PřF:Přírodovědecká fakulta/Studium/Informace pro prváky

Z Wiki JU

Zápis do 1. semestru

Úplně první věc, která se vám na fakultě přihodí, je zápis ke studiu. Kromě toho, že se oficiálně upíšete fakultě, se tam taky dozvíte základní informace a přihlásíte se poprvé do portálu STAG a na fakultní e-mail.

Taky vás bude čekat test ze vstupní úrovně angličtiny, který se skládá z písemného testu a krátkého rozhovoru s někým z jazykového oddělení. Nejde ale o žádné zkoušení nebo vyhazování, jen vám jazykáři doporučí, na který kurz angličtiny byste se (podle jejich názoru) měli zapsat. Nemusíte mít strach! Proč se vstupní test dělá se dozvíte zde.

Ve STAGu si zapisujete všechny kurzy, které budete v daném semestru absolvovat. Tyto elektronické zápisy se dříve nazývaly předzápisy - dnes toto označení splývá, nenechte se tedy zmást. Zápis ve STAGu je závazný a povinný. Již od prvního semestru budete zápis provádět sami. Pokud jste z úvodní přednášky nepochytili, jak se to dělá, návod naleznete zde. Štěstí je, že v prvním semestru máte většinu předmětů povinných a s dostatečnou kapacitou, abyste se tam vešli všichni, takže nemusíte chvátat (v dalších semestrech to může být jinak a včasné zapsání je značnou výhodou).

Úvodní kurzy - tzv. kolotoč

Předtím, než váš první zimní semestr vůbec začne, musíte v září absolvovat sérii úvodních kurzů, kterým se souhrnně říká kolotoč. Informace najdete zde. Jde v nich především o to, abyste se seznámili s tím, jak to na fakultě chodí, naučili se používat fakultní počítače a zorientovali se v knihovně a některých důležitých internetových zdrojích. Nepodceňte to, bude se vám to v průběhu studia mockrát hodit.

Terénní praxe I. řečená „Vomáčka“ je významnou a velmi populární součástí kolotoče pro obory Biologie (vč. Učitelství) a Péče o životní prostředí. Je určena pouze pro studenty prvního semestru - další Terénní praxe (II. - IV.) si můžete zapisovat kdykoli během následujícího studia. Nazývá se podle statku u Vomáčků u Zlivi, kam se dlouhá léta jezdilo - dnes už se tam nejezdí, ale název (a skvělý program) zůstává. „Vomáčky jedničky“ se nyní konají na Lužnici, v Hradcích nebo na Dálavě. Je to takový seznamovák naší fakulty, kde do vás budou nalévány vědomosti z botaniky, zoologie či ekologie. Náplň exkurze i zápočtu se odvíjí především od toho, jaké vedoucí dostanete. Kdo jste neměl na střední moc co dočinění s kytičkama, broučkama a ptákama, tak se aspoň na základní české druhy koukněte, pomůže to - ale nebojte, vedoucí na vás budou hodní.

Dalšími součástmi kolotoče jsou Úvod do studia VŠ a Informační zdroje, kde se dozvíte základní informace o fungování na naší fakultě a jak pracovat s vědeckými zdroji. Již v průběhu kolotoče vás čekají první zápočty, na první kredity si však musíte počkat až do zkouškového. Úvodní kurzy (až na Vomáčku za 1 kredit) totiž kreditované nejsou, nicméně zápočet (=účast) splnit musíte.

Během kolotoče si zřejmě půjdete vyzvednou svého ISICa, kam zajít najdete v sekci o Studentských kartách.

Seznamovák JU

Jednou z možností, jak se seznámit ještě před začátkem semestru, kromě Vomáčky (pro biologické obory), je Seznamovák JU. Je to vlastně dobrovolný adaptační kurz naší univerzity. Jezdí tam tedy i (nejen budoucí) studenti z ostatních fakult. Pokud jdete na JU a nikoho neznáte, tohle je skvělá možnost jak na někoho narazit. Určitě se pak s partou ze seznamováku potkáte třeba na akcích na Kampě nebo v (nebo před ) K2, tedy začnete tím také nějaký ten svůj studentský život!

Výuka v prvním semestru

To, kam a kdy máte jít na přednášku či cvičení, se dozvíte z rozvrhu. Ten najdete ve STAGu. K orientaci vám poslouží mapky areálu PřF, kde jsou vyznačené pro vás nejdůležitější místnosti. Napoví vám také mobilní aplikace StuduJU. A pozor - alespoň zpočátku semestru (třeba první dva až tři týdny) je dobré rozvrh průběžně kontrolovat, někdy se totiž ještě aktualizuje!

Docházka na všechny přednášky je nepovinná (i když na pedagogické fakultě si často myslí, že je tomu jinak), se cvičeními to bývá naopak. Obvykle jsou povoleny 2–3 absence za semestr, ale jsou i výjimky. Požadavky na každý předmět vám sdělí vyučující na první hodině. Nepropásněte ji!

Přestože je docházka na přednáškách nepovinná, vřele doporučujeme nevynechávat hodiny. Zaprvé máme mnoho vyučujících, kteří jsou skutečně poutavými a vtipnými vypravěči, a za druhé se zde často dozvíte, které téma se často objevuje ve zkouškách či na zápočtech. Zajímavostí je, že se u nás na fakultě téměř nesetkáte se skripty (ač výjimky jako vždy existují) a učit se tak musíte z výkladu a prezentací vyučujícího.

Co musíme dělat, abychom v pořádku studovali?

Pokud v prvním semestru nezískáte alespoň 20 kreditů, budete se bohužel muset s PřF rozloučit.

V dalším studiu platí, že v kterýchkoli čtyřech po sobě jdoucích semestrech musíte získat celkem alespoň 80 kreditů (i v případě, že mezi nimi přerušíte). Toto pravidlo umožňuje mít nějaký semestr "volnější" za cenu toho, že jindy si naopak zapíšete více kurzů. Zapisujte si předměty tak, abyste mohli absolvováním zapsaných předmětů získat minimálně 20 kreditů za každý semestr. Naplánovat si na semestr méně kreditů můžete pouze tehdy, když jste splnili už všechny předměty svého studijního plánu otevírané v daném semestru.

Ukončení studia nastává také v případě, že si některý povinný nebo povinně volitelný předmět zapíšete podruhé a opět se vám jej nepodaří splnit.

Když neprovedete zápis, také vám přijde nemilý dopis.

Starší spolužáci doporučují

  • Neprošvihněte úvodní přednášky, cvičení či semináře a zjistěte si požadavky pro jejich úspěšné zakončení.
  • Hlídejte si termíny.
  • Hlídejte si vaše povinné předměty a kdy běží.
  • Čtěte školní e-maily pravidelně.
Jak na studium v dalších semestrech se dočtete zde.

Slovníček pojmů do začátku

Kredit

Udává „váhu“ předmětu – odráží jeho časovou náročnost.

Při počítání váženého průměru se jím násobí známka. Počet kreditů je odvozen od počtu hodin týdně, po které se příslušný předmět koná a připočítává se samostudium (takže třeba i psaní esejů). Nemusí být pravda, že se v kurzu za více kreditů také více dozvíte, ani že předmět za více kreditů je těžší.

Za šest semestrů musíte nasbírat 180 kreditů, minimum za semestr je 20 kreditů, průměr je 30.

Předměty

A = povinné -> musíte je úspěšně splnit všechny

B = povinně volitelné -> vybíráte z bloku předmětů – nemusíte v něm tedy odchodit všechny, jen si vyberete pro sebe nejschůdnější alternativu

C = volitelné -> doplňkové kurzy, kterými můžete jen rozšiřovat obzory (a věnovat se angličtině a tělocviku)

Forma výuky

Přednášky

teoretické, nepovinné (většinou)

V prvním semestru se doporučuje navštěvovat většinu přednášek, neboť jinak může být zkouškové období dost svízelné. Později je vhodné navštívit alespoň první přednášky, kde se dovíte, co vše bude potřeba splnit pro získání zkoušky.

Cvičení

praktické, povinné

Mají sloužit k praktickému ověření a demonstraci teoretických pouček získaných na přednáškách. Povolen je jen určitý počet absencí za semestr (zpravidla 2-3), a kdo tento limit překročí, musí nahrazovat nebo psát nějakou práci navíc, někdy mu dokonce hrozí i nezískání zápočtu.

Semináře

něco mezi, povinné

Zde se po vás bude vyžadovat aktivita: prezentování, komunikace, počítání, odpovídání na otázky. V rámci katedrového semináře budete muset prezentovat o průběhu své bakalářské/diplomové práce dvakrát za studium.

Zakončení předmětu

Zápočty

hodnoceno splněno/nesplněno

Většinou probíhají na posledním cvičení/přednášce daného kurzu, nebo v tzv. zápočtovém týdnu (což je vždy poslední týden semestru). Někdy jsou zápočty uděleny třeba za zpracování prezentace/eseje nebo za docházku. Jindy to bývá poznávačka nebo test. Zkrátka zápočty mají různou formu, bývají před zkouškou (ale ne vždy) a někdy nejsou požadovány vůbec.

Zkoušky

hodnoceno 1-3

U nás se dělají jak písemné, tak ústní, a někdy dokonce obojí. Zkouškové termíny závisí na vyučujícím, ale ti mají povinnost vyhlásit nejméně dva řádné a dva opravné zkouškové termíny. V případě malého počtu studentů v předmětu mohou být termíny zkoušky celkem pouze tři (prostřední termín je jak řádným, tak opravným termínem).

Na zkoušky i zápočty máte 3 pokusy. Pokud se vám nepodaří podmínky splnit ani na třetí pokus, čekají vás následující možnosti dle statutu předmětu:

  • Pokud jste nezvládnete A-předmět, není zbytí, než si ho další rok (či semestr, běží-li předmět) zapsat znovu. Pokud podruhé třikrát neuspějete, bohužel se s vám fakulta rozloučí.
  • Pokud jste nezvládnete B-předmět, máte možnost si místo něj z daného bloku předmětů vybrat jiný. Trváte-li ale na svém rozhodnutí, že skutečně potřebujete tímto projít, můžete si ho podruhé zapsat – ale dbejte, aby vám tentokrát pokusy stačily, jinak vás čeká stejný osud jako v předchozím případě.
  • Pokud jste neprošli C-předmět, nezoufejte. Je to předmět volitelný a když ho tedy nesplníte, na fakultě zůstanete. Jenom se vás zobrazí negativní hodnocení ve STAGu.
Specifikem naší fakulty je to, že na zkoušky není zvykem chodit ve společenském oděvu. Není to však ani zakázáno. Ke státnicím a obhajobám svých prací si ale asi oblek/šaty vezměte. Je to přeci jen významnější událost. Ti na druhé straně stolu už to mají také nařízeno, teda doporučeno, ale i tak se může stát, že dorazí v pohorkách rovnou z terénu...

Předtermín

Jedná se o termín zkoušky ještě před zkouškovým obdobím. Předtermíny máme primárně pro studenty, kteří daný semestr státnicují, aby stihli splnit všechny zbývající povinnosti před SZZ. Zapsat si ho ale můžete ať jste v jakémkoli ročníku. Výhodný může být tím, že má vyučující menší nároky, nechce po vás znalosti z poslední přednášky anebo že si zkrátíte zkouškové. Nevýhodou je samozřejmě že máte na učení méně prostoru se stále probíhajícím semestrem.

Zápočtový týden

Poslední týden semestru, kdy se vyučuje.

Přednášky ještě mohou probíhat - záleží na instrukcích vyučujícího.

V hodině cvičení a seminářů se obvykle píše zápočet z probírané látky. I když je to v rozvrhu a je jasné, že dorazíte, koukněte do Stagu, jestli to nemáte jako oficiální termín, na který se máte zapsat.

Zkouškové období

Po zápočťáku začíná zkouškové, které v zimáku sahá i do výuky v letním semestru. Většinou ale platí, že jdou zkoušky udělat tak, že máte i trochu prázdniny. V letním semestru máte čas na zkoušky celé léto, až do konce srpna.

Zakončení studia

Studium končí státní závěrečnou zkouškou (SZZ) (zpravidla po šesti semestrech), která se skládá z obhájení bakalářské práce a ze zkoušky z předmětových okruhů. Jak obhajoby, tak státnice jsou veřejné, takže pokud jste Hujerovi, můžete si pozvat celý rodinný klan, aby přihlížel vašim znalostním výkonům.

U nás nemusíte dělat státnice i obhajobu najednou. Pokud cítíte, že je toho na vás moc, můžete si tyto povinnosti rozdělit nebo posunout tzv. prodloužením studia (čili například můžete odstátnicovat v létě, a obhajovat svou práci v následující zimě a hned na začátku nového zimního semestru můžete nastoupit do navazujícího studia).

Rozcestník