekt, sesbírat data, vyhodnotit a přednést poznatky zbytku výpravy, případně z nich pak sepsat nějaký ten vědecký článeček. Po příjezdu domů jste automaticky budějckými celebritami, na přednášky o vašich zážitcích (jak pro spolužáky, tak pro veřejnost) se budou hrnout davy.
Kurz polární ekologie (KBE/263, KBE/265)
Výše zmíněné tropy vás nelákají? Máte raději zimu než léto? Pak je tu pro vás Svalbard.
Kurz polární ekologie nabízí studentům prohlédnout si organismy schopné přežít v krutých arktických podmínkách, v krajině zmítané těmi největšími mrazy - za polárním kruhem na souostroví Špicberky. Podmínky jsou bojové na všech frontách – vítr, déšť, sníh, zima, kopce, pytlíkové polívky, kadibudky, studená voda a navíc se s třiceti dalšími lidmi 14 dní kurzu těsnáte přibližně na 50 metrech čtverečních, no řekněte, co víc si přát!
Proto, abyste se podívali na dva týdny do Arktidy, musíte splnit 3 věci: umět anglicky, přihlásit se formou motivačního dopisu, a po tom, co jste vybráni, musíte na jaře absolvovat týdenní (více či méně únavné) kolečko přednášek na všechna témata týkajících se Špicberk a dalších polárních oblastí. Poté můžete v létě odletět do Longyearbyenu a následně do Petunie a užívat si výše zmíněných lákadel. Na podzim se pak koná zkouška.
Mezioborová exkurze k ekologii biomů (KBO/191)
Znáte už výborně faunu a flóru západního či východního Mediteránu, vegetaci hor či vzdálené tundry? Pokud ne, můžete tuto mezeru zaplnit kulturně-biologickou exkurzí do (převážně) vzdálených končin Evropy.
Jihočeští biologové navštívili už např. Portugalsko, Ukrajinu, Turecko, severozápadní Rusko, Skandinávii, Pyreneje, Černou Horu, Krym, Makedonii, Bulharsko, Korsiku aj., a to vše autobusem s mnoha odřeninami z cizích krajů.
Exkurze probíhá každý rok v letním semestru. Jezdí učitelé i studenti napříč obory a dochází tak opravdu k mezioborovému poznání. Nově je zavedeno střídání vedení této populární exkurze, tedy jeden rok se jede pod taktovou kytičkomilů, které napřesrok vystřídají zvířátkomilové. Exkurze je výběrová, a selekce probíhá na základě motivační eseje. Nicméně jsou i ročníky slabší na přihlášené účastníky a pak se dostanou všichni.
Terénní praxe I – IV (Vomáčka, xxx/yyy)
První zážitek tohoto druhu biologové a péčisti mají na Vomáčce I. Stejně tak bylo řečeno, že na svou povinnou první Vomáčku vyrazí biologové a péčisti na Lužnici a seznámí se tam lehce s různými skupinami organismů, ale hlavně navzájem
Obdobná jedničce je i Vomáčka II, která se koná vždy na začátku zkouškového v letňáku na Dálavě poblíž Benešova nad Černou. Dozvíte se na ní všechny možné zajímavosti z botaniky, ornitologie, určitě i něco o bezouších. Program je každý rok trochu jiný, v závislosti na vedoucích, kteří jedou s vámi. Vždy jde ale o týden strávený v přírodě a plný poznatků.
Vomáčka III je botanicky zaměřená exkurze, která se koná na podzim a střídají se dvě varianty (1. – Šumava pod vedením Milana Štecha, 2. – Mohelno se Šuspou).
Vomáčka IV má dvě větve – botanickou a zoologickou.
Botanická směřuje do krásných oblastí jihomoravského termofytika (a aspoň okrajově i vinných sklípků), střídají se pravidelně Pálava, Podyjí a Bílé Karpaty. Hlavním velitelem je Milan Štech.
Lepidopterologicko-ornitologické vedení zoologické větvě zaručuje nevídané zážitky – od poznání rozličných okřídlených i neokřídlených tvorů, přes vzdělání v oblasti sociální kultury západočeských vísek, občasných adrenalinů v podobě vykradeného auta či nalezení tvorů v českých krajích již velmi vzácných. Pivní zásobení zde bývá dostatečné a místo konání, stejně jako vedoucí, se každý rok mění.
Terénní kurz bryologie (KBO/314, KBO/327)
Do skal, mokřin, pralesů i stepí se můžete vydat na několikadenní exkurzi za poznáním oněch prastarých sporulujících před-rostlinek. Kurz probíhá jak na jaře, tak na podzim pod vedením Honzy Kučery.
Mořská biologie (KZO/478)
Mořská biologie je tradiční 7-10ti denní kurz u moře. Jezdí teď už výhradně do Egypta.
Na této exkurzi se každý rok mezi červnem až zářím účastníci snaží kouknout „na zoubek“ všeliké mořské zvířeně. Absolvují se přednášky o dané problematice a sami musíte v rámci zápočtu vytvořit prezentaci na zadané téma. Hlavní náplní exkurze je ale pobyt u vody, kde máte možnost (respektive povinnost) ve dne (někdy i v noci) šnorchlovat v mělkých pobřežních vodách. Egyptská část u Rudého moře je kvůli přísným regulím ochuzena o noční šnorchlování a jakýkoliv fyzický kontakt se zvířaty, nicméně krásu a barevnost tamního podmořského světa stačí sledovat očima, protože nikde jinde na světě nenajdete krásnější korálové útesy. Na tomto kurzu má student finanční spoluúčast (kolem 12tis. Kč).
Doporučujeme si před účastí na této exkurzi zapsat v předešlém zimním semestru kurz Mořská biologie (KZO/478).
Hydrobiologická exkurze (KBE/451)
Mlaďoučká exkurze probíhající týden u různých vodních toků, tůní, rybníků, přehrad, nádrží a jezer. Pod taktovkou Petra Blabolila se tak naučíte rozpoznávat ryby, měřit fyzikálně-chemické parametry, určovat vodní a mokřadní vegetaci atd. Můžete se tak těšit na různé techniky odchytu bezobratlých a na odebírání fujtajblíků (čti zoo- a fyto- planktonu) k pozdějšímu mikroskopování. Jezdí se autem, do různých atraktivních lokalit (často chráněných) a zápočet je za skupinovou prezentaci.
Kurz alpské botaniky a ekologie (KBO/136)
Kytičková 5denní napůl sportovní (jak to ti kamzíci dělaj, he?) exkurze vede do našich nejbližších velehor. Studenti si zde mají prohlédnout, jak vypadá příroda nad hranicí lesa. Čeká je tedy bližší kontakt s vyššími rostlinami, stejně jako řasami, mechy a lišejníky. Kurz je výběrový (pro cca 15 účastníků) a běží s dvouletou periodou pod vedením Honzy Kučery a Milana Štecha.
Terénní kurz alpské zoologie (KZO/067)
Myšlenka Martina Konvičky a jeho doktorandů při zakládání tohoto kurzu byla, že ač velké exkurze jezdí většinou do míst lákavých a vzdálených, jako je Balkán, Skandinávie či Papua, v neuvěřitelně druhově bohatých Alpách, které máme z Budějc, co by kamenem dohodil, byl málokdo. Cílem výpravy je seznámit se s alpskou faunou, bezobratlou i obratlovčí, a to na dvou různých místech – v kyselých a ve vápencových Alpách, a taky si vyšplhat na nějakou tu třítisícovku, vidět zblízka ledovec apod. Exkurze probíhá jednou za dva roky, je desetidenní a výběrová.
Krajina euroregionů (KBE/018)
Euroregiony pod vedením Martina Haise je exkurzní předmět vytvořený primárně pro péčisty, ale jezdí na něj samozřejmě i ostatní. V rámci týdenní exkurze se s krosnou prochází nějakou krajinářsky zajímavou oblastí (např. Tatry, Krkonoše, Banát v Rumunsku) a cílem je naučit se vnímat utváření krajiny v kontextu přírodních, socioekonomických, kulturních i historických vlivů. Dříve se jezdilo i do ciziny, avšak od dob covidových se systém trochu změnil a na této exkurzi se chodí po ČR. Že je to nuda? Vůbec ne! Divili byste se, kolik krás naše země má. Cílem je s touto exkurzí obejít celou Českou republiku, takže kde se minulý rok končilo, další rok se začne a pokračuje se dál. Exkurze patří mezi fyzicky náročnější, protože si účastníci nesou všechno na zádech a přespává se v horských chatách, kde se dočkáte i večeře. Na euroregiony se jezdí vždy první týden zimního semestru. Podmínkou účasti je vypracování krátkého referátu, který se pak na výletě odprezentuje. Studenti si musí občas zaplatit nějaké ubytování nebo cestu, ale vychází to v rámci stovek korun.
Entomologická exkurze (KZO/409)
Doktorandi z laborky Lukáše Čížka se rozhodli vytáhnout studenty na řadu nádherných a na hmyz bohatých míst v Čechách a na Slovensku a založili tak další zoologickou exkurzi. Na super lokalitách si tak vyzkoušíte různé metody odchytu vzácných hmyzáků, dozvíte se proč je nenacházíme jinde, tedy co dělat, aby nám hmyz neubýval. Kurz je dotovaný pěti kredity a je vhodný jak pro pokročilé entomology, tak i pro nadšence, kteří se chtějí prostě jen něco nového dozvědět. Podmínkou zápočtu je jednak účast na exkurzi a také podílení se na závěrečné zprávě. Kurz běží v létě a je výběrový, počet míst je omezen.
Vertebratologická exkurze (KZO/389)
Tato exkurze kombinuje studium obratlovců v různých zoologických institucích (zoo, akvária, muzea) s poznáváním evropské fauny v přirozených podmínkách. Ačkoliv se kurz jmenuje vertebratologická exkurze, neúčastní se jí pouze zoologové, zabývající se obratlovci, ale také odborníci na bezobratlé, stejně jako se vždycky přibalí nějaký zkušený botanik, aby informace, které sbor učitelů studentům předává, byla co nejrozšířenější a nejucelenější. Exkurze se v současné době koná v letech, kdy je Mezioborová exkurze zaměřena botanicky, tedy ob rok.
Mykologické exkurze (KBO/321, KBO/322)
Pro nadšené příznivce houbiček a pro ty, kteří chtějí obohatit svůj košík o zajímavější houby než jen bedly jedlé a hříbky pravé, jsou tady mykologické exkurze pod vedením naší hlavní mykoložky Martiny Vašutové. Zapsat si můžete několikadenní letní mykologickou exkurzi do různých koutů ČR, nebo podzimní, která se skládá ze 4 celodenních výletů a večerů věnovaných studiu hub. Pokud vás exkurze zaujmou, můžete si je zapisovat opakovaně. Další skvělé houbové exkurzi se nevyhnete, pokud si zapíšete kurz Mykologie (KBO/135). Cvičení je zde totiž řešené formou exkurzí a to jak do přírody, tak do Jihočeského muzea.
Letní kurz vegetačního mapování (KBO/430)
Pod vedením Libora Ekrta a jeho chotě Ester si za pár dní osvojíte grif zkušených vegetačních mapovatelů – tedy vědecky pojmenovat kdejaké roští. Kurz, který je vhodný spíše pro absolventy základních botanických kurzů, běží jednou za 2 roky v letním semestru.
Zimní kurz ekologických měření (KBO/429)
Po mnoha letech se na jaře 2022 otevřela tato výjimečně mrazivá exkurze. Pokud holdujete zimním radostem i strastem, jistě nevynechejte tento kurz pod taktovkou Erosovou. Náplní kurzu je vyzkoušet si, co všechno se dá zjistit v zimní krajině – hloubka sněhu, jeho fyzikální vlastnosti, závislost hloubky sněhu na reliéfu krajiny… Možná také překonáte svůj osobní rekord v době postávání na sněhu nebo snad i v počtu vypitých piv? Na kurzu se obvykle pobíhá (či spíše chodí) na běžkách, pokud, ale nepatříte mezi ty nejzdatnější běžce, tak se veskrze taky nic nestane. A kde doposavad zimní kurzy probíhaly? V Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě ale také v Nízkých Tatrách.
Víkendové botanické exkurze
Probíhají v letním i zimním semestru, někdy také o nedělích (rozpis na webu KBO). Obvykle je vedou učitelé, doktorandi či magistři katedry botaniky, směřujíce do malebného okolí Budějovic i dál. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé. Exkurze jsou tematicky řešené, proto se někdy hledají botanické „ultrašpeky“, jindy se vyráží spíše za krásami a malebností přírody. Proč tedy občas nevyrazit místy zasněženou krajinou za půvabem prvních jarních květin či vybarveným podzimem za sušenými ščagélky, stačí si vybrat. (Pozor! Není to kurz – nezapisuje se. Stačí si jen najít tu exkurzi, která vás zaujme, a vyrazit.)
Další exkurze
Vyplatí se být v pozoru - exkurze totiž pořád vznikají (i zanikají, a pak se obnovují) a člověk nikdy neví, kdy se zase poštěstí. Bývala exkurze malakologická, paleontologická, dendrologická či čistě ornitologická. Podpultový tip - určitě se vyplatí sledovat ještě školní maily, ty také občas poskytují zajímavé informace.
Mnoho dalších kurzů má navíc ve svých cvičeních také zahrnuté exkurze, a to i několikadenní, např.: ekologie lesa, chráněná území světa – seminář, ekologie obnovy, mikrobiální biotechnologie (na Moravu za vínem a lihem) a mnohé další. Právoplatní studenti těchto kurzů často kapacitu exkurze nenaplní, takže se tam po domluvě s vedoucím můžete s klidným svědomím vetřít a bez těžké hlavy si to užít. Tak na to nezapomeňte, až si budete plánovat, čím zaplácnout zbytečně volné zkouškové…
Rozcestník
- Studium
- Specifika oborů
- Studentské karty
- Přechod do magistra
- Jak na žádosti
- Angličtina
- Mezinárodní studenti
- Studium doktorských oborů
- Studentské hodnocení výuky (SHV)
- O psaní, citování a autorském právu
- Jak vyrazit do světa
- Studium v dalších semestrech
- Státnice, bakalářka a obhajoby
- Informace pro prváky
- Exkurze